Jak poradzić sobie z uzależnieniem od hazardu?
Terapia uzależnienia od hazardu to długotrwały proces, który pozwala osobie chorej uświadomić sobie skutki i skalę nałogu, a przede wszystkim przejąć ponownie kontrolę nad swoim życiem. Zanim jednak pojawi się pytanie, jak samemu wyjść z hazardu, musi minąć faza zwycięstw, która daje poczucie, że granie to niegroźna zabawa. Aby terapia uzależnienia od hazardu była skuteczna, konieczne jest bowiem zaakceptowanie faktu, że jest się osobą chorą, która potrzebuje pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Jak wygrać z tym nałogiem?
Jak działają dopalacze?
Kiedy w Polsce w 2008 roku po raz pierwszy pojawiły się dopalacze, skutki związane z ich zażywaniem były jeszcze nieznane – dzisiaj wiemy nie tylko, jakie są objawy po dopalaczach, ale także jak niebezpieczne dla zdrowia są to substancje. Problem dotyczy przede wszystkim tzw. młodych dorosłych, czyli osoby w przedziale wiekowym 15-34 lata. Dopalacze zaliczane są do nowych substancji psychoaktywnych (NSP), które w 2016 roku zostały wykryte w badaniach toksykologicznych w 15% przypadków zgonów (z 47 odnotowanych zgonów). Raport o stanie narkomanii w Polsce z 2019 roku opracowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN), pokazuje, że mamy do czynienia z najniższymi wskaźnikami stosowania dopalaczy w kraju od początku prowadzenia badań, a więc od 2008 roku.
Jak wspierać osobę uzależnioną na terapii narkotykowej?
Pytanie, jak pomóc osobie uzależnionej, zadaje sobie nie tylko rodzina, ale często również przyjaciele oraz obecni partnerzy – najbliższe osoby chcą okazać wsparcie, ale nie zawsze jednak wiedzą jak to zrobić, aby nie zaszkodzić. Narkomania stanowi poważne zagrożenie dla relacji międzyludzkich, ponieważ jest chorobą przewlekłą, chroniczną i potencjalnie śmiertelną. W praktyce oznacza to niestety, że trudno wskazać rodzinie prostą receptę na to, jak pomóc osobie uzależnionej. Istnieją jednak sposoby i zasady, które najbliższe otoczenie powinno stosować w życiu codziennym, aby okazać konstruktywne wsparcie – w dzisiejszym wpisie prezentujemy kilka z nich.
FOMO czyli uzależnienie od bycia online
Czy wiesz, że przeciętnie dotykamy telefonu komórkowego ponad 2600 razy dziennie? Potrzeba ciągłego bycia online, związana z powszechną cyfryzacją, nierozerwalnie wiąże się z lękiem – obawiamy się utraty kontroli, niedoinformowania, jednocześnie czując się przebodźcowani, przytłoczeni nadmiarem aktualności i wyidealizowanego piękna, które dociera do nas podczas przeglądania stories na Instagramie. Sieć zawładnęła naszym mózgiem, sprawiając, że 40% z nas wolałoby stracić na jeden dzień głos niż smartfona. Potrzeba ciągłego bycia online stanowi psychologiczne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć – trudno bowiem oczekiwać, że telefony komórkowe i Internet znikną z naszej rzeczywistości.
Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?
Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie, jak rozmawiać z alkoholikiem – nie dlatego, że takie odpowiedzi nie istnieją, ale dlatego, że jest to problem niezwykle złożony i silnie związany z indywidualną sytuacją życiową osoby chorej. Konfrontacja z uzależnieniem nie należy do najłatwiejszych i często przypomina próbę nawiązania kontaktu z osobą nie w pełni świadomą, jednak życie z osobą w nałogu jest na tyle trudne, że warto podjąć taką próbę. Podpowiadamy więc, jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu oraz możliwościach leczenia po to, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem.
Wakacje wolne od nałogu
Uzależnienia od środków odurzających, ale również określonych czynności są nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości – w dużej mierze dlatego, że nie tworzymy warunków sprzyjających życiu w trzeźwości. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie wakacje bez alkoholu? Szczególnie dla osób zmagających się na co dzień z nałogiem może być to nie lada wyzwanie. Poniżej prezentujemy przydatne wskazówki, które ułatwią zaplanowanie urlopu lub weekendu bez alkoholu i innych używek.
