Z jakiego powodu młodzież sięga po alkohol?

Zdarza się, że objawy alkoholizmu u młodzieży mylone są z problemami charakterystycznymi dla okresu nastoletniego – zmiany w zachowaniu i wyglądzie zewnętrznym łatwo uzasadnić burzliwym okresem dojrzewania. Tymczasem alkoholizm wśród młodzieży stanowi poważne wyzwanie dla dorosłych, którzy jednocześnie i często nieświadomie pokazują, że spożywanie alkoholu niezależnie od okoliczności jest czymś normalnym. Początek alkoholizmu u młodzieży to przede wszystkim głębokie uzależnienie emocjonalne związane z tym, że młode osoby często nie wiedzą jak sobie poradzić z różnymi stanami emocjonalnymi – lękiem, złością, wstydem, czy innymi emocjami, które są przeżywanie intensywnie, utrudniając tym samym życie codzienne. Alkohol staje się sposobem na złagodzenie tych stanów. 

Alkoholizm u młodzieży to problem, który może dotknąć każdego – niezależnie od zawartości portfela, pozycji społecznej i wykształcenia. Z uzależnieniem zmagają się również osoby, które pochodzą z tzw. dobrych rodzin, postrzegane jako osoby posiadające absolutnie wszystko i niemające problemów. 

Przyczyny alkoholizmu wśród młodzieży

To, czy pojawiają się objawy alkoholizmu u młodzieży zależy między innymi od uwarunkowań genetycznych – obecność osoby uzależnionej w rodzinie może zwiększyć ryzyko alkoholizmu u pozostałych jej członków. Dziecko alkoholika ma niestety bardzo duże szanse, aby samemu stać się osobą uzależnioną, przejmując od najmłodszych lat nieprawidłowe wzorce zachowań. 

Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób zachowują się rodzice na co dzień, nawet jeżeli nie zmagają się z chorobą alkoholową. Bardzo łatwo o objawy alkoholizmu u młodzieży, jeżeli młode osoby są świadkami tego, jak rodzice sięgają po alkohol, aby uciec od kłopotów. Dla młodego człowieka jest to sygnał, że alkohol stanowi odpowiednie wyjście z problematycznej sytuacji, co prowadzi do tego, że zaczyna zachowywać się podobnie. Alkoholizm wśród młodzieży jest efektem tego, że nikt nie pokazał im alternatywnych sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjamii rozwiązywania problemów.

Wśród przyczyn alkoholizmu wśród młodzieży znajduje się jednak nie tylko rodzina, ale również najbliższe środowisko – znajomi, przyjaciele. Należy pamiętać o tym, że w młodym wieku potrzeba bycia akceptowanym przez otoczenie jest dużo silniejsza, jednocześnie zapewniając poczucie bezpieczeństwa. Z tego względu tak ważne jest, jakimi ludźmi otacza się młody człowiek. Początkowo spożywanie alkoholu może mieć charakter eksperymentalny i rzeczywiście świadczyć o nastoletnim buncie – młodej osobie łatwo jednak utracić nad tym kontrolę.

Alkohol jest substancją całkowicie zmieniającą świadomość. Umożliwia patrzenie na świat w o wiele jaśniejszych barwach i przynosi ulgę. Niestety są to wyłącznie pozory, które każą młodym osobom wierzyć, że w ich życiu rzeczywiście coś zmienia się na lepsze. Choć problemy pozostają nierozwiązane, samopoczucie wydaje się być w doskonałym stanie. Zachęca to oczywiście do częstszego sięgania po używki, prowadząc do alkoholizmu wśród młodzieży.

Objawy alkoholizmu u młodzieży

Objawy alkoholizmu u młodzieży łatwo zbagatelizować lub przeoczyć, dlatego poniżej znajdziesz listę zachowań, które mogą wskazywać na problem z nadużywaniem alkoholu:

  • powtarzające się problemy z nauką i zachowaniem w szkole,
  • brak zainteresowania zajęciami, które do tej pory uznawane były za ważne i atrakcyjne,
  • częste wahania nastrojów, od silnego pobudzenia do apatii,
  • napady gniewu, wysoki poziom frustracji, wrogie nastawienie do najbliższych osób,
  • zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, związanych ze spaniem lub spędzaniem czasu wolnego,
  • pojawienie się nowych znajomych, o których niewiele wiadomo,
  • zmiana wyglądu zewnętrznego, często wręcz zaniedbanie,
  • powtarzający się zapach alkoholu,
  • częste prośby o pieniądze, ciągły brak gotówki.

Część z tych objawów możesz uznać za standardowe zachowanie nastolatka – w przypadku młodzieży zalecana jest czujność, uwaga poświęcana dziecku oraz nauka, jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Rozwój alkoholizmu młodzieży może przebiegać niepostrzeżenie, dlatego nie należy lekceważyć wyżej wymienionych objawów.

Gdzie leczyć skutki alkoholizmu wśród młodzieży?

Alkoholizm u młodzieży jest chorobą chroniczną, a więc nieuleczalną. Leczenie alkoholizmu polega na powstrzymaniu tempa rozwoju choroby. Skutki alkoholizmu wśród młodzieży po dłuższej abstynencji mogą być poważne, ponieważ objawy uzależnienia pojawiają się bardzo gwałtownie – dlatego też nie istnieje pojęcia wyleczonego młodego alkoholika.

Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, choć trzeba pamiętać, że im wcześniejsza faza rozwoju uzależnienia, tym trudniej jest zmotywować młodą osobę do terapii. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu dla nastolatków daje jednak szansęna odbicie się od „dna” i brak powrotu do niego, który wiązałoby się z degradacją fizyczną oraz psychiczną. Leczenie w naszym ośrodku umożliwia powrót do trzeźwego życia.

Warto przeczytać:

 

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/leczenie-alkoholizmu-dlaczego-mlodzi-ludzie-siegaja-po-alkohol-i-narkotyki.html