Sposoby na bezsenność po alkoholu

Problemy ze snem to coraz częściej występująca przypadłość. Bezsenność po alkoholu spowodowana jest złudnym przeświadczeniem, że upojenie pomaga szybciej zasnąć i lepiej się wyspać. Alkohol działa upośledzająco na układ nerwowy, więc może przyspieszyć zasypianie. Taki sen nie pozwala jednak odpowiednio wypocząć, jest rwany i niskiej jakości. W konsekwencji budzisz się zmęczony, a jedyne co możesz uzyskać w ten sposób, to narazić się na uzależnienie. Jakie są sposoby na bezsenność po alkoholu?

Czytaj więcej

Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm?

Czy wszywka alkoholowa jest skutecznym sposobem na leczenie uzależnienia? „Zaszycie się” jest jedną z popularniejszych metod radzenia sobie z nałogiem, ale nie jest w stanie wyleczyć osoby chorej z alkoholizmu – pacjenci najczęściej nie zmieniają swoich dotychczasowych nawyków. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, na czym tak naprawdę polega wszywka alkoholowa, jakie skutki uboczne mogą się pojawić podczas jej stosowania oraz dlaczego kompleksowa terapia jest dla osób uzależnionych najlepszym rozwiązaniem.

Czytaj więcej

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od hazardu?

Terapia uzależnienia od hazardu to długotrwały proces, który pozwala osobie chorej uświadomić sobie skutki i skalę nałogu, a przede wszystkim przejąć ponownie kontrolę nad swoim życiem. Zanim jednak pojawi się pytanie, jak samemu wyjść z hazardu, musi minąć faza zwycięstw, która daje poczucie, że granie to niegroźna zabawa. Aby terapia uzależnienia od hazardu była skuteczna, konieczne jest bowiem zaakceptowanie faktu, że jest się osobą chorą, która potrzebuje pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Jak wygrać z tym nałogiem?

Czytaj więcej

Jak działają dopalacze?

Kiedy w Polsce w 2008 roku po raz pierwszy pojawiły się dopalacze, skutki związane z ich zażywaniem były jeszcze nieznane – dzisiaj wiemy nie tylko, jakie są objawy po dopalaczach, ale także jak niebezpieczne dla zdrowia są to substancje. Problem dotyczy przede wszystkim tzw. młodych dorosłych, czyli osoby w przedziale wiekowym 15-34 lata. Dopalacze zaliczane są do nowych substancji psychoaktywnych (NSP), które w 2016 roku zostały wykryte w badaniach toksykologicznych w 15% przypadków zgonów (z 47 odnotowanych zgonów). Raport o stanie narkomanii w Polsce z 2019 roku opracowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN), pokazuje, że mamy do czynienia z najniższymi wskaźnikami stosowania dopalaczy w kraju od początku prowadzenia badań, a więc od 2008 roku.

Czytaj więcej

Jak wspierać osobę uzależnioną na terapii narkotykowej?

Pytanie, jak pomóc osobie uzależnionej, zadaje sobie nie tylko rodzina, ale często również przyjaciele oraz obecni partnerzy – najbliższe osoby chcą okazać wsparcie, ale nie zawsze jednak wiedzą jak to zrobić, aby nie zaszkodzić. Narkomania stanowi poważne zagrożenie dla relacji międzyludzkich, ponieważ jest chorobą przewlekłą, chroniczną i potencjalnie śmiertelną. W praktyce oznacza to niestety, że trudno wskazać rodzinie prostą receptę na to, jak pomóc osobie uzależnionej. Istnieją jednak sposoby i zasady, które najbliższe otoczenie powinno stosować w życiu codziennym, aby okazać konstruktywne wsparcie – w dzisiejszym wpisie prezentujemy kilka z nich. 

Czytaj więcej

FOMO czyli uzależnienie od bycia online

Czy wiesz, że przeciętnie dotykamy telefonu komórkowego ponad 2600 razy dziennie? Potrzeba ciągłego bycia online, związana z powszechną cyfryzacją, nierozerwalnie wiąże się z lękiem – obawiamy się utraty kontroli, niedoinformowania, jednocześnie czując się przebodźcowani, przytłoczeni nadmiarem aktualności i wyidealizowanego piękna, które dociera do nas podczas przeglądania stories na Instagramie. Sieć zawładnęła naszym mózgiem, sprawiając, że 40% z nas wolałoby stracić na jeden dzień głos niż smartfona. Potrzeba ciągłego bycia online stanowi psychologiczne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć – trudno bowiem oczekiwać, że telefony komórkowe i Internet znikną z naszej rzeczywistości. 

Czytaj więcej

Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie, jak rozmawiać z alkoholikiem – nie dlatego, że takie odpowiedzi nie istnieją, ale dlatego, że jest to problem niezwykle złożony i silnie związany z indywidualną sytuacją życiową osoby chorej. Konfrontacja z uzależnieniem nie należy do najłatwiejszych i często przypomina próbę nawiązania kontaktu z osobą nie w pełni świadomą, jednak życie z osobą w nałogu jest na tyle trudne, że warto podjąć taką próbę. Podpowiadamy więc, jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu oraz możliwościach leczenia po to, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Czytaj więcej

Wakacje wolne od nałogu

Uzależnienia od środków odurzających, ale również określonych czynności są nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości – w dużej mierze dlatego, że nie tworzymy warunków sprzyjających życiu w trzeźwości. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie wakacje bez alkoholu? Szczególnie dla osób zmagających się na co dzień z nałogiem może być to nie lada wyzwanie. Poniżej prezentujemy przydatne wskazówki, które ułatwią zaplanowanie urlopu lub weekendu bez alkoholu i innych używek. 

