Jak alkoholizm zmienia nas oraz nasz organizm

Jak alkoholizm zmienia nas oraz nasz organizm - zmiany odwracalne i nieodwracalne

Spójrzmy na uzależnienie od alkoholu z medycznego punktu widzenia - co długotrwałe picie robi z ciałem i umysłem. Potrzeba naprawdę grubej publikacji by przybliżyć i opisać listę chorób i innych problemów zdrowotnych, które powoduje nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu.

Rzućmy okiem na najważniejsze z nich.   

                                                                                            
Mózg:


Alkohol natychmiast i długoterminowo niszczy komórki mózgowe. Pijąc bardziej systematycznie, komórki mózgowe nie nadążają z odnawianiem się, są coraz bardziej niszczone lub zastępowane przez komórki mniej funkcjonalne. U przewlekłych alkoholików następuje stopniowa utrata tkanki mózgowej, a niektóre zaburzenia alkoholowe - takie jak majaczenie, zaburzenia pamięci, epilepsja alkoholowa lub uszkodzenie móżdżku - mogą objawiać się problemami ruchowymi, drżeniem rąk. W skrajnych przypadkach prowadzi do zaniku mózgu.

 

Wątroba:


Innym dotkniętym narządem jest wątroba, który jest zdecydowanie zaangażowana w przekształcanie i przetwarzanie alkoholu w mniej szkodliwe związki. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do chorób wątroby – stłuszczenia, zapalenia i marskości. Wątroba bierze na siebie cały ciężar metabolizowania alkoholu. W czasie tego procesu powstają szkodliwe substancje, które mogą powodować trwałe uszkodzenie wątroby. Wrażliwość na ich toksyczność jest inna u każdego człowieka. Pierwszym etapem negatywnego picia na wątrobę jest jej stłuszczenie, już wówczas należy zachować abstynencję lub znacznie ograniczyć spożycie alkoholu, wtedy zmianę tę można skorygować. W przeciwnym razie dochodzi do marszczenia wątroby lub marskości wątroby, która jest poważną chorobą, która nawet podczas leczenia może spowodować niewydolność wątroby i śmierć.

Żołądek, jelita:


Picie napojów alkoholowych, zwłaszcza wysoko procentowych, szkodzi również żołądkowi, a następnie błonom śluzowym jelita, które cierpią nie tylko z powodu samego alkoholu, ale także z produktów jego rozkładu, takich jak aldehyd octowy i kwas octowy. Długotrwałe picie powoduje miejscowy stan zapalny błony śluzowej żołądka w przypadku braku odpowiedniej ochrony, kwaśna treść żołądka może uszkadzać jego wnętrze. Zdrowy żołądek dysponuje mechanizmami obronnymi, które zapobiegają jego zniszczeniu przez wydzielany kwas solny. Niestety alkohol osłabia tę barierę, a dodatkowo stymuluje wydzielanie kwasu. W konsekwencji, kiedy często pijesz alkohol, może rozwinąć się u Ciebie choroba wrzodowa. Uszkodzenie przewodu pokarmowego objawia się przewlekłym zapaleniem żołądka z możliwym rozwojem wrzodów żołądka i dwunastnicy. Istnieje również zwiększone ryzyko raka jelita grubego.

Serce, nadciśnienie, otyłość, cukrzyca:


Nadmierne picie podnosi również poziom cholesterolu, ciśnienie krwi oraz przyczynia się do rozwoju i przyspieszenia miażdżycy z jej innymi konsekwencjami, takimi jak zawały serca i udary.  Alkohol ogólnie obciąża serce i układ naczyniowy oraz przyczynia się do rozwoju otyłości i cukrzycy. Przekrwienie płuc przyczynia się również do problemów z oddychaniem i zwiększa ryzyko nowotworów płuc, w tym raka, a także zwiększa palenie wśród pijących.

Nerki:


W społeczeństwie krąży mit, że piwo ma cudowne właściwości i jest lekarstwem na chore nerki. W rzeczywistości natomiast piwo na nerki działa jedynie w taki sposób, że zwiększa diurezę. Działanie moczopędne jest jednak porównywalne z działaniem np. wody. Należy też pamiętać, że piwo zawiera alkohol, więc jego picie w dużych ilościach nie pomaga, a wręcz przeciwnie – szkodzi nerkom.

Narządy płciowe:


Alkohol uszkadza narządy płciowe. U mężczyzn zmniejsza produkcję nasienia i powoduje zaburzenia potencji, u kobiet powoduje zaburzenia hormonalne z nieregularnymi miesiączkami i przyspiesza początek menopauzy.

Inne choroby:


Alkohol może mieć też wpływ na różne choroby, które mogą rozwijać się stopniowo a ich objawy mogą trwać latami. Dlatego warto zasięgnać porady jak przestać pić nim zdążą się one rozwinać w naszym organizmie.
    
Zadając sobie pytanie czy po wielu latach intensywnego picia osoba uzależniona może odzyskać dawną kondycję i jak długo może to potrwać ?   - bardzo trudno jest określić dokładne kryterium powrotu do zdrowia gdyż każda osoba jest istotą absolutnie wyjątkową. Celem leczenia antyalkoholowego jest przede wszystkim uwolnienie się od zjawiska uzależnienia, które niszczy ludzką osobowość. Zdarzają się przypadki wyleczenia nawet poważnych uszkodzeń narządów, które przy odpowiedniej diecie pozwalają pacjentom powrócić do normalnego życia. Konieczne jest jednak, aby pacjent chciał się wyleczyć i odpowiednio współpracować w leczeniu. Nie można leczyć osoby uzależnionej bez jej obecności. Często pomimo wszystkich ostrzeżeń i zaleceń medycznych osoba poszkodowana nie chce podjąć leczenia. Alkoholicy żyją średnio o 15–20 lat krócej niż osoby nie pijące, przyczyną przedwczesnej śmierci są nie tylko wyżej wymienione schorzenia ale też samobójstwa.   


Wpływ alkoholu na organizm kobiecy:


Ciało kobiety jest trudniejsze do radzenia sobie z alkoholem. Długotrwałe picie ma szybszy wpływ na organizm kobiety. Wykazano, że kobiety ogólnie są bardziej podatne na uszkodzenie alkoholem niż mężczyźni. Na przykład marskość wątroby, przy codziennym spożyciu ponad 130 gramów alkoholu, rozwija się u mężczyzn zgodnie z danymi klinicznymi po 10 do 20 latach. U kobiet jest to już pięć lat. Monitorowanie śmiertelności alkoholowej było podobne w Kanadzie. W grupie wiekowej 30-44 lat był 2,2 razy wyższy u alkoholików niż w pozostałej części populacji, podczas gdy u alkoholików w tym samym wieku 7,3 razy wyższy niż u osób nie pijących. Kobiety osiągają wyższy poziom alkoholu we krwi przy tej samej dawce, a uzależnienie rozwija się po krótszym okresie picia. Problemy zdrowotne występują wcześniej i częściej u kobiet. Wzrasta ryzyko zachorowań na raka piersi. Kobiety częściej sięgają po butelkę, gdy znajdują się w stresującej sytuacji. Lęk i depresje „leczą” więcej alkoholem. W grupie ryzyka są kobiety w średnim wieku, kiedy picie alkoholu jest często związane ze stresem, samotnością lub być może powstającym klimakterium. Kobieta pod wpływem alkoholu częściej jest ofiarą przemocy i wykorzystywania seksualnego. Co więcej, po tym traumatycznym doświadczeniu wiele kobiet łatwiej rozwija uzależnienie od alkoholu.

 

Alkohol i ciąża:


Spożywanie alkoholu przez kobiety w czasie ciąży jest bardzo ryzykowne i niebezpieczne dla płodu. Dzieci matek alkoholowych często cierpią na Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS). Mają niską masę urodzeniową, małą głowę, wąskie szczeliny oczne i płaską środkową część twarzy. Charakteryzują się również niskim grzbietem nosa, brakiem rowków między nosem, a górną wargą. Dzieci są zwykle niespokojne i nadpobudliwe. Niektórzy mogą doświadczać upośledzenia umysłowego. Zaburzenia związane z alkoholem u noworodków są stabilne i nie można ich leczyć.

    


     

 Comments (0)


Comments on this article is disabled.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-09-26/jak-alkoholizm-zmienia-nas-oraz-nasz-organizm.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-09-26/jak-alkoholizm-zmienia-nas-oraz-nasz-organizm.html