Kiedy rozrywka staje się niebezpieczna - nałogi XXI wieku
Choć zabrzmi to nieco przewrotnie, alkoholizm i narkomania są powszechnie akceptowanym elementem naszej rzeczywistości. Nadal są to oczywiście tematy trudne i wymagające uwagi społeczeństwa, są one jednak znacznie lepiej oswojone w przestrzeni publicznej niż nowe uzależnienia, z którymi niezauważalnie wręcz borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Przekonaj się, czym grozi nieograniczony dostęp do przyjemności i jakie są nałogi XXI wieku.
Okres kwarantanny - wyzwanie dla osób zmagających się z nałogiem
Skutki pandemii koronawirusa w różnym stopniu dotykają każdego z nas. Szczególnie dotkliwie odczuwają je osoby uzależnione od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych oraz osoby wychodzące z nałogu. Okres przymusowej izolacji sprzyja bowiem nasileniu lęku i stanów depresyjnych, a co z tym idzie - chęci ukojenia nerwów. Leczenie alkoholizmu i innych uzależnień wymaga nie tylko długotrwałej pracy, ale również sprzyjających warunków. Tymczasem ograniczenie kontaktów z ludźmi czy przymusowa kwarantanna to poważne wyzwanie dla osób zmagających się z nałogiem.
Padaczka alkoholowa - epilepsja
Padaczka alkoholowa jest chorobą, która objawia się nieprzewidywalnymi wybuchami napadów drgawkowych. Padaczka alkoholowa występuje u osób, które zaprzestały lub ograniczyły picie alkoholu po ciągu. Początkowo alkoholik traci przytomność, jego twarz staje się napięta i stopniowo nabiera niebieskawej barwy. Drgawki uwalniają z ust pianę i często występują wymioty.
DELIRIUM TREMENS
Do najczęściej spotykanych powikłań uzależnienia od alkoholu są ostre zespoły abstynencyjne (zespoły odstawienne), które często przechodzą w ostre psychozy alkoholowe (majaczenie alkoholowe, ostra halucynoza) oraz przewlekłe psychozy alkoholowe, takie jak przewlekła halucynoza, paranoja alkoholowa, oraz psychoza Korsakowa.
Dawka śmiertelna alkoholu
Nikt nie wie dokładnie, ile alkoholu zabija człowieka - jest to bardzo indywidualna sprawa. Często za dawkę śmiertelną podaje się 5 promili alkoholu we krwi.
BŁĘDNE PRZEKONANIA i MITY NA TEMAT ALKOHOLU
W naszym społeczeństwie krąży wiele mitów na temat alkoholu, a wiele osób usiłuje usprawiedliwić swoje picie, dorabiając do niego odpowiednią ideologię. Oto przykłady najczęściej głoszonych mitów i konfrontacja z prawdą.
PSYCHOLOGICZNE MECHANIZMY UZALEŻNIENIA
Psychologia wskazuje na działanie mechanizmów, dzięki którym można definiować alkoholizm jako uzależnienie. „Model teoretyczny zakłada współdziałanie trzech psychologicznych mechanizmów tworzących uzależnienie, powstających wskutek nadużywania alkoholu oraz
SKUTKI UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU
Zdrowie definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowia jako „dobry stan fizyczny, psychiczny i społeczny, umożliwiający człowiekowi naukę bądź wykonywanie pracy oraz dający mu optymalną satysfakcję społeczną i kulturową”. Jest to więc nie tylko brak chorób, ale dobre
ALKOHOLIZM JAKO CHOROBA, OBJAWY I SKUTKI
Przez wiele lat podejmowano liczne próby zdefiniowania alkoholizmu „Pierwsze koncepcje alkoholizmu jako choroby o charakterze przewlekłym pojawiły się już w XVIII wieku,
Zespół Korsakowa
Zaburzenia pamięci obejmują również tak zwany zespół Korsakowa. Choroba ta jest bardzo powszechna u alkoholików i często nazywana jest alkoholowym zespołem amnestycznym. Podstawową cechą zespołu Korsaka jest niewydolność wspomnień, które dotknięta osoba zastępuje własnymi wymyślonymi przez nią wspomnieniami, ale są one uważane za prawdziwe. Jest to jednak złożona poważna choroba, która wymaga głębszej interpretacji. Przyjrzyjmy się bliżej zespołowi Korsakowa.
Choroba alkoholowa
Alkoholizm odnosi się do nadmiernego spożywania napojów alkoholowych, co może prowadzić do uzależnienia. Ta choroba wpływa na całą osobowość pacjenta, jego psychiczną i fizyczną stronę. To najbardziej rozpowszechniona forma uzależnienia.
