Fazy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm - fazy uzależnienia

Alkoholizm rozwija się w czasie, podobnie jak każda inna choroba, np. grypa. Jest raczej procesem niż stanem.

Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych cech choroby alkoholowej

 • Jest chorobą pierwotną – trudno dopatrywać się konkretnej przyczyny;
 • Jest progresywna – postępująca, czyli nasila się;
 • Jest  chroniczna – nieuleczalna i nieodwracalna . Jeśli ktoś raz stał się alkoholikiem, pozostanie nim do końca życia. Okres zaprzestania picia – abstynencji jest zatrzymaniem a nie wyleczeniem choroby.
 • Jest śmiertelna – jeśli jest nie zatrzymana prowadzi do zgonu. Często na skutek wypadku pod wpływem alkoholu lub innych chorób wywołanych nadużywaniem alkoholu.
 • Nie ma sposobu, by osoba uzależniona powróciła do normalnego, kontrolowanego picia.

Choroba alkoholowa (alkoholizm) rozwija się podstępnie, uchodzi to często uwadze otoczenia, ma charakter przewlekły. Nie respektuje niczego: rasy, płci, wykształcenia, zawodu, pochodzenia czy wyznania. Może dotknąć każdego.

Alkoholizm charakteryzuje etapowość

1. Faza wstępna

2. Faza zwiastunowa – prodromalna lub krytyczna

3. Wczesna faza uzależnienia lub faza właściwa

4. Faza chroniczna

Ilustruje te fazy poniższe zdjęcie – schemat przebiegu choroby alkoholowej

FAZY UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU

FAZA WSTĘPNA  (okres picia towarzyskiego):  to ten okres, kiedy odkrywasz alkohol, uczysz się jak działa. Pierwszy kontakt bywa czasem  nieprzyjemny, ale szybko przekonujesz się ile możesz bezpiecznie wypić, tak, aby było Ci dobrze.  W tym okresie alkohol jest tylko jedną z wielu przyjemności, które znasz. Potrafisz się doskonale bawić także bez niego, alkohol jest tylko przyjemnym dodatkiem do różnych sytuacji.

FAZA OSTRZEGAWCZA (początek uzależnienia):  Coś zmienia się w Twoim piciu i stosunku do alkoholu. Alkohol zaczyna coraz więcej znaczyć. Zaczynasz sam szukać okazji do picia, a kiedy ich nie ma - potrafisz je stworzyć.  Możesz wypić wyraźnie więcej niż kiedyś bez objawów upicia, zaczynasz poganiać innych, bo Twoim zdaniem piją za wolno. Twoi znajomi to coraz częściej ludzie ostro pijący, w ich towarzystwie czujesz się dobrze, z nimi spędzasz większość swojego wolnego czasu. Możesz  już mieć pierwsze wyraźne kłopoty z powodu swojego picia, ale to Cię nie powstrzymuje.

Dobrze wiesz, jaki będzie skutek działania wypitego przez Ciebie alkoholu, podoba Ci się taki  stan. Alkohol daje Ci wyraźną ulgę w sytuacjach trudnych, pełnych napięcia. Zaczynasz  powoli rezygnować z tego, co robiłeś dotychczas (np.: sport, praktyki religijne). Jeżeli nie  towarzyszy temu alkohol zajęcia wydają Ci się nudne. Zdarza Ci się upijać, ale pozwalasz  sobie na to kiedy masz wolny czas, kiedy potrafisz jeszcze przerwać picie, wyjść z danego  przyjęcia choć przychodzi Ci to z wyraźnym trudem. Może też zdarzyć się, że nie pamiętasz  co robiłeś po alkoholu i dowiadujesz się o tym od innych ludzi.

