Paradoks państwowego detoksu

Trudno to zrozumieć, ale przerwanie ciągu alkoholowego to wcale nie taka prosta sprawa. Służba zdrowia w potocznym tego słowa znaczeniu czyli Pogotowie i SOR szpitalny bronią się nogami i rękami przed pacjentami pod wpływem alkoholu – wymyślając wciąż to nowe przepisy, które umożliwiają takiemu delikwentowi uzyskanie pomocy. Gdy nie ma się znajomości, przyjęcie na SOR przez lekarza nastąpi za około 6-8 godzin i niestety często cierpiący i ledwo żyjący będący w ciągu alkoholik odchodzi z kwitkiem z zaleceniem utrzymywania abstynencji. To tak jakby głodnemu zalecono ścisły post w markecie
spożywczym !!! Paradoks na paradoksie.
Cóż, nie pozostaje alkoholikowi nic innego jak ulżyć sobie w cierpieniu i kontynuuje picie z nadzieją, że od jutra przestanie pić. Wzrasta w nim też takie przekonanie, że nikt go nie rozumie i nie chce mu pomóc, bo on chce przestać pić, ale sam nie potrafi. Rodzina wyrywająca sobie żyły, aby pomóc ojcu, bratu, mężowi, żonie, dziecku itp., obiecująca sobie po takiej wizycie jakakolwiek przemianę, znowu wątpi i bezradnie przygląda się otaczającemu światu i nie rozumie dlaczego spotyka ich tyle upokorzeń ani też jak właściwie mogli by pomóc.
 

Pijący alkohol dzielą się na dwie podstawowe grupy:

1. Pijaków czyli używających alkoholu z wyboru czyli mógłby nie pić ale nie chce.
 
2. Alkoholików czyli chorych, którzy chcą, ale nie potrafią, nie mogą przestać pić.
 
Nie każdy wie jak rozpoznać alkocholika, a co więcej niestety mało kto z lekarzy przyjmujących na szpitalnym SOR bierze to pod uwagę. Lekarze są przemęczeni ilością interwencji medycznych, jak też uprzedzeni do ludzi będących pod wpływem alkoholu. Najczęściej przywożonymi przez Służby Miejskie lub Policję są awanturujący się ludzie, będącymi pod wpływem narkotyku jakim jest alkohol. Byłem niejednokrotnie świadkiem jak, jeszcze przed chwilą nieprzytomny, ledwo oddychający – posikany, brudny i obtargany człowiek po odzyskaniu świadomości ubliża ludziom, którzy go próbują uratować. Paradoks na paradoksie.
Często kończy się to na słownym ubliżaniu, ale niestety co jakiś czas znajdzie się jakiś „Janosik”, który lekarza wstrząśnie fizycznie i …- niestety, taki lekarz prawdopodobnie już nigdy nie będzie sprzyjał ani pomagał ludziom chorym na chorobę alkoholową.
Tak więc uprzedzenie lekarzy i personelu medycznego do osób pod wpływem alkoholu i innych substancji zmieniających nastrój jest zdobyte najczęściej na podstawie osobistych doświadczeń, a te bardzo trudno zmienić.
Tak więc uprzedzam rodziny wiozące swojego brata, ojca, męża czy przyjaciela na Detoks – najpierw do tego się przygotujcie – dzwońcie do nas i pytajcie, bo w innym razie czeka was rozczarowanie i stracicie bezpowrotnie kolejne parę dni swojego życia bez osiągnięcia celu. Celem pomocy dla uzależnianego alkoholika jest przebycie terapii by nabrał wiedzy i umiejętności trzeźwego życia. Aby uzależniony mógł przebyć terapię alkoholową to musi wytrzeźwieć. Aby wytrzeźwiał musi przeżyć zespół odstawienia i w tym trzeba mu konsekwentnie pomóc. W jego przypadku poznanie swoich własnych możliwości i ograniczeń pomoże zbudować mu nowe świadome życie bez alkoholu i dokonać zmian. Wówczas już nie będziecie się nim zajmować, bowiem trzeźwy alkoholik jest odpowiedzialny, pracowity i dobry. Ja przynajmniej takich znam.

