Alkoholizm typu Alfa

Elvin Morton Jelinek  fizjolog i biolog węgierskiego pochodzenia opierając się na przeprowadzonych przez siebie badaniach wyodrębnił w alkoholizmie cztery fazy choroby, a sam alkoholizm podzielił na pięć typów. Zgodnie z jego teorią alkoholizm typu Alfa jest jednym z pięciu typów alkoholizmu.
 
Alkoholizm typu Alfa - jest to uzależnienie od alkoholu oparte wyłącznie na czynnikach psychologicznych. Taki typ uzależnienia występuje u osób o niskiej tolerancji na frustrację lub braku zdolności radzenia sobie przykrymi emocjami takimi jak napięcie i stres. Najczęściej występuje u osób wycofanych, nieśmiałych i samotników. Typ alfa używa alkoholu, aby dodać sobie odwagi, odciąć się od rzeczywistości, z którą sobie nie radzi, uśmierzyć cierpienia psychiczne lub fizyczne (psychosomatyczne). 
Alkoholicy tego typu piją bardzo dużo i w nieodpowiednich okolicznościach w efekcie czego powstają poważne konsekwencje życiowe. Początkowe wycofanie i trudności radzenia sobie z napięciem i stresem w efekcie picia przybierają na sile. Ten typ alkoholizmu może utrzymywać się nawet przez 30 lat bez zmian, ale może również przekształcić się w typ Gamma.

 


Zobacz również:

Leczenie alkoholizmu Alkoholizm typu Beta Alkoholizm typu Gamma Alkoholizm typu Delta Alkoholizm typu Epsilon

printFrom: https://terapie.net.pl/alkoholizm-typu-alfa.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactFirstPreviousNextLast
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/alkoholizm-typu-alfa.html