Wpływ uzależnienia na ciało

UZALEŻNIENIE BIOLOGICZNE

Leczenie alkoholizmu obejmuje w pierwszej mierze aspekty natury fizycznej, czyli walkę z uzależnieniem biologicznym. Organizm ludzki jest zależny od różnych substancji, które oddziałują na szereg układów neuroprzekaźnikowych, a końcowym efekt tego działania jest uaktywnienie układu nagrody w mózgu. Długotrwałe przyjmowanie substancji powoduje w końcu uzależnienie oraz zmiany procesów chemicznych w organizmie.

Funkcjonowanie organizmu zostaje dostosowane do określonych substancji. Oznacza to, że osoba spożywająca środki o działaniu uspokajającym będzie przyzwyczajała organizm do neutralizowania tych substancji. Leczenie uzależnień wymaga zrozumienia biologicznej natury tego procesu. Początkowo niewielkie dawki substancji powodują pożądane zmiany w nastroju, wywołują lepsze samopoczucie czy efekt zapominania o kłopotach. Z czasem to wrażenie się zaciera, ponieważ organizm przyzwyczaja się do określonej substancji. Następuje wzrost tolerancji i konieczne jest spożywanie większych ilości w celu uzyskania tego samego efektu co na początku.

Alkoholizm to jedno z najczęstszych uzależnień, które objawia się charakterystycznymi zjawiskami fizjologicznymi. Jednym z najwidoczniejszych objawów uzależnienia biologicznego od alkoholu jest zespół abstynencyjny, który pojawia się w następstwie przerwania bądź zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu. Najczęściej pojawiają się wówczas:

  • drżenia grube mięśni
  • halucynoza alkoholowa
  • napady drgawkowe
  • delirium tremens (majaczenie alkoholowe)

 

Poza zespołem abstynencyjnym ciało ludzkie reaguje także w postaci okresów alkoholowych zaburzeń pamięci.

Z czasem u osoby uzależnionej pojawia się ból po zażyciu alkoholu. Pojawia się w związku z cyklem przetwarzania, który zostaje uruchomiony po wprowadzeniu do organizmu substancji, gdyż przekrwione organy zaczynają pracować pozyskując zapasy odżywcze z kości oraz mięśni. Takie oddziaływanie alkoholu na organizm w efekcie wywołuje bardzo charakterystyczny wygląd osób uzależnionych, czyli nadmiernie wychudzoną sylwetkę. U niektórych uzależnionych od alkoholu zaczynają się pojawiać stopniowo lęki, omamy, porażenia nerwów, itp

Wprowadzone do organizmu substancje, takie jak alkohol, powodują zaburzenie przepływu impulsu między nerwami. W zależności od substancji mogą one spowalniać bądź przyspieszać uwalnianie cząsteczek neuroprzekaźników. Leczenie alkoholika jest trudne z powodu zaburzenia świadomości. Świat przez niego widziany zdecydowanie różni się od tego, jaki dostrzega osoba trzeźwa. W związku z tym zalecane jest leczenie alkoholizmu w bezpiecznych warunkach pod stałą opieką medyczną.

printFrom: https://terapie.net.pl/cialo.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/cialo.html