Z JAKIEGO POWODU MŁODZI LUDZIE SIĘGAJĄ PO ALKOHOL ORAZ NARKOTYKI? 

Sam początek to poważne uzależnienie emocjonalne, które związane jest z tym, że ludzie ci nie są w stanie poradzić sobie ze swoim lękiem, złością, wstydem, czy też innymi emocjami, które stają się dokuczliwe w życiu codziennym.
 
W tym momencie rozpoczyna się poszukiwanie środka, który pomoże załagodzić te stany. Co warte podkreślenia - problem ten nie dotyczy tylko osób niezamożnych, o niskiej pozycji społecznej, czy słabym wykształceniu, ale dotyka również osoby, które osiągnęły sukces i wydaje się, że mają już wszystko.

Przyczyny alkoholizmu wśród młodzieży

 
Wiele zależy również od uwarunkowań genetycznych. Obecność w rodzinie osoby uzależnionej, może podwyższyć ryzyko uzależnienia przez pozostałych członków. Jest to aspekt biologiczny.
 
Bardzo ważne są również przekazywane wzorce rodzinne. Jeśli młody człowiek jest świadkiem tego jak rodzice sięgają po alkohol, uciekając od kłopotów, sam uznaje to za odpowiednie wyjście z problematycznej sytuacji i zaczyna stosować je w swoim życiu. Jednym słowem: nikt nie pokazał mu alternatywnych sposobów działania i rozwiązywania trudnych spraw. Osoba ta zaczyna pić coraz systematyczniej, a wpływ na to ma nie tylko rodzina, ale również jej najbliższe środowisko - znajomi, przyjaciele. W młodym wieku pojawia się silna potrzeba bycia akceptowanym przez otoczenie, co daje poczucie bezpieczeństwa, dlatego też tak ważne jest jakimi ludźmi otacza się młody człowiek.
 
Alkohol i narkotyki są substancjami, które całkowicie zmieniają świadomość. Umożliwiają patrzenie na świat w o wiele jaśniejszych barwach i przynoszą ulgę. Niestety jest to tylko iluzja, która każe nam wierzyć, że w życiu rzeczywiście coś zmienia się na lepsze. Problemy pozostają, natomiast samopoczucie jest o wiele lepsze. Taki stan rzeczy zachęca do jeszcze częstszego sięgania po używki, które przynoszą tak doskonałe rezultaty.
 
Stąd już tylko krok od emocjonalnego uzależnienia od alkoholu bądź narkotyków.
 
Uzależnienie to silna potrzeba ciągłego używania danej substancji bądź zachowania zmieniającego świadomość. Może to być zarówno alkohol, jak i narkotyki i dopalacze, a także seks, hazard, gry komputerowe, czy Internet. Alkoholizm oraz inne uzależnienia mają również swój koniec. W tym wypadku rozwiązania są dwa: śmierć lub zaprzestanie sięgania po używki. Choroba, która nie jest leczona bardzo często prowadzi do śmierci, gdyż pojawiające się zmiany oraz powikłania psychiczno-somatyczne są coraz głębsze i bardziej poważne.
 
Powyższe fakty świadczą o tym, że jest to choroba chroniczna - nieuleczalna. Leczenie alkoholika, czy narkomana polega jedynie na powstrzymaniu tempa rozwoju choroby. Skutki w przypadku sięgnięcia po alkohol lub narkotyki po dłuższej abstynencji mogą być poważne, gdyż objawy uzależnienia pojawiają się bardzo gwałtownie. Dlatego też nie ma pojęcia wyleczonego alkoholika. Leczenie alkoholizmu może doprowadzić do trzeźwienia danej osoby, jednak choroby nie można całkowicie wyeliminować.
 
Trzeźwienie to konieczny warunek zdrowienia, walki ze swoimi słabościami, rozwijania swojej osobowości i stawiania czoła wszelkim trudnościom.
 
Leczenie uzależnień należy rozpocząć jak najszybciej, chociaż im wcześniejsza faza rozwoju, tym trudniej jest daną osobę zmotywować do terapii. Daje ona jednak szansę młodym ludziom na odbicie się od "dna" i nie powracanie do niego, co wiązałoby się z degradacją fizyczną oraz psychiczną.

Warto przeczytać:

Wartościowe artykuły na naszym blogu:


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia alkoholizmu, komentować, zadawać pytania, spotkać innych ludzi z podobnymi problemami do twoich, wejdź na nasze forum: http://pomoc.terapie.net.pl/index.php?/forum/1-alkoholizm

 

printFrom: https://terapie.net.pl/leczenie-alkoholizmu-dlaczego-mlodzi-ludzie-siegaja-po-alkohol-i-narkotyki.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/leczenie-alkoholizmu-dlaczego-mlodzi-ludzie-siegaja-po-alkohol-i-narkotyki.html