Alkoholizm typu Gamma

Elvin Morton Jellinek biostatyk i fizjolog amerykańskiego pochodzenia opracował całościowy model teoretyczny alkoholizmu. W swojej pracy opracował między innymi typologię alkoholizmu. W przedstawionej typologii wyodrębnił pięć rodzajów alkoholizmu, wśród nich wyróżnił Alkoholizm typu Gamma.

 
Alkoholizm typu Gamma – jest to chroniczny i progresywny rodzaj alkoholizmu. Alkoholizm typu Gamma jest najbardziej typową formą tej choroby. Ten typ alkoholizmu zazwyczaj rozpoczyna się od fazy uzależnienia psychologicznego (alkoholizm typu Alfa) i stopniowo postępuje, aż do wytworzenia się uzależnienia fizjologicznego. W tym typie alkoholizmu można zaobserwować stopniową utratę zdolności do kontrolowania ilości wypijanego alkoholu. W trakcie rozwoju zaawansowanych faz choroby, osoba w tym typie jest w stanie utrzymywać okresową abstynencję. Wielu alkoholików w tej fazie potrafi założyć i realizować obietnicę, że nie będą pili kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy. Ta zdolność decyzyjności i kontroli kończy się w momencie, w którym rozpoczynają picie po przerwie.
Alkoholicy typu Gamma w fazie zaawansowanej po rozpoczętym piciu nie potrafią go przerwać, mimo iż obiecali sobie, że będą pić tylko konkretną ilość alkoholu lub w wyznaczonym terminie. Postępowi choroby typów Gamma towarzyszy zwiększanie się tolerancji na alkohol. Potrzebują coraz większej dawki alkoholu, aby osiągnąć odpowiedni stan upojenia. Uzależnienie fizjologiczne sprawia, że, gdy alkoholik osiągnie wysoki poziom tolerancji odstawienie alkoholu wywołuje nieprzyjemny objawy jak np. drżenie ciała. W kolejnych fazach pogłębiania się uzależnienia objawy odstawienne są coraz to silniejsze i bardzo nieprzyjemne. Z czasem tolerancja na alkohol spada, oznacza to, że po niewielkiej dawce alkoholu dochodzi do mocnego upojenia. Na tym etapie objawy ostawienia osiągają poważne rozmiary i mogą zagrażać życiu i zdrowiu.

Zobacz również:

Leczenie alkoholizmu Alkoholizm typu Alfa Alkoholizm typu Beta Alkoholizm typu Delta Alkoholizm typu Epsilon

printFrom: https://terapie.net.pl/alkoholizm-typu-gamma.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactFirstPreviousNextLast
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/alkoholizm-typu-gamma.html