FAZA KRYTYCZNA (uzależnienie w pełni rozwinięte):  Zaczynasz się upijać, choć nie miałeś takiego pomysłu zaczynając picie. W związku z tym, że się upijasz, zaczynasz mieć coraz większe kłopoty: zawalasz pracę, terminy, nie jesteś w stanie dotrzymać tego, na co się umawiałeś z ludźmi i ze sobą. Coraz częściej Twoi bliscy mają zastrzeżenia do sposobu w jaki pijesz. Ty sam szukasz wytłumaczeń wytłumaczeń usprawiedliwień dla tego, co się z tobą dzieje. Często myślisz o piciu, coraz wyraźniej zauważasz, że zaczyna Cię do niego "ciągnąć". Kiedy nie pijesz przez jakiś czas jesteś rozdrażniony, napięty. Przestajesz powoli zajmować się tym, co lubiłeś zawsze robić, a jeżeli nawet wciąż się tym zajmujesz, to sytuacjom tym towarzyszy alkohol (np. kupujesz książki, ale coraz rzadziej je czytasz; może jeszcze słuchasz ulubionej muzyki, ale na pewno nie na trzeźwo; może zdarzyć się tak że wyjedziesz na ryby zapominając wziąć wędek, ale z pewnością nie zapomnisz o butelce). To, że coraz częściej upijasz się niepokoi Cię tak mocno, że pojawiają się pomysły z ograniczeniem lub zatrzymaniem picia. Może trafiłeś do poradni, łykałeś Antikol lub zaszyłeś Esperal. Po przerwach wracasz jednak do picia alkoholu, czujesz się mocny, masz przekonanie, że teraz będziesz pił ostrożnie, ale nie wychodzi Ci to - znowu upijasz się lub przez picie zawalasz ważne dla Ciebie sprawy. Może już dawno temu odkryłeś zbawcze działanie "klina" lub leków uspokajających, ale teraz naprawdę zaczynasz to doceniać, bo kiedy przerywasz picie czujesz się coraz gorzej, zaczynają się problemy ze snem, wymioty, zlewne poty. Może już odczuwasz po przepiciu wyraźny lęk albo wielkie rozdrażnienie, Jesteś bardzo osłabiony, bardzo trudno Ci się skupić. Na ogół zaprzestajesz na jednym dniu "ostrego" picia, ale może zdarzyć się, że pijesz dzień po dniu przez kilka dni i nie bardzo możesz przestać. Pocieszasz się, ze nie upijasz się do utraty przytomności, ale codziennie musisz wypić swoją porcję alkoholu, bo bez tego nie potrafisz funkcjonować.

FAZA CHRONICZNA (przewlekła-ostatnia faza uzależnienia):  Już nie jesteś w stanie sam zatrzymać picia. Dopóki nie pijesz jeszcze jest dobrze, ale kiedy spróbujesz alkoholu to jest ogromna szansa na to, że nie przestaniesz pić tak długo jak długo wytrzyma Twój organizm lub na ile wystarczy Ci pieniędzy. Do tej pory nawet kiedy piłeś przez kilka dni byłeś w stanie opanować się na tyle, aby choć na kilka godzin stworzyć pozory pracy lub zajmowania się domem. Dopiero wówczas ostateczności załatwiałeś sobie "lewe zwolnienia" lub brałeś dni wolne. Teraz, kiedy zaczynasz picie, przestaje liczyć się wszystko - ważny jest alkohol i tylko alkohol. Sprzedasz lub zastawisz za niego najcenniejsze dla Ciebie rzeczy, porzucisz najlepszą pracę. Twój dom staje się teraz tylko miejscem do przespania. Twoja rodzina wyłącznie zwadą w piciu. Kiedyś zdarzało się, że nie pamiętałeś co robiłeś w okresie picia, teraz zdarza Ci się to bardzo często. W chwilach, kiedy nie pijesz, próbujesz nadrabiać straty: zajmujesz się domem, podejmujesz pracę; ale kiedy pojawia się okazja do picia - wszystko przestaje się liczyć. Pijąc w ten sposób oczywiście nie jesteś już w stanie utrzymać żadnej pracy. Także rodzina może mieć już zupełnie dość i jeżeli dotąd nie odeszła, może odejść teraz, bo nie da się już z Tobą żyć. To, co dzieje się kiedy przestajesz pić, to zwykły koszmar: budzisz się w przepoconej pościeli, nie możesz spać - czasem po kilka dni, boisz się wyjść z domu, czy przejść przez ulicę, może pojawić się padaczka, albo "zwidy" czy "głosy". Lęk przed tym stanem jest tak silny, ze pijesz często już tylko ze strachu przed nim. Przyjemność z picia skończyła się dla Ciebie lata temu, to co czujesz teraz, to tylko ulga. Skutki uzależenienia od alkoholu wyraźnie odczuwa twój organizm i zaczyna się psuć, już nie możesz wypić tyle, co kiedyś - dużo mniej alkoholu potrzeba Ci do upicia się. Może dokucza ci wątroba, wysiada serce, wypadają zęby, może masz problem z trzustką, żołądkiem? To już ostatnia faza uzależnienia, dalej jest już tylko śmierć ...

W każdej fazie możesz liczyć na profesjonalne wsparcie w zakresie leczenia alkoholizmu

                                         Autor

        Anna Krakówka-Kowalska - specjalista Psychoterapii Uzależnień

Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych.Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-22/fazy-uzaleznienia-od-alkoholu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-22/fazy-uzaleznienia-od-alkoholu.html