Amnezja alkoholowa – objawy i leczenie

Amnezja alkoholowa

Skutkiem spożywania alkoholu są charakterystyczne zmiany w zachowaniu pijącego. Następuje problem z właściwą oceną sytuacji, a czas reakcji znacznie się wydłuża. Mowa staje się niewyraźna i bełkotliwa, ruchy zwolnione. Ponieważ alkohol wpływa na pracę mózgu, mogą pojawić się problemy z pamięcią. Niekiedy znikają one po zaprzestaniu spożycia, jednak w przypadku długotrwałego picia będą się one utrzymywać jeszcze przez długi czas.

W jaki sposób alkohol działa na mózg?

Wieloletnie spożywanie alkoholu czyni spustoszenie w mózgu. Skutki uzależnienia zależą od kilku czynników: predyspozycji genetycznych, częstotliwości i ilości picia, czasu, wieku inicjacji alkoholowej oaz ogólnego stanu zdrowia osoby uzależnionej.

Palimpsesty – czyli charakterystyczne dziury w pamięci – biorą się z tymczasowego uszkodzenia hipokampu. Jest to element mózgu umiejscowiony w płacie skroniowym, odpowiedzialny za zapamiętywanie. Upośledzenie hipokampu prowadzi do trudności z uczeniem się, tworzeniem nowych wspomnień i orientacją w przestrzeni. Uszkodzenie pamięci zależy od szybkości wzrostu poziomu alkoholu we krwi – picie dużych dawek alkoholu w krótkim czasie, na pusty żołądek, przy braku snu i odpowiedniej regeneracji organizmu wywołuje sprzyja „urwaniu filmu”.

Faza ostrzegawcza

Faza ostrzegawcza jest drugim – po fazie wstępnej – okresem rozwoju choroby alkoholowej. Zapotrzebowanie na alkohol stale rośnie, a osoba uzależniona szuka coraz więcej okazji do picia, które staje się niezbędne do osiągnięcia stanu relaksu i poprawienia samopoczucia. Alkoholik traci kontrolę, nie potrafi odmówić sobie kolejnej dawki, co często prowadzi do zatajania przed otoczeniem rzeczywistych ilości wypitych jednostek oraz spożywania alkoholu w ukryciu. Na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego zwiększa się częstotliwość powstawania dziur w pamięci – coraz mniejsze dawki alkoholu wywołują amnezję alkoholową.

Zespoły amnestyczne

Na skutek uszkodzenia mózgu, wyniszczenia organizmu i braków witaminowych spowodowanych piciem dochodzi do powstania tak zwanych zespołów amnestycznych – zespołu Korsakowa i encefalopatii Werniciego. Objawiają się one zaburzeniami świadomości i uszkodzeniem pamięci krótkotrwałej, co prowadzi do konfabulacji i zatarcia granic między prawdą a fałszywymi wspomnieniami. Leczenie neurologiczne może przynieść poprawę stanu zdrowia, ale nie jest w stanie cofnąć skutków upośledzenia mózgu.

Amnezja alkoholowa częściej dotyka kobiet niż mężczyzn – jest to spowodowane tym, że kobiety są bardziej narażone na upośledzenie funkcji poznawczych mózgu i zdolności psychomotorycznych niż pijący mężczyźni. Ponadto ze względu na mniejszą zawartość wody w organizmie, poziom alkoholu we krwi wzrasta u nich szybciej.

Problemy z pamięcią po spożyciu alkoholu to sygnał alarmowy, którego nie należy lekceważyć. Warto poszukać pomocy specjalisty uzależnień.

 

 

             Autor                                         

Dominik Muszyński  - Terapeuta Uzależnień, Artysta, Muzyk, Muzykoterapeuta, Nauczyciel, Menager, Animator Kultury Etnicznej, Piercer,Ukończył szkołę Centrum Aktywnego Rozwoju i Edukacji -  Szkoła Terapeutów Uzależnień "Brok" akredytowaną przez  Państwową Agencje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

                                              


Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-29/amnezja-alkoholowa-objawy-i-leczenie.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-29/amnezja-alkoholowa-objawy-i-leczenie.html