Jak przestać pić?

Jeśli kiedykolwiek zadawałeś sobie to pytanie, jasne jest, że masz problem z uzależnieniem. Pewnie nie raz próbowałeś własnych sposobów na poradzenie sobie z uzależnieniem. Może nawet na kilka dni lub tygodni udawało Ci się, ale po rozpoczętym piciu znów wracałeś do nałogu. Samoleczenie lub korzystanie z „wszywek", przysięg , hipnoza itp. nie daje pożądanych rezultatów a stawką jest zdrowie i życie człowieka. 
 
 
Pewnie nie raz myślałeś „Jestem dobrze wykształcony”, „Dobrze zarabiam”, „Nie jestem taki jak Ci z pod sklepu” tak broniłeś się, by nie nazwać siebie alkoholikiem.
 
W uzależnieniu nie mają znaczenia takie rzeczy jak płeć, wiek, wykształcenie czy status materialny. Alkoholizm to choroba demokratyczna i nieuleczalna. Możliwe jest jednak zaprzestanie picia i rozpoczęcie nowego życia - trzeźwego. 
 
Odpowiedź na pytanie: „Jak przestać pić?” TERAPIA
 

WŁAŚCIWA KOMPLEKSOWA TERAPIA

Uzależnienia można skutecznie leczyć! Dowodem na to jest Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „KONINKI", które jest jedną z niewielu ośrodków zajmujących  kompleksowym leczeniem uzależnień. Skuteczność takiej profesjonalnie przeprowadzonej jest bardzo wysoka. 
 
Kiedy psychoterapia uzależnienia może być skuteczna?
 
  • Utrzymywanie abstynencji – terapia będzie możliwa o ile będę aktywnie starał się nie pić, nie brać leków, narkotyków. Nie można pić, ćpać i leczyć się jednocześnie. Utrzymywanie abstynencji jest jednym z głównych celów jak i warunków terapii.
  • Uznanie psychoterapii za najważniejszą aktualnie sprawę życiową. Ponieważ tylko udział w terapii daje mi szanse na poradzenie sobie z uzależnieniem, wszystkie inne sprawy schodzą na drugi plan w czasie leczenia. Jeżeli zaniedbam, by mieć więcej czasu na załatwianie innych spraw, to najprawdopodobniej wrócę do picia i moje problemy powiększą się.
  • Uczestniczenie we wszystkich zajęciach terapeutycznych i wykonywanie zadań. Terapia nie działa, na odległość. Leczę się tylko wtedy, gdy uczestniczę w zajęciach i wykonuję zadania. Usprawiedliwianie nieobecności czy niewykonania pracy nie ma znaczenia.
  • Wzięcie odpowiedzialności za własne leczenie. Mimo ze to terapeuta prowadzi zajęcia, układa OPT, poleca wykonywanie zadań, to i tak ode mnie zależy, jak z tego korzystam. Terapeuta nie jest w stanie leczyć kogoś wbrew jego woli i przy braku zaangażowania z jego strony. Aktywnie korzystam z pomocy terapeuty w leczeniu, a nie biernie poddaję się terapii.
  • Ustawiczna praca nad sobą. Nie wystarcza nawet samo wykonywanie zadań i zaleceń terapeutycznych. Muszę włożyć wiele osobistej pracy w zrozumienie siebie, uczenie się i wprowadzanie zmian w swoim funkcjonowaniu. Nikt tego nie jest w stanie za mnie zrobić. Pracy nad sobą nie mogę tez przerwać, ani odłożyć na później, bo nałogowa część mojej psychiki (psychologiczne mechanizmy uzależnienia) znowu zacznie mną kierować.
  • Wprowadzenie tego, co się nauczyło na terapii w życie. Jeżeli efekty leczenia mają być trwałe, muszę zmieniać swoje zachowanie nie tylko na grupie, ale także w życiu. Nie mogę trzeźwieć, żyjąc w pijany sposób. Musze wprowadzać konkretne zmiany w swoim stylu życia.
  • Przyjmowanie i dawanie pomocy. Nie mam szans na poradzenie sobie z uzależnieniem na własną rękę. Musze skorzystać z pomocy innych, Jest to jedyne rozsądne wyjście i korzystanie z niego nie poniża mnie. Gdy pracuję nad sobą w grupie, pomagam także innym, gdy pomagam innym, pomagam sam sobie. Stąd mogę czerpać silę do trzeźwienia.
 
Oprócz tej pomocy, którą mogę otrzymać w ośrodku, mogę dostać także pomoc na mitingach AA, NA i w innych środowiskach abstynenckich. Ważne to jest szczególnie wówczas, gdy pomoc terapeutyczna jest niedostępna. Żeby zwiększyć skuteczność terapii, powinienem skorzystać także ze wsparcia samopomocowego.
 

Warto przeczytać:

Wartościowe artykuły na naszym blogu:


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia alkoholizmu, komentować, zadawać pytania, spotkać innych ludzi z podobnymi problemami do twoich, wejdź na nasze forum: http://pomoc.terapie.net.pl/index.php?/forum/1-alkoholizm

 

printFrom: https://terapie.net.pl/jak-przestac-pic.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/jak-przestac-pic.html