Co pomaga w walce z głodem alkoholowym ?
Pojęcie to oznacza bardzo mocną, niezwykle trudną do przezwyciężenia potrzebę spożycia alkoholu. Ze zjawiskiem tym mają do czynienia zarówno wciąż pijący, jak i ci, którzy poddali się terapii i obecnie są trzeźwiejący.
Etapy wychodzenia z uzależnienia
Etapy wychodzenia z uzależnienia wyglądają podobnie jak etapy wchodzenia w uzależnienie. Nikt nie wpada w alkoholizm z dnia na dzień i tak z niego nie wychodzi.
Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików – program wychodzenia z alkoholizmu
Na czym polega fenomen programu 12 Kroków AA? Dlaczego od tak wielu lat jest ciągle aktualny i inspiruje do zmiany życia miliony ludzi na świecie?
Alkohol i rodzina
Alkohol konsekwentnie zajmuje drugie miejsce w sprawach rozwodowych. Na pierwszym miejscu główną przyczyną rozwodów jest różnica temperamentu i zainteresowań do których notabene też przyczynia się nadmierne spożywanie alkoholu. Rodzina, jako sieć intymnych,
Ile trwa odwyk alkoholowy ?
Uzależnienie od alkoholu zaburza funkcjonowanie człowieka w różnych obszarach życia. Zmienia też psychikę osoby uzależnionej czyli sposób przeżywania, myślenia, obraz własnej osoby i obraz świata.
Książki o uzależnieniu
Czy lektury książek o tematyce uzależnień mogą pomóc osobom uzależnionym i ich bliskim w zdrowieniu? Moje doświadczenia i obserwacje wskazują że zdecydowanie tak.
Uzależnienie od poprawiania wyglądu – część pierwsza
We współczesnym świecie ciało zostało głównym obiektem zainteresowania. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę obsesji na punkcie własnego wyglądu. Ciało przestało być tylko nośnikiem naszego wnętrza a stało się podstawową wizytówką społeczną.
CO ROBIĆ PO ZAKOŃCZENIU TERAPII UZALEŻNIEŃ ABY ZDROWIEĆ
Kiedy kończy się podstawowy etap terapii, pacjent jest dopiero na początku „drogi trzeźwienia”. Jego decyzja o trzeźwieniu jest krucha, a nowe podejście do życia umiejscowione jest bardziej „w głowie” niż w sercu
CZY FACEBOOK MOŻE UZALEŻNIAĆ? JAKIE SĄ OBJAWY TEGO NAŁOGU?
Jedną z najczęstszych aktywności w Internecie stanowi korzystanie z sieci społecznościowych. Definiuje się je jako serwisy internetowe umożliwiające użytkownikom elektroniczne kontaktowanie się z innymi członkami sieci, a także udostępnienie im swoich kontaktów i interakcji.
Jaka terapia uzależnienia jest lepsza – indywidualna czy grupowa?
Jaka terapia uzależnienia jest lepsza – indywidualna czy grupowa? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. A właściwie należałoby odpowiedzieć, że to zależny na jakim etapie zaawansowania jest choroba. I o jakim etapie terapii mówimy.
PCTU Koninki numer jeden w Rankingu najlepszeterapie.pl
PCTU Koninki zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Najlepszych ośrodków i specjalistów leczenia uzależnień
Uzależnienie od suplementów diety – czy to możliwe?
Uzależnienie od suplementów diety – czy to możliwe?
Wszechobecne spoty telewizyjne, radiowe zasypują nas zachęcającymi reklamami różnorakich suplementów diety. Wszystkie pokazywane są, jako idealne tabletki, które pomogą nam na każde schorzenie i sprawią,
JAK ROZPOZNAĆ TOKSYCZNY ZWIĄZEK?
Wbrew pozorom toksyczne związki to częste i bardzo destrukcyjne zjawisko. Wielu ludzi tkwi w takich związkach uważając, że inaczej być nie może ponieważ „takie jest życie” i nic nie można z tym zrobić.
Czym jest polineuropatia alkoholowa ?
Toksyczne działanie alkoholu etylowego i jego metabolitów na poszczególne narządy i układy organizmu, nieprawidłowe odżywianie, jak również niedobory i zaburzenia wchłaniania witamin powodują występowanie różnego rodzaju powikłań somatycznych.
