Biała gorączka – kiedy następuje i jak sobie z nią radzić

Biała gorączka

 
Biała gorączka alkoholowa, czyli majaczenie drżenne lub delirium tremens jest najgroźniejszą postacią zaburzeń związanych z odstawieniem alkoholu. Jej wystąpienie powinno stanowić powód do pilnego poszukiwania pomocy medycznej – majaczenie drżenne jest bowiem stanem zagrożenia życia. Objawy delirium alkoholowego może wywołać zarówno długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego, jak i nagłe zaprzestanie picia. W organizmach osób, które nadużywają alkoholu przez dłuższy czas, dochodzi do pewnych zmian, przez które – w sytuacji nagłego zaprzestania picia etanolu – pojawiać się mogą różne objawy abstynencyjne. Delirium tremens wyraża się halucynacjami, majaczeniem, dreszczami i gorączką. Omamy są często groźne. Wygląda na to, że osoba uzależniona cierpiąca na tę chorobę często widzi różne niebezpieczne np. owady, gryzonie lub diabły. Głównym niebezpieczeństwem opisywanego zaburzenia jest prawdopodobieństwo samookaleczenia i samobójstwa. Delirium tremens wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Najbardziej narażone są osoby, które wcześniej doświadczyły ciężkich chorób ośrodkowego układu nerwowego lub uszkodzenia mózgu. Pacjenci, którzy przeszli ciężką odmianę psychozy alkoholowej, mogą mieć atak nawet po wypiciu małych dawek alkoholu.
Przed napadem, podczas „kaca” można wykryć następujące objawy majaczenia alkoholowego: wymioty, zaburzenia mowy, bóle głowy i wiele innych zaburzeń pochodzenia neurologicznego. Dwanaście procent opisanych przypadków choroby to drgawki. Jeżeli nie wiesz jak postępować z alkocholikiem zalecamy kontakt w celu profesjonalnej porady.
 
Pierwszymi objawami drżenia majaczenia są niepokój, którego nie można wyjaśnić, przeczucie zbliżającej się katastrofy, koszmary senne. Do objawów somatycznych należą: drżenie kończyn, przekrwienie twarzy, nadmierne pocenie się, przyspieszenie akcji serca, wzrost temperatury i ciśnienia krwi, zaczerwienienie oczu. Około czwartej nocy nastąpi bezsenność, której towarzyszą silne i malownicze iluzje wizualne. Często zawierają owady i małe ssaki, rzadziej nieistniejące stworzenia, takie jak diabły i gnomy. Charakter halucynacji jest całkowicie indywidualny. Osoba uzależniona często słyszy głosy, czasem woła o coś do zrobienia, kpi, droczy się, zachowuje się irracjonalnie. Dominują halucynacje. Pacjenci próbują odeprzeć pozorne zwierzęta lub bajkowe stworzenia lub uciekają przed bandytami. Niektórzy ludzie mają różne szalone pomysły, na przykład tworzą manię prześladowczą lub stają się podejrzliwi i zazdrośni o swoje partnerki twierdząc że chcą ich zdradzać z każdym napotkanym mężczyzną. Inni natomiast są nadmiernie entuzjastyczni, przyciągani heroicznymi czynami, tworzą i opowiadają niestworzone historie o swoich dokonaniach. 
 
Średni czas trwania majaczenia wynosi od trzech do pięciu dni.
Biała gorączka charakteryzuje się także niedopasowaniem czasu i środowiska. 
Pacjenci często nie wiedzą, gdzie są, nie znają własnego domu lub domu rodzinnego, nie wiedzą, która jest godzina i nie mogą nadążać za czasem. Zawsze jednak wyraźnie podają swoje nazwisko, imię i inne informacje o sobie. Innymi słowy, utrzymywana jest orientacja osobista.
 
Stan pacjenta w majaczeniu alkoholowym pogarsza się wraz ze wzrostem psychozy: 
 
- temperatura jest wysoka, może przekraczać 40 ° C;
- ciśnienie wzrasta;
- rytm serca jest nieregularny i szybki;
- następuje odwodnienie;
- zwiększa stężenie azotu we krwi;
- pacjent ma trudności z poruszaniem się;
- typowa leukocytoza i zwiększona ESR;
- drżenie mięśni i kończyn;
- po dreszczach następuje pocenie się, które charakteryzuje się specyficznym „zapachem” przypominającym zapach niemytych stóp;
- wątroba jest powiększona, żółtawa;
- obserwuje się bladość skóry właściwej, często możliwa jest niedokrwistość twarzy.
 

Leczenie majaczenia

 
Jeśli wystąpią powyższe objawy majaczenia, należy natychmiast wysłać chorego do szpitala. Efekt terapeutyczny powinien być skoncentrowany, specjalistyczny i realizowany w szpitalu psychiatrycznym.     
 
Głównymi strategicznymi celami w leczeniu delirium tremens są: łagodzenie lęku, eliminowanie bezsenności, eliminowanie drgawek, eliminowanie zatrucia, zwalczanie towarzyszących patologii i konsekwencji.
 
Oto kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci to zrozumieć. Przede wszystkim leczenie opisanej choroby obejmuje działania w następujących kierunkach: leczenie somatyczne i wpływ na funkcjonowanie psychiki pacjenta. Dlatego stosuje się leki psychotropowe, zabiegi oczyszczające i uzupełniające elektrolity (kroplówki)  i detoksykacyjne, wysokie dawki grup witaminy C i B (zwłaszcza tiaminy), substancje mające na celu przywrócenie prawidłowego metabolizmu wody i soli oraz normalizację funkcji narządów, ponieważ choroba wpływa na wątrobę, mięsień sercowy, nerki, narządy oddechowe. Uzasadnione jest także powołanie farmakopei uspokajających i nasennych. 
         

Co zrobić w razie napadu białej gorączki:

 
Najpierw należy się uspokoić i położyć pacjenta. Jeśli ofiara zachowuje się w sposób wrogi i nieodpowiedni, zaleca się, aby mocno związać kończyny, usunąć znajdujące się w pobliżu obiekty, osoby trzecie, by ochronić pacjenta i ewentualnie osoby znajdujące się w pobliżu.
 
Po drugie, powinieneś dać ofierze zimny kompres (na przykład położyć mokry bandaż na czoło).
 
Po trzecie, podawać dużą ilość wody do picia.
 
Po czwarte, musisz zadzwonić do zespołu psychiatrycznego prowadzącego terapię alkoholową. Leczenie delirium tremens w domu jest niebezpieczne dla osoby chorej jak i osób przebywających w jego obecności. Bez odpowiednich środków terapeutycznych nie można pokonać tego stanu. Samoleczenie może znacznie bardziej zaszkodzić niż pomóc. 
 
Należy zauważyć, że osoba z psychozą alkoholową potrzebuje odpowiedniego i pełnego efektu terapeutycznego w warunkach klinicznych i pod nadzorem psychiatrów. Ponadto prawidłowy przebieg całego leczenia alkoholizmu jest możliwy tylko po szeregu działań diagnostycznych.

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-08-29/biala-goraczka-kiedy-nastepuje-i-jak-sobie-z-nia-radzic.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-08-29/biala-goraczka-kiedy-nastepuje-i-jak-sobie-z-nia-radzic.html