Polacy na obczyźnie

Agata Laura Smoleń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, twierdzi, że niemalże 60% Polaków, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii po 2004 roku, doświadcza przygnębienia, a co najmniej 40% ? stresu. Ok. 5% naszych rodaków uczęszcza do psychologa, a 1% zasięga porad psychiatry. Prawie 70% polskich emigrantów skarży się na przemęczenie i częste bóle głowy, a ok. 50% ma trudności z koncentracją. Niespełna 70% kobiet i 47% mężczyzn odczuwa obniżenie lub wahania nastroju. W związku ze wspomnianymi dolegliwościami 63% Polaków przyjmuje środki przeciwbólowe, a 61,5% leki spazmolityczne - rozluźniające napięcie mięśniowe. Około 41% nadużywa środków zmieniających nastrój /alkoholu, narkotyków, leków psychotropowych/.

Problemy zdrowotne Polaków na emigracji

Zawarte w raporcie negatywne wnioski wynikają często z odczuwanego przez polskich emigrantów stresu a także z problemów adaptacyjnych i szoku kulturowego. To stres jest powodem, że u wielu z nich rozwijają się nerwice, uzależnienia, depresja i psychozy. Problemy zdrowotne Polaków wynikać mogą także z bariery językowej, która daje o sobie znać także tym, którzy angielskiego uczyli się w szkole. Język wciąż się zmienia, a w poszczególnych częściach Anglii używa się różnych dialektów i odmian języka, których polskich uczniów się nie uczy.

, Szczególnie niekorzystnie emigracja wpływa na osoby, które opuściły kraj ze względu na trudną sytuację życiową. Po tzw. fazie miesiąca miodowego, której towarzyszy entuzjazm związany z wieloma możliwościami w nowym miejscu zamieszkania, Polak zaczyna dostrzegać także negatywne strony życia w obcym kraju, odczuwa lęk i coraz częściej myśli o powrocie do ojczyzny. Jak podają psycholodzy, szok kulturowy nie pojawia się od razu, a raczej kilka tygodni lub miesięcy po opuszczeniu kraju rodzinnego.

Kto jest najbardziej narażony na utratę zdrowia?

Negatywnego wpływu emigracji na zdrowie człowieka dowiedli także naukowcy amerykańscy. Twierdzą oni, że im dłużej dana osoba żyje w obcym kraju, tym bardziej narażona jest na choroby serca, wysokie ciśnienie tętnicze krwi i cukrzycę. Co więcej, chociaż dzieci imigrantów urodzone w Stanach Zjednoczonych nie narzekają na brak pieniędzy, przeważnie żyją krócej niż ich rodzice. Zdaniem Roberta A. Hummera, demografa społecznego z University of Texas w Austin, życie w Ameryce niesie ze sobą określone konsekwencje, które skutkują pogorszeniem stanu zdrowia na przestrzeni pokoleń. Specjaliści podkreślają, że coraz częściej przyjmują oni typowe dla Amerykanów zachowania, obejmujące palenie papierosów, picie alkoholu, siedzący tryb życia i spożywanie wysokokalorycznych diet. Co więcej, ludzie, którzy do USA czy Kanady przyjechali niedawno i zaliczeni zostali do najniższej grupy zarobkowej skarżą się na stres i problemy emocjonalne znacznie częściej niż ich lepiej zarabiający rodacy.

Gdzie leczyć Polaków?

Polacy stanowią dużą grupę imigrantów, którzy pomimo wielu lat przebywania w USA ciągle tęsknią za "Polską" i jej pozytywnym wyobrażeniem. Większość z nich daje sobie radę - są pracowici i zaradni, ale mają skłonność do topienia "tęsknoty" w alkoholu / a młodzież w narkotykach/. Czują się Amerykanami i Polakami równocześnie. Bardzo łatwo jest ich pod tym kątem zranić. Rzadko dobrze władają językiem a to przekłada się na powstawanie kompleksów. Terapie, które proponuje się im w Stanach, Wyspach czy Niemczech są prowadzone w niezrozumiałym dla nich języku. Uzależnienie, które jest chorobą emocji. Bardzo dobrze jest, gdy chory ma możliwość zapoznania się i zauważenia całej gamy uczuć. Choroba uzależnienia powoduje otępienie emocjonalne i poznawcze.

W Polsce leczenie uzależnień jest na wysokim poziomie. Dlatego wielu amerykanów /polskiego pochodzenia/ z wszelkiego rodzaju uzależnień leczy się w Polsce. Spowodowane jest to przede wszystkim brakiem bariery językowej - jak również dużą równicą cenową. Terapie w dobrych ośrodkach w Stanach są często 10-20krotnie droższe niż w Polsce.

Więcej informacji znajdziesz na naszym forum: http://pomoc.terapie.net.pl/

printFrom: https://terapie.net.pl/polacy.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/polacy.html