Uzależnienie od gier komputerowych – objawy, przyczyny, leczenie
Osoba grająca wchodząc w ten wirtualny świat gier może bardzo szybko się od niego uzależnić. Wraz ze zdobywaniem kolejnego poziomu trudności w grze wzrasta poziom zaangażowania i ciekawości. u osoby grającej.
Mechanizm regulacji emocji w uzależnieniu
Mechanizm Regulacji Uczuć - To jeden z mechanizmów odpowiedzialnych za powstanie uzależnienia obok „Mechanizmu Iluzji i Zaprzeczenia” oraz „Mechanizmu Rozproszonego Ja”. Te mechanizmy to pułapka, która wciąga osobę pijącą coraz głębiej w uzależnienie.
Jak pokonać złe nawyki
Podobno około dziewięćdziesiąt procent tego co robimy to są nasze nawyki. Niestety nie wszystkie nawyki są czymś dla nas dobrym, nie wszystkie nam służą. Czym tak naprawdę są nawyki?
Wątroba alkoholika - co alkohol robi z Twoją wątrobą
Alkohol może powodować pełne spektrum objawów klinicznych i zmian patologicznych w wątrobie. Jest to poważny problem zdrowotny, ale można temu zapobiec poprzez konsekwentne zapobieganie.
TŁUMIENIE EMOCJI – OBJAWY I SKUTKI
Emocje to narzędzia, które pozwalają nam uświadomić sobie gdzie znajdujemy się w drodze do zaspokojenia swoich potrzeb. Bez emocji nie możemy wiedzieć gdzie jesteśmy w zakresie zaspokojenia naszych
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny ?
Dlaczego alkoholicy bywają agresywni? Jakie mogą być tego przyczyny? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi . Myślę, że można by rozpocząć analizę zachowań agresywnych od aktywnej fazy uzależnienia alkoholowego.
Jak wygląda terapia po detoksie alkoholowym lub narkotykowym
Wiele osób trafiających z różnymi dolegliwościami po ciągach alkoholowych lub narkotycznych na oddziały szpitalne, zostaje skierowanych na detoksykację, czyli proces odtrucia organizmu po długotrwałym ciągu alkoholowym lub narkotykowym.
Objawy zespołu abstynenckiego
Brakak apetytu, wymioty, nudnosci, drżenia czy to z powodu picia alkoholu ?
Szybkie i skuteczne odstawienie alkoholu – czy to możliwe ?
Takie pytania są zadawane bardzo często przez osoby dotknięte uzależnieniem od alkoholu.
Wiele osób szuka w internecie skutecznej metody, która uzdrowi ich z uzależnienia. Ludzie borykający się z uzależnieniem poddają się licznym zabiegom i eksperymentom.
JAK POKONAĆ TOKSYCZNE MYŚLENIE I ZACZĄĆ MYŚLEĆ POZYTYWNIE?
Jako ludzie dysponujemy umysłem, który jest wspaniałym narzędziem, jeśli ktoś odpowiednio nim się posługuje. Gdy jednak zastosowania są niewłaściwe, narzędzie zaczyna działać niszczycielsko. Zaryzykowałbym twierdzenie, że większość myślenia polega na
Rodzice alkoholicy – jak wpływają na swoje dzieci ?
Wielu naszym Pacjentom na początku wydaje się, że ich picie nie wpływa w żaden sposób na nikogo poza nimi samymi
Zakupoholiczka – sylwetka kobiety uzależnionej od zakupów
Uzależnienie od zakupów , zakupoholizm, shopoholizm. Uzależnienie od zakupów cechuje się nadmiernym kupowaniem różnych przedmiotów, ubrań i usług . Najczęściej są to produkty w ogóle nie potrzebne.
Zakupoholizm zaczyna się niepozornie. Przecież każdy z nas robi zakupy, wydaje się to czymś bezpiecznym i normalnym.
Przymusowe leczenie alkoholików
Często wielu bliskich osób uzależnionych od alkoholu pyta o możliwość przymuszenia osoby uzależnionej do leczenia odwykowego – wtedy kiedy mimo ewidentnych objawów uzależnienia i szkód ponoszonych przez pijącego, nie wyraża on zgody na terapię, zaprzecza temu, że ma problem alkoholowy.
Czy alkoholik może sam sobie pomóc
Osoba uzależniona od alkoholu jest tak naprawdę jedyna osobą, która może sobie pomóc. Problem jednak w tym, że zanim do tego dojdzie, czasem mija wiele miesięcy a nawet lat.
JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM I TRUDNYMI UCZUCIAMI, BEZ SIĘGANIA PO ALKOHOL
Temat uczuć jest trudny dla wielu osób, a wiedza na ich temat bywa niewielka. Ludzie niejednokrotnie mają problem z mówieniem o uczuciach czy ich okazywaniem, bo „tak zostali wychowani” lub „nikt ich tego nie nauczył”.
Jak uwolnić się od uzależnienia od komputera internetu i telefonu ?
Prawie każdy z nas na co dzień korzysta z telefonu, internetu i komputera. Nie ma osoby, której by się nie zdarzyło przynajmniej kilka razy wejść na internet tylko na minutkę czy dwie, a gdy się zorientowaliśmy upłynęło dużo więcej czasu. Tłumaczyliśmy sobie wtedy, że coś nas wciągnęło i się zapomnieliśmy.
Kto może wpaść w alkoholizm
W świetle współczesnej wiedzy należy sądzić, że do uzależnienia prowadzi wiele dróg, a do jego powstania przyczynia się współwystępowanie czynników biologicznych, psychologicznych i środo- wiskowych
Skutki zażywania narkotyków i dopalaczy
Przewlekłe przyjmowanie substancji psychoaktywnych prowadzi do powstania rożnych zaburzeń somatycznych, które stanowią nierozerwalną składową obrazu choroby, jakim jest uzależnienie. Objawy chorobowe objawiają się w szeregu narządach i układach.
Syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików
Problem uzależnienia od alkoholu jest szeroko dyskutowanym tematem, który jest obecnie poruszany w wielu dziedzinach nauki. Jego szkodliwe skutki, w szczególności dla ludzkiego organizmu i zdrowia, są głoszone
Alkoholizm jako problem społeczny
Na konkretnym poziomie alkoholizm, tj. uzależnienie od alkoholu, może rzeczywiście być uważany za chorobę społeczeństwa, ponieważ alkoholizm jest stosunkowo powszechny i jest często tolerowany i łagodzony przez społeczeństwo
Po czym poznać, że dziecko bierze narkotyki ?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców dzwoniących do Naszego ośrodka. Z doświadczenia terapeuty wiem, że podejrzenia ze strony najbliższych pojawiają się w chwili głębokiego uzależnienia. Początki wchodzenia w uzależnienie i jego rozkręcanie się jest przez osobę nią dotkniętą bardzo maskowane.
Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu ?
Chcesz sprawdzić, czy jesteś uzależniony od hazardu ?
Chcesz wiedzieć czy ktoś z twoich bliskich ma problem z hazardem ?
Objawy głodu alkoholowego
Osoby uzależnione często mówią „nosi mnie, jestem napięty, coś za mną chodzi, mam trudności z koncentracją, nie wiem co się ze mną dzieje ” Osoby które nie odbyły terapii swojego uzależnienia nie łączą owych stanów z chęcią napicia się.
Jak pomóc osobie uzależnionej
Takie pytanie słyszymy jako terapeuci uzależnień wielokrotnie. Zazwyczaj zjawiają się w naszych gabinetach dzieci, żony i mężowie z pytaniami: „Co mogę jeszcze zrobić, by on przestał pić czy brać”, „Jak mu pomóc”
Alkoholizm u kobiet i u mężczyzn – różnice
Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem polegającym na utracie kontroli nad ilością wypijanego alkoholu.
Picie dużych ilości alkoholu przez alkoholika spowodowane jest przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, i nie podlega jego woli. Alkoholizm jest chorobą.
Detoks - jak się go wykonuje i na czym polega
Trudno to zrozumieć, ale przerwanie ciągu alkoholowego to wcale nie taka prosta sprawa. Służba zdrowia w potocznym tego słowa znaczeniu czyli Pogotowie i SOR szpitalny bronią się nogami i rękami przed pacjentami pod wpływem alkoholu
Co to jest i jak działa autosabotaż
Odstawienie alkoholu – nocne poty i bezsenność
Często się zdarza, że Nasi Pacjenci przed przybyciem do ośrodka, wielokrotnie bywają u lekarzy lub w szpitalach z powodu objawów, które następują w przerwach w piciu.
XANAX – uzależnienie od XANAXU
Uzależnienie od benzodiazepin w tym XANAXU stało się bardzo powszechnym zjawiskiem. Uzależnienie od benzodiazepin zajmuje czwarte miejsce częstości występowania po nikotynie, alkoholu i kannabinolach.