Czytaj więcej

Kiedy rozrywka staje się niebezpieczna - nałogi XXI wieku

Choć zabrzmi to nieco przewrotnie, alkoholizm i narkomania są powszechnie akceptowanym elementem naszej rzeczywistości. Nadal są to oczywiście tematy trudne i wymagające uwagi społeczeństwa, są one jednak znacznie lepiej oswojone w przestrzeni publicznej niż nowe uzależnienia, z którymi niezauważalnie wręcz borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Przekonaj się, czym grozi nieograniczony dostęp do przyjemności i jakie są nałogi XXI wieku. 

Czytaj więcej

Okres kwarantanny - wyzwanie dla osób zmagających się z nałogiem

Skutki pandemii koronawirusa w różnym stopniu dotykają każdego z nas. Szczególnie dotkliwie odczuwają je osoby uzależnione od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych oraz osoby wychodzące z nałogu. Okres przymusowej izolacji sprzyja bowiem nasileniu lęku i stanów depresyjnych, a co z tym idzie - chęci ukojenia nerwów. Leczenie alkoholizmu i innych uzależnień wymaga nie tylko długotrwałej pracy, ale również sprzyjających warunków. Tymczasem ograniczenie kontaktów z ludźmi czy przymusowa kwarantanna to poważne wyzwanie dla osób zmagających się z nałogiem.

Czytaj więcej

Padaczka alkoholowa - epilepsja

Padaczka alkoholowa jest chorobą, która objawia się nieprzewidywalnymi wybuchami napadów drgawkowych. Padaczka alkoholowa występuje u osób, które zaprzestały lub ograniczyły picie alkoholu po ciągu.  Początkowo alkoholik traci przytomność, jego twarz staje się napięta i stopniowo nabiera niebieskawej barwy. Drgawki uwalniają z ust pianę i często występują wymioty.

Czytaj więcej

DELIRIUM TREMENS

Do najczęściej spotykanych powikłań uzależnienia od alkoholu są ostre zespoły abstynencyjne (zespoły odstawienne), które często przechodzą w ostre psychozy alkoholowe (majaczenie alkoholoweostra halucynoza) oraz przewlekłe psychozy alkoholowe, takie jak przewlekła halucynoza, paranoja alkoholowa, oraz psychoza Korsakowa.

Czytaj więcej

SKUTKI UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU

  Zdrowie definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowia jako „dobry stan fizyczny, psychiczny i społeczny, umożliwiający człowiekowi naukę bądź wykonywanie pracy oraz dający mu optymalną satysfakcję społeczną i kulturową”. Jest to więc nie tylko brak chorób, ale dobre 

Czytaj więcej

Zespół Korsakowa

Zaburzenia pamięci obejmują również tak zwany zespół Korsakowa. Choroba ta jest bardzo powszechna u alkoholików i często nazywana jest alkoholowym zespołem amnestycznym. Podstawową cechą zespołu Korsaka jest niewydolność wspomnień, które dotknięta osoba zastępuje własnymi wymyślonymi przez nią wspomnieniami, ale są one uważane za prawdziwe. Jest to jednak złożona poważna choroba, która wymaga głębszej interpretacji. Przyjrzyjmy się bliżej zespołowi Korsakowa.

Czytaj więcej

Choroba alkoholowa

Alkoholizm odnosi się do nadmiernego spożywania napojów alkoholowych, co może prowadzić do uzależnienia. Ta choroba wpływa na całą osobowość pacjenta, jego psychiczną i fizyczną stronę. To najbardziej rozpowszechniona forma uzależnienia.

Czytaj więcej

Alkohol i rodzina

Alkohol konsekwentnie zajmuje drugie miejsce w sprawach rozwodowych. Na pierwszym miejscu główną przyczyną rozwodów jest różnica temperamentu i zainteresowań  do których notabene  też przyczynia się nadmierne spożywanie alkoholu.  Rodzina, jako sieć intymnych,

Czytaj więcej

Przymusowe leczenie alkoholików

Często wielu bliskich osób uzależnionych od alkoholu pyta o możliwość przymuszenia osoby uzależnionej do leczenia odwykowego – wtedy kiedy mimo ewidentnych objawów uzależnienia i szkód ponoszonych przez pijącego, nie wyraża on zgody na terapię, zaprzecza temu, że ma problem alkoholowy.

 

Czytaj więcej

Po czym poznać, że dziecko bierze narkotyki ?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców dzwoniących do Naszego ośrodka. Z doświadczenia terapeuty wiem, że podejrzenia ze strony najbliższych pojawiają się w chwili głębokiego uzależnienia.  Początki wchodzenia w uzależnienie i jego rozkręcanie się jest przez osobę nią dotkniętą bardzo maskowane.

 

Czytaj więcej

Objawy głodu alkoholowego

Osoby uzależnione często mówią „nosi mnie, jestem napięty, coś za mną chodzi, mam trudności z koncentracją, nie wiem co się ze mną dzieje ” Osoby które nie odbyły terapii swojego uzależnienia nie łączą owych stanów z chęcią napicia się.

Czytaj więcej

JAK SKUTECZNIE LECZYĆ ALKOHOLIZM

To, że alkoholizm jest chorobą, jest bardzo istotną informacją dla osoby uzależnionej, która cierpi i nie potrafi poradzić sobie  z tym problemem sama, pomimo stosowania różnych sposobów nie przynoszących pożądanego efektu. Jedną z istotnych cech tej choroby jest to, że jest niezawiniona wbrew 

Czytaj więcej

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin