Jak przestać pić?

Jeśli kiedykolwiek pojawiło się w Twojej głowie pytanie, jak przestać pić, oczywistym jest, że masz problem z uzależnieniem. Prawdopodobnie probówałeś_aś wielu sposobów na poradzenie sobie z alkoholizmem. Być może nawet na kilka dni lub tygodni problem wydawał się być rozwiązany, ale nałóg wracał jak bumerang. Samoleczenie lub korzystanie z „wszywek", przysięgi, hipnoza – żaden z tych sposobów nie stanowi odpowiedzi na pytanie, jak przestać pić. Co więcej, żaden z nich nie daje pożądanych rezultatów, tymczasem stawką jest zdrowie i życie człowieka, dlatego konieczne jest podjęcie profesjonalnego leczenia.

 

Jak przestać pić, czyli dlaczego warto iść na terapię  

Prawdopodobnie nie raz pojawiły się w Twojej głowie takie myśli – „Jestem dobrze wykształcony”, „Dobrze zarabiam”, „Nie jestem taka, jak ci spod sklepu”. To doskonały sposób na to, by nie nazwać siebie alkoholikiem lub alkoholiczką. Tymczasem problem, jak przestać pić, istnieje naprawdę – w uzależnieniu nie mają znaczenia takie rzeczy jak płeć, wiek, wykształcenie czy status materialny. Alkoholizm to choroba demokratyczna i nieuleczalna, ale możliwe jest zaprzestanie picia i rozpoczęcie nowego życia w trzeźwości. 

Odpowiedzią na pytanie, jak przestać pić alkohol, jest profesjonalna terapia uzależnień prowadzona przez specjalistów

 

Kompleksowa terapia alkoholizmu

Czy alkoholik może przestać pić? Tak, ponieważ uzależnienia można skutecznie leczyć. Potwierdzeniem jest działalność Prywatnego Centrum Terapii Uzależnień Koninki, które jest jednym z niewielu ośrodków zajmujących się kompleksowym leczeniem uzależnień. Skuteczność profesjonalnie przeprowadzonej terapii jest bardzo wysoka – niezbędne jest jednak podjęcie decyzji o podjęciu leczenia. Pozostaje również pytanie, kiedy psychoterapia uzależnienia przynosi oczekiwane efekty.

  • Utrzymywanie abstynencji – terapia jest możliwa o tyle, o ile podejmiesz starania, żeby nie pić, nie brać leków i narkotyków. Nie można przestać pić, pijąc, ćpając i lecząc się jednocześnie. Abstynencja jest jednym z głównych celów, ale także warunków terapii.
  • Uznanie psychoterapii za najważniejszą aktualnie sprawę życiową. Jeżeli udział w terapii pomaga przestać pić, podczas leczenia wszystkie inne sprawy powinny zejść na drugi plan. Jeżeli to zlekceważysz i zajmiesz się „ważniejszymi sprawami”, to najprawdopodobniej wrócisz do picia.
  • Uczestniczenie we wszystkich zajęciach terapeutycznych i wykonywanie zleconych przez specjalistę zadań. Terapia nie działa na odległość. Jak zatem przestać pić alkohol? Leczenie ma sens tylko wtedy, gdy aktywnie uczestniczysz w zajęciach i wykonujesz zadania. Usprawiedliwianie nieobecności w niczym nie pomoże.
  • Wzięcie odpowiedzialności za własne leczenie. Mimo, że to terapeuta prowadzi zajęcia, poleca wykonywanie zadań, to i tak od Ciebie zależy, jak z tego skorzystasz. Tylko Ty jesteś w stanie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy alkoholik może przestać pić, ponieważ terapeuta nie jest w stanie leczyć kogoś wbrew jego woli i przy braku zaangażowania z jego strony. Należy więc aktywnie korzystać z pomocy specjalistów, a nie biernie poddawać się terapii.
  • Konsekwentna praca nad sobą. Wykonywanie zadań i zaleceń terapeutycznych to za mało, by przestać pić. Musisz włożyć wiele osobistej pracy w zrozumienie siebie, uczenie się i wprowadzanie zmian w swoim codziennym życiu. Nikt nie jest w stanie tego zrobić za Ciebie. Pracy nad sobą nie można przerwać ani odłożyć na później, bo nałogowa część Twojej psychiki (psychologiczne mechanizmy uzależnienia) znowu zacznie kierować Twoim życiem.
  • Kiedy alkoholik przestaje pić? Niezbędne jest wprowadzenie w życie tego, czego się nauczyłeś_aś podczas terapii. Jeżeli efekty leczenia mają być trwałe, konieczna jest zmiana zachowania nie tylko w grupie terapeutycznej, ale także na co dzień. Nie wytrzeźwiejesz, żyjąc w pijany sposób, dlatego musisz wprowadzić konkretne zmiany.
  • Przyjmowanie i dawanie pomocy. Nie jesteś w stanie poradzić sobie z uzależnieniem na własną rękę. Jeżeli zastanawiasz się, jak przestać pić alkohol, musisz skorzystać z pomocy innych. To jedyne rozsądne wyjście, które daje szansę na powrót do normalności. Korzystanie z pomocy nie jest równoznaczne z upokorzeniem się. Praca nad sobą w grupie, pomaga także innym, natomiast gdy pomagasz innym, pomagasz też sobie – to właśnie stąd możesz czerpać siłę do trzeźwienia.

 

Alkoholizm jest chorobą bezlitosną, dlatego nie każdy alkoholik może przestać pić – niezbędna jest konsekwencja, determinacja i umiejętność przyjmowania pomocy. Wsparcie możesz otrzymać nie tylko w ośrodku, ale również na mitingach AA, NA oraz w innych grupach abstynenckich. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy pomoc terapeutyczna jest niedostępna. Aby zwiększyć skuteczność terapii, warto skorzystać także ze wsparcia samopomocowego. 

 

Profesjonalna terapia alkoholizmu, daje odpowiedz na pytanie, jak przestać pić oraz dostarcza niezbędnych narzędzi do walki z uzależnieniem.  

 

Warto przeczytać:

Wartościowe artykuły na naszym blogu:


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia alkoholizmu, komentować, zadawać pytania, spotkać innych ludzi z podobnymi problemami do twoich, wejdź na nasze forum: http://pomoc.terapie.net.pl/index.php?/forum/1-alkoholizm

 

printFrom: https://terapie.net.pl/jak-przestac-pic.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/jak-przestac-pic.html