Paradoks państwowych Detoksów

Następny paradoks dotyczy określania promili przy przyjęciu na państwowe  oddziały detoksykacyjne. Zacznijmy od Policji czy Służb Miejskich, które do 2 promili odstawiają delikwenta na Izbę Wytrzeźwień a powyżej 2, muszą wzywać karetkę pogotowia ze względu na zagrożenie życia i wówczas lekarz decyduje co z tym panem/nią zrobić. Z doświadczenia wiem, że te operacje trwają parę godzin. Gdyby pacjent lub jego rodzina sama przywiozła chorego, będącego w ciągu alkoholika na państwową Izbę Przyjęć przy profesjonalnym Detoksie alkoholowym, to znów jest pod górkę, bo wymaga się od przyjmowanego zero promili w wydychanym powietrzu. Czasem warunkiem przyjęcia na Detoks  może być 1 promil alkoholu  w wydychanym powietrzu, ale na pewno nie więcej. Zastanawia mnie fakt nie udzielania pomocy cierpiącym, będącym w ciągach chorobowych alkoholikom i odsyłanie ich do SOR celem doprowadzenia do 00 promili. Czyli jednostka przystosowana do profesjonalnej pomocy alkoholikom, mająca pod ręką możliwość użycia środków przymusu w wypadku psychoz czy delirium - odmawia pomocy cierpiącym. Z SOR pacjent, który był po ciągu picia i wygląda na trzeźwego a często ma 4-8 promili w wydychanym powietrzu, często już w pasach zostaje przewieziony na Detoks - otrucie alkoholowe i zabawa zaczyna się od nowa. Kto za to płaci? Komu służy taki stan rzeczy? Kto ustanawia te nieetyczne i niezrozumiałe zasady przyjęć?

Paradoks:

Detoks alkoholowy nie przyjmuje pacjentów pod wpływem alkoholu!!!

Sam w swoim życiu spotkałem się z tym tematem. Od czego to zależy? Od tego czy spotkasz chcącego pomóc człowieka czy po prostu urzędnika. W dobie zaawansowanej Służby Zdrowia znów największe znaczenie ma istota ludzka. Na profilaktykę uzależnień państwo przeznacza bardzo mało środków, dlatego alkoholizm i inne uzależnienia kwitną jak nigdy. Za moich młodych czasów alkohol sprzedawany był w kilku sklepach GS, teraz praktycznie w każdym sklepie spożywczym i na każdej stacji paliwowej. Alkohol jest dostępny wszędzie i jest spożywany z każdego powodu. Reklamy produktów alkoholowych wprowadzają wśród młodzieży modę na picie z każdego powodu.Jak tu się nie uzależnić? Chorzy alkoholicy często opowiadają, że spożywali alkohol z kolegami, którzy w większości na następny dzień poszli do pracy a oni za nic nie mogli się pozbierać. Codzienne picie kumuluje toksyny w organizmie chorego. Konieczne jest poddać się odtruciu alkoholowemu polegającemu na podawaniu na zlecenie lekarza płynów elektrolitowych, soli oraz glukozy celem oczyszczenia organizmy i złagodzeniem zespołu abstynencyjnego oraz niejednokrotnie obsesji picia. Obecnie w Polsce  jest możliwe prywatne odtrucie zarówno w wyspecjalizowanych w tej dziedzinie klinikach jak i podczas lekarskiej wizyty domowej. Prywatne ośrodki terapii niechętnie przyjmują pacjentów pod wpływem alkoholu, nauczeni najczęściej nieprzewidywalnym ich zachowaniem. Nasz Ośrodek terapi alkoholowej przyjmuje chorych po wnikliwym wywiadzie odnośnie: psychoz, padaczek, delirek, zapaści i innych symptomów zespołu odstawienia.

Osoby, po długotrwałym nadużywaniu alkoholu muszą liczyć się z tym, że w leczeniu alkoholizmu niezbędny będzie detoks alkoholowy. Po badaniu lekarz, jeśli nie ma przeciwskazań – zleca wzmacniające i odtruwające wlewy. Przerwanie ciągu alkoholowego, jest niezbędnym warunkiem do tego, aby rozpocząć właściwą terapię leczenia uzależnienia. Prawidłowo przeprowadzony detoks poalkoholowy, poprawia stan zdrowia fizycznego a w niektórych przypadkach ratuje życie.  Wpływa także na stan psychiczny i jest bardzo ważny w procesie terapeutycznym, a nierzadko wręcz koniecznym etapem wychodzenia z nałogu.

Autor:

 Marek Zapała

współwłaściciel PCTU "KONINKI"

Prowadzi zajęcia z muzykoterapii - ma swój zespół muzyczny. Interesuje się technikami umożliwiającymi powrót do pozytywnego myślenia i ćwiczeniami oddechowymi, pomagającymi w pozbyciu się (niektórych odmian) depresji.Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-08-29/paradoks-panstwowego-detoksu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-08-29/paradoks-panstwowego-detoksu.html