Kiedy rozrywka staje się niebezpieczna - nałogi XXI wieku

Choć zabrzmi to nieco przewrotnie, alkoholizm i narkomania są powszechnie akceptowanym elementem naszej rzeczywistości. Nadal są to oczywiście tematy trudne i wymagające uwagi społeczeństwa, są one jednak znacznie lepiej oswojone w przestrzeni publicznej niż nowe uzależnienia, z którymi niezauważalnie wręcz borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Przekonaj się, czym grozi nieograniczony dostęp do przyjemności i jakie są nałogi XXI wieku. 

Czytaj więcej

Okres kwarantanny - wyzwanie dla osób zmagających się z nałogiem

Skutki pandemii koronawirusa w różnym stopniu dotykają każdego z nas. Szczególnie dotkliwie odczuwają je osoby uzależnione od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych oraz osoby wychodzące z nałogu. Okres przymusowej izolacji sprzyja bowiem nasileniu lęku i stanów depresyjnych, a co z tym idzie - chęci ukojenia nerwów. Leczenie alkoholizmu i innych uzależnień wymaga nie tylko długotrwałej pracy, ale również sprzyjających warunków. Tymczasem ograniczenie kontaktów z ludźmi czy przymusowa kwarantanna to poważne wyzwanie dla osób zmagających się z nałogiem.

Czytaj więcej

Padaczka alkoholowa - epilepsja

Padaczka alkoholowa jest chorobą, która objawia się nieprzewidywalnymi wybuchami napadów drgawkowych. Padaczka alkoholowa występuje u osób, które zaprzestały lub ograniczyły picie alkoholu po ciągu.  Początkowo alkoholik traci przytomność, jego twarz staje się napięta i stopniowo nabiera niebieskawej barwy. Drgawki uwalniają z ust pianę i często występują wymioty.

Czytaj więcej

DELIRIUM TREMENS

Do najczęściej spotykanych powikłań uzależnienia od alkoholu są ostre zespoły abstynencyjne (zespoły odstawienne), które często przechodzą w ostre psychozy alkoholowe (majaczenie alkoholoweostra halucynoza) oraz przewlekłe psychozy alkoholowe, takie jak przewlekła halucynoza, paranoja alkoholowa, oraz psychoza Korsakowa.

Czytaj więcej

SKUTKI UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU

  Zdrowie definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowia jako „dobry stan fizyczny, psychiczny i społeczny, umożliwiający człowiekowi naukę bądź wykonywanie pracy oraz dający mu optymalną satysfakcję społeczną i kulturową”. Jest to więc nie tylko brak chorób, ale dobre 

Czytaj więcej

Zespół Korsakowa

Zaburzenia pamięci obejmują również tak zwany zespół Korsakowa. Choroba ta jest bardzo powszechna u alkoholików i często nazywana jest alkoholowym zespołem amnestycznym. Podstawową cechą zespołu Korsaka jest niewydolność wspomnień, które dotknięta osoba zastępuje własnymi wymyślonymi przez nią wspomnieniami, ale są one uważane za prawdziwe. Jest to jednak złożona poważna choroba, która wymaga głębszej interpretacji. Przyjrzyjmy się bliżej zespołowi Korsakowa.

Czytaj więcej

Choroba alkoholowa

Alkoholizm odnosi się do nadmiernego spożywania napojów alkoholowych, co może prowadzić do uzależnienia. Ta choroba wpływa na całą osobowość pacjenta, jego psychiczną i fizyczną stronę. To najbardziej rozpowszechniona forma uzależnienia.

Czytaj więcej

Alkohol i rodzina

Alkohol konsekwentnie zajmuje drugie miejsce w sprawach rozwodowych. Na pierwszym miejscu główną przyczyną rozwodów jest różnica temperamentu i zainteresowań  do których notabene  też przyczynia się nadmierne spożywanie alkoholu.  Rodzina, jako sieć intymnych,

Czytaj więcej

Przymusowe leczenie alkoholików

Często wielu bliskich osób uzależnionych od alkoholu pyta o możliwość przymuszenia osoby uzależnionej do leczenia odwykowego – wtedy kiedy mimo ewidentnych objawów uzależnienia i szkód ponoszonych przez pijącego, nie wyraża on zgody na terapię, zaprzecza temu, że ma problem alkoholowy.

 

Czytaj więcej

Po czym poznać, że dziecko bierze narkotyki ?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców dzwoniących do Naszego ośrodka. Z doświadczenia terapeuty wiem, że podejrzenia ze strony najbliższych pojawiają się w chwili głębokiego uzależnienia.  Początki wchodzenia w uzależnienie i jego rozkręcanie się jest przez osobę nią dotkniętą bardzo maskowane.

 

Czytaj więcej

Objawy głodu alkoholowego

Osoby uzależnione często mówią „nosi mnie, jestem napięty, coś za mną chodzi, mam trudności z koncentracją, nie wiem co się ze mną dzieje ” Osoby które nie odbyły terapii swojego uzależnienia nie łączą owych stanów z chęcią napicia się.

Czytaj więcej

JAK SKUTECZNIE LECZYĆ ALKOHOLIZM

To, że alkoholizm jest chorobą, jest bardzo istotną informacją dla osoby uzależnionej, która cierpi i nie potrafi poradzić sobie  z tym problemem sama, pomimo stosowania różnych sposobów nie przynoszących pożądanego efektu. Jedną z istotnych cech tej choroby jest to, że jest niezawiniona wbrew 

Czytaj więcej

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin