Alkoholizm u kobiet i u mężczyzn – różnice

Alkoholizm u kobiet i u mężczyzn – różnice

Uzależnienie od alkoholu – alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem polegającym na utracie kontroli nad ilością wypijanego alkoholu.
Picie dużych ilości alkoholu przez alkoholika spowodowane jest przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, i nie podlega jego woli. Alkoholizm jest chorobą.

Choroba zaczyna się bardzo niewinnie. Na początku osoba pije alkohol na poprawę nastroju i poczucie rozluźnienia. Gdy choroba się pogłębia osoba uzależniona ma coraz większą tolerancję na alkohol. Tzw. Mocna głowa to nic innego jak zwiększona tolerancja wynikająca z częstego picia alkoholu.

Coraz częściej inicjuje okazje do napicia się, z czasem każda okazja jest dobra. Z czasem coraz trudniej kontrolować ilość picia (po rozpoczętym piciu trudno je przerwać), a odstawienie alkoholu powoduje nieprzyjemne dolegliwości. (uczucie niepokoju, rozdrażnienia,  nudności, zawroty i bóle głowy). Osoba uzależniona zaczyna je leczyć wypijając kolejne dawki alkoholu. Takie zachowanie tzw. Klinowanie rozpoczyna alkoholowe błędne koło uzależnienia.

Alkoholizm jest chorobą demokratyczną, która dotyka zarówno prostych ludzi, jak i wybitnie utalentowanych, wszystkie grupy zawodowe. Nie ma tu również podziału na płeć. Zarówno mężczyźni jak i kobiety się uzależniają.

Płeć a uzależnienie od alkoholu

Wiele ludzi jest przekonanych, że kobiety są mniej podatne uzależnienie od alkoholu.

 Niestety jest to mit. Jest wręcz odwrotnie.

Liczne badania dowodzą że zwiększyła się liczba pijących kobiet. Odsetek osób uzależnionych z podziałem na płeć powoli się zmienia i ten problem coraz częściej dotyczy kobiet.

 

Czy kobiety uzależniają się szybciej od alkoholu niż mężczyźni?

Mówi się o kobietach, że są silniejsze psychicznie niż mężczyźni jednak pod względem uzależnienia tak nie jest.  Pod względem wchodzenie w uzależnienie kobiety to „słaba płeć”. Kobiety uzależniają się od alkoholu szybciej niż mężczyźni, a skutki ich picia są dużo większe niż u uzależnionych mężczyzn.

 

Dlaczego kobiety uzależniają się od alkoholu szybciej niż mężczyźni ?

Przyczyną są różnice biologiczne i psychologiczne między płciami.

Np. odporność kobiet na alkohol jest aż pięciokrotnie niższa.

U kobiet wystarczy cztery-pięć lat regularnego picia, by zniszczyć wątrobę czy trzustkę. Mężczyźni wytrzymują 20 lat i więcej.

Organizm kobiety wytwarza mniej przerabiających alkohol enzymów. Na większą toksyczność alkoholu w organizmie wpływają też zmiany hormonalne wynikające z cyklu menstruacyjnego, mniejsza zawartość wody w orgazmie, a większa tkanki tłuszczowej.

Za przykład podam jedną z pacjentek:

Katarzyna lat 22. Pierwszy kontakt z alkoholem miała w wieku 16 lat. Zaczęła od jednego do dwóch piw tygodniowo. Po roku było to już około sześciu piw tygodniowo. W okolicach osiemnastego roku życia jej picie miało charakter uzależnienia. Piła praktycznie codziennie. Alkoholu używała, by nie odczuwać lęku. Niestety wraz ze wzrostem wypijanego alkoholu jej lęki były coraz większe. Piła alkohol przed odpowiedziami w szkole, przed maturą, egzaminami na studia i na prawo jazdy. Między osiemnastym a dwudziestym rokiem życia wypijała około trzech piw dziennie. W wieku 20-21 lat wypijała już do 6 – 8  piw dziennie. W wieku 21 lat trafiła z silnymi bólami brzucha na SOR. Po podstawowych badaniach okazało się, że ma ostre zapalenie trzustki, które było wynikiem uzależnienia od alkoholu.

Na jej przykładzie widzimy, że trzy czy cztery lata picia dużych ilości alkoholu spowodowało chorobę. Katarzyna wspomina, „Mój partner wypijał dużo większe ilości alkoholu a mimo to nic mu nie było.”
 

Jak wygląda kwestia podejmowania leczenia uzależnienia u kobiet ?


Kolