Jak znaleźć motywację do walki z uzależnieniem

Walka z uzależnieniem

Choroba alkoholowa to choroba wyjątkowo trudna do zaleczenia. Problem polega na tym, że osoba nią dotknięta przez wiele lat nie dostrzega tego jak ona się u niego rozwija. Na początku ma ona wszelkie znamiona picia towarzyskiego czy też umiarkowanego i często ten okres nie budzi żadnego niepokoju, ani u osoby pijącej ani wśród jej bliskich. Z czasem jednak, kiedy zaczynają występować coraz częstsze objawy upośledzenia i utraty kontroli nad ilością i częstotliwością spożywania alkoholu a konsekwencje picia stają się coraz bardziej widoczne, na wskutek działania mechanizmów uzależnionego myślenia osoba chora długo broni się wszelkimi dostępnymi sposobami przed przyznaniem się do tego że ma problem alkoholowy. Nie na darmo nazywają zespół uzależnienia alkoholowego chorobą zakłamania i zaprzeczeń, gdzie nierzadko chory umiera, a do końca nie chce przyznać się, że ma problem z alkoholem, że utracił kontrolę nad swoim życiem, a przynajmniej nad niektórymi jego obszarami.

Uznanie bezsilności wobec alkoholu

Aby osoba nadmiernie pijąca podjęła skuteczną terapię, potrzebne są czasem wielomiesięczne starania bliskich i ich interwencje, zmierzające do uświadomienia choremu powagi jego stanu zdrowia i konieczności profesjonalnej pomocy. Stąd często osoby na tym etapie, kiedy decydują się na podjęcie jakichkolwiek działań zmierzających w kierunku terapii  czy diagnozy, jako powód tej decyzji podają presję bliskich osób czy kryzysowych sytuacji. Czyli jako powód podjęcia terapii podają na przykład: chęć uspokojenia najbliższej rodziny, zaprzestania picia ze względu na dzieci czy zagrożenie utratą pracy, która dla wielu osób uzależnionych jest czymś niezwykle ważnym i stanowi czasem koronny argument w dyskusjach z rodziną, że skoro pracują to nie mogą być uzależnione, uzasadniając, że alkoholicy to najczęściej osoby bez pracy, bezdomne, zdegradowane materialnie czy społecznie. Bardzo długo żyją w przekonaniu, że same sobie poradzą, że nie potrzebują żadnej pomocy z zewnątrz. Dopiero całkowite uznanie swojej bezsilności wobec alkoholu i utraty zdolności rozsądnego kierowania swoim życiem jest początkiem procesu świadomego leczenia alkocholizmu, czyli zdrowienia z choroby alkoholowej.

 

Pułapki motywacji zewnętrznej 

Oczywiście nie ma nic złego w tym, żeby argumentem za  podjęciem terapii bywa chęć ulżenia rodzinie, dania dobrego przykładu dzieciom czy zachowania dotychczasowej pracy, jednak ten typ motywacji zewnętrznej niesie też ze sobą spore zagrożenia na przyszłość. Dlaczego? Bo kiedy źródło tej motywacji zawiedzie, naturalnym pomysłem wydaje się w odwecie powrót do czynnego uzależnienia alkoholowego. „Żona mnie nie rozumie, nie docenia moich starań, mojej abstynencji”, „dzieci są niegrzeczne, niewdzięczne” czy też „pracodawca zwolnił mnie z pracy” – to często wystarczające argumenty dla powrotu do picia.

Siła motywacji wewnętrznej

O wiele mocniejsza od motywacji zewnętrznej, jest motywacja wewnętrzna pacjenta. Wynika ona z faktu dojścia chorego do świadomości, że jest mocno uzależniony i potrzebuje profesjonalnej pomocy terapeutycznej. Zaakceptowanie swojego uzależnienia oraz zrozumienie, że powinien się leczyć przede wszystkim dla siebie, stanowi o wiele trwalszy fundament do zdrowienia z choroby alkoholowej niż motywacja zewnętrzna.

Zmiany to długotrwały proces

Biorąc jednak pod uwagę, jak długotrwałym, czasem wiele lat rozwijającym się procesem jest rozwój choroby alkoholowej, na początku w wielu wypadkach wystarcza motywacja zewnętrzna – naciski bliskich, przyjaciół czy pracodawców, którzy w końcu przekonują osobę uzależnioną do podjęcia terapii stacjonarnej w ośrodku terapii uzależnień. Kiedy już się w nim znajdzie, to często pod wpływem klimatu w grupie terapeutycznej, czy indywidualnych sesji z terapeutą, osoba uzależniona zdaje sobie sprawę, że gra toczy się o jej życie, że powinna zawalczyć przede wszystkim o siebie. Kiedy uda się uzyskać taki stan u chorego, kiedy przyjmie ten fakt do wiadomości i zaakceptuje go – prawdopodobieństwo  wejścia na stałe na drogę zdrowienia jest o wiele większe. Czyli można powiedzieć w uproszczeniu, że proces terapii uzależnienia od alkocholdu opiera się w początkowym etapie na motywowaniu osoby uzależnionej do podjęcia terapii a następnie pracy nad jej motywacją do trzeźwienia i doprowadzeniem tej motywacji do zmiany -  z motywacji zewnętrznej na wewnętrzną motywację do trzeźwości.

 

 

 Autor 

 Michał Świerczek (Terapeuta uzależnień)

 Posiada olbrzymie doświadczenie życiowe i zawodowe. Od 1986 roku brał udział w wielu projektach,   szkoleniach, warsztatach, związanych z tematyką uzależnień i z problemami współuzależnienia. Współtwórca   wielu inicjatyw trzeźwościowych i samopomocowych.Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-28/jak-znalezc-motywacje-do-walki-z-uzaleznieniem.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-28/jak-znalezc-motywacje-do-walki-z-uzaleznieniem.html