Detoks narkotykowy
Zespół abstynencyjny to zestaw objawów pojawiających się po odstawieniu uzależniającej substancji. Związki zawarte w narkotykach przenikają do krwiobiegu, a organizm
ALKOHOLIZM I JEGO POWIKŁANIA
Zespół uzależnienia alkoholowego (alkoholizm) jest chorobą pierwotną, postępującą, chroniczną (nieuleczalną, lecz można ją zatrzymać), śmiertelną (jeśli nie jest leczona), niezawinioną.
Kiedy zaczynasz być alkoholikiem? Od okazjonalnego picia do nałogu
Alkohol jest głęboko wpisany w tradycję świętowania i życia towarzyskiego w naszym kraju. Właściwie towarzyszy on ludziom od narodzin aż do pochówku - przy różnego rodzaju okazjach typu chrzciny, wesela, imieniny, urodziny, aż po stypy włącznie.
JAK SKUTECZNIE LECZYĆ ALKOHOLIZM
To, że alkoholizm jest chorobą, jest bardzo istotną informacją dla osoby uzależnionej, która cierpi i nie potrafi poradzić sobie z tym problemem sama, pomimo stosowania różnych sposobów nie przynoszących pożądanego efektu. Jedną z istotnych cech tej choroby jest to, że jest niezawiniona wbrew
Amnezja alkoholowa – objawy i leczenie
Skutkiem spożywania alkoholu są charakterystyczne zmiany w zachowaniu pijącego. Następuje problem z właściwą oceną sytuacji, a czas reakcji znacznie się wydłuża. Mowa staje się niewyraźna i bełkotliwa, ruchy zwolnione.
Alkoholizm - Jak działa mechanizm iluzji i zaprzeczeń w uzależnieniu ?
Aby zrozumieć na czym polega ten mechanizm zaczniemy od zadania pytań, które często padają w gabinecie terapeutycznym:
- Dlaczego dana osoba się uzależniła?
- Dlaczego nie potrafi przestać?
- Dlaczego mimo, iż alkohol jej/ jemu nie służy dalej pije?
Jak znaleźć motywację do walki z uzależnieniem
Choroba alkoholowa to choroba wyjątkowo trudna do zaleczenia. Problem polega na tym, że osoba nią dotknięta przez wiele lat nie dostrzega tego jak ona się u niego rozwija. Na początku ma ona wszelkie znamiona
Fazy uzależnienia od alkoholu
Alkoholizm rozwija się w czasie, podobnie jak każda inna choroba, np. grypa. Jest raczej procesem niż stanem.
Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych cech choroby alkoholowej
Farmakoterapia – kiedy należy się na nią zdecydować w procesie leczenia alkoholizmu ?
Od kiedy wpisano zespół uzależnienia alkoholowego na listę chorób Światowej Organizacji Zdrowia, wiele osób cierpiących na tą chorobę i ich bliskich szuka „cudownego lekarstwa”, „cudownej pigułki”, która to mogłaby wyleczyć osobę chorą z przykrych objawów i konsekwencji, jakie ta choroba ze sobą niesie.
Nadużywanie i uzależnienie od leków uspokajających i nasennych - kiedy dochodzi do przedawkowania ?
Leki uspokajające i nasenne mają sporą historię. W latach dwudziestych naszego wieku wprowadzono do leczenia barbiturany. Po wielu latach zorientowano się, że są bardzo uzależniające / po zaprzestaniu brania występowały silne objawy odstawienne, często z drgawkami i majaczeniem. aniu rece
Jak alkoholizm zmienia nas oraz nasz organizm
Spójrzmy na uzależnienie od alkoholu z medycznego punktu widzenia - co długotrwałe picie robi z ciałem i umysłem.
Biała gorączka – kiedy następuje i jak sobie z nią radzić
Paradoks państwowego detoksu
Współuzależnienie
Uzależnienie to choroba, która sprawia, że również inne osoby dookoła chorego zaczynają doświadczać ...
Metody interwencji
Prośby, groźby, wymuszane obietnice – to wszystko jako metody skłonienia do podjęcia leczenia nie działają ...
Nie zapominaj o sobie
Bliscy osób uzależnionych potrzebują profesjonalnej pomocy terapeutycznej aby zacząć dbać o siebie ...
Jak rozpocząć terapię
Jeżeli przeżywamy trudności w życiu w związku z tym, że w naszej rodzinie ktoś bliski jest uzależniony ...
Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA)
To określenie syndromu występującego u osób dorosłych, które wychowywały się w rodzinach ...
Uzależnienie a prawo
Jeżeli osoba uzależniona nie chce podjąć leczenia mimo szkód, które pojawiają się w rodzinie ...