Amnezja alkoholowa – objawy i leczenie

Amnezja alkoholowa

Skutkiem spożywania alkoholu są charakterystyczne zmiany w zachowaniu pijącego. Następuje problem z właściwą oceną sytuacji, a czas reakcji znacznie się wydłuża. Mowa staje się niewyraźna i bełkotliwa, ruchy zwolnione. Ponieważ alkohol wpływa na pracę mózgu, mogą pojawić się problemy z pamięcią. Niekiedy znikają one po zaprzestaniu spożycia, jednak w przypadku długotrwałego picia będą się one utrzymywać jeszcze przez długi czas.

W jaki sposób alkohol działa na mózg?

Wieloletnie spożywanie alkoholu czyni spustoszenie w mózgu. Skutki uzależnienia zależą od kilku czynników: predyspozycji genetycznych, częstotliwości i ilości picia, czasu, wieku inicjacji alkoholowej oaz ogólnego stanu zdrowia osoby uzależnionej.

Palimpsesty – czyli charakterystyczne dziury w pamięci – biorą się z tymczasowego uszkodzenia hipokampu. Jest to element mózgu umiejscowiony w płacie skroniowym, odpowiedzialny za zapamiętywanie. Upośledzenie hipokampu prowadzi do trudności z uczeniem się, tworzeniem nowych wspomnień i orientacją w przestrzeni. Uszkodzenie pamięci zależy od szybkości wzrostu poziomu alkoholu we krwi – picie dużych dawek alkoholu w krótkim czasie, na pusty żołądek, przy braku snu i odpowiedniej regeneracji organizmu wywołuje sprzyja „urwaniu filmu”.

Faza ostrzegawcza

Faza ostrzegawcza jest drugim – po fazie wstępnej – okresem rozwoju choroby alkoholowej. Zapotrzebowanie na alkohol stale rośnie, a osoba uzależniona szuka coraz więcej okazji do picia, które staje się niezbędne do osiągnięcia stanu relaksu i poprawienia samopoczucia. Alkoholik traci kontrolę, nie potrafi odmówić sobie kolejnej dawki, co często prowadzi do zatajania przed otoczeniem rzeczywistych ilości wypitych jednostek oraz spożywania alkoholu w ukryciu. Na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego zwiększa się częstotliwość powstawania dziur w pamięci – coraz mniejsze dawki alkoholu wywołują amnezję alkoholową.

Zespoły amnestyczne

Na skutek uszkodzenia mózgu, wyniszczenia organizmu i braków witaminowych spowodowanych piciem dochodzi do powstania tak zwanych zespołów amnestycznych – zespołu Korsakowa i encefalopatii Werniciego. Objawiają się one zaburzeniami świadomości i uszkodzeniem pamięci krótkotrwałej, co prowadzi do konfabulacji i zatarcia granic między prawdą a fałszywymi wspomnieniami. Leczenie neurologiczne może przynieść poprawę stanu zdrowia, ale nie jest w stanie cofnąć skutków upośledzenia mózgu.

Amnezja alkoholowa częściej dotyka kobiet niż mężczyzn – jest to spowodowane tym, że kobiety są bardziej narażone na upośledzenie funkcji poznawczych mózgu i zdolności psychomotorycznych niż pijący mężczyźni. Ponadto ze względu na mniejszą zawartość wody w organizmie, poziom alkoholu we krwi wzrasta u nich szybciej.

Problemy z pamięcią po spożyciu alkoholu to sygnał alarmowy, którego nie należy lekceważyć. Warto poszukać pomocy specjalisty uzależnień.

 

 

             Autor                                         

Dominik Muszyński  - Terapeuta Uzależnień, Artysta, Muzyk, Muzykoterapeuta, Nauczyciel, Menager, Animator Kultury Etnicznej, Piercer,Ukończył szkołę Centrum Aktywnego Rozwoju i Edukacji -  Szkoła Terapeutów Uzależnień "Brok" akredytowaną przez  Państwową Agencje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

                                              Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  Kay skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Chce podziekowac dr Agbazara z AGBAZARA TEMPLE za sprowadzenie mojego meza, który zostawil mnie i dzieci na prawie 2 lata. Nigdy nie nauczylem, ze go odzyskam, dopóki nie zobaczylem w Internecie komentarza na temat dr. agbazary i skontaktowalem sie z nim, po wykonaniu wszystkich instrukcji udzielonych mi przez dr Agbazara, mój maz wrócil blagajac o przebaczenie w ciagu 48 godzin. Dzieki doktorze, twoje zaklecie jest naprawde swietne. Dla tych z Was, którzy maja problem z malzenstwem / zwiazkiem, powinni skontaktowac sie z nim za posrednictwem ( agbazara @ gmail. com ) LUB WhatsApp / zadzwon ( +234 810 410 2662 ). I przezyj to sam.

  Avatar

  Łukasz skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Prawda co piszecie alkoholik sam nigdy nie pozna swojej choroby, konieczna jest pomoc.

  Avatar

  Kate skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  Trzeźwienie to proces złożony i długi. Ja jestem w terapii od 2 lat i dzięki temu nie tylko nie wracam do nałogu ale zaczynam być naprawdę szczęśliwa

  Avatar

  Kate skomentował PSYCHOLOGICZNE MECHANIZMY UZALEŻNIENIA

  Dzięki za artykuł, teraz już rozumiem, że uzależnienie to choroba. Wyjaśnienie mechanizmów uzależnienia wiele mi wyjaśniło

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-29/amnezja-alkoholowa-objawy-i-leczenie.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-29/amnezja-alkoholowa-objawy-i-leczenie.html