Amnezja alkoholowa – objawy i leczenie

Amnezja alkoholowa

Skutkiem spożywania alkoholu są charakterystyczne zmiany w zachowaniu pijącego. Następuje problem z właściwą oceną sytuacji, a czas reakcji znacznie się wydłuża. Mowa staje się niewyraźna i bełkotliwa, ruchy zwolnione. Ponieważ alkohol wpływa na pracę mózgu, mogą pojawić się problemy z pamięcią. Niekiedy znikają one po zaprzestaniu spożycia, jednak w przypadku długotrwałego picia będą się one utrzymywać jeszcze przez długi czas.

W jaki sposób alkohol działa na mózg?

Wieloletnie spożywanie alkoholu czyni spustoszenie w mózgu. Skutki uzależnienia zależą od kilku czynników: predyspozycji genetycznych, częstotliwości i ilości picia, czasu, wieku inicjacji alkoholowej oaz ogólnego stanu zdrowia osoby uzależnionej.

Palimpsesty – czyli charakterystyczne dziury w pamięci – biorą się z tymczasowego uszkodzenia hipokampu. Jest to element mózgu umiejscowiony w płacie skroniowym, odpowiedzialny za zapamiętywanie. Upośledzenie hipokampu prowadzi do trudności z uczeniem się, tworzeniem nowych wspomnień i orientacją w przestrzeni. Uszkodzenie pamięci zależy od szybkości wzrostu poziomu alkoholu we krwi – picie dużych dawek alkoholu w krótkim czasie, na pusty żołądek, przy braku snu i odpowiedniej regeneracji organizmu wywołuje sprzyja „urwaniu filmu”.

Faza ostrzegawcza

Faza ostrzegawcza jest drugim – po fazie wstępnej – okresem rozwoju choroby alkoholowej. Zapotrzebowanie na alkohol stale rośnie, a osoba uzależniona szuka coraz więcej okazji do picia, które staje się niezbędne do osiągnięcia stanu relaksu i poprawienia samopoczucia. Alkoholik traci kontrolę, nie potrafi odmówić sobie kolejnej dawki, co często prowadzi do zatajania przed otoczeniem rzeczywistych ilości wypitych jednostek oraz spożywania alkoholu w ukryciu. Na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego zwiększa się częstotliwość powstawania dziur w pamięci – coraz mniejsze dawki alkoholu wywołują amnezję alkoholową.

Zespoły amnestyczne

Na skutek uszkodzenia mózgu, wyniszczenia organizmu i braków witaminowych spowodowanych piciem dochodzi do powstania tak zwanych zespołów amnestycznych – zespołu Korsakowa i encefalopatii Werniciego. Objawiają się one zaburzeniami świadomości i uszkodzeniem pamięci krótkotrwałej, co prowadzi do konfabulacji i zatarcia granic między prawdą a fałszywymi wspomnieniami. Leczenie neurologiczne może przynieść poprawę stanu zdrowia, ale nie jest w stanie cofnąć skutków upośledzenia mózgu.

Amnezja alkoholowa częściej dotyka kobiet niż mężczyzn – jest to spowodowane tym, że kobiety są bardziej narażone na upośledzenie funkcji poznawczych mózgu i zdolności psychomotorycznych niż pijący mężczyźni. Ponadto ze względu na mniejszą zawartość wody w organizmie, poziom alkoholu we krwi wzrasta u nich szybciej.

Problemy z pamięcią po spożyciu alkoholu to sygnał alarmowy, którego nie należy lekceważyć. Warto poszukać pomocy specjalisty uzależnień.

 

 

             Autor                                         

Dominik Muszyński  - Terapeuta Uzależnień, Artysta, Muzyk, Muzykoterapeuta, Nauczyciel, Menager, Animator Kultury Etnicznej, Piercer,Ukończył szkołę Centrum Aktywnego Rozwoju i Edukacji -  Szkoła Terapeutów Uzależnień "Brok" akredytowaną przez  Państwową Agencje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

                                              Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-29/amnezja-alkoholowa-objawy-i-leczenie.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-29/amnezja-alkoholowa-objawy-i-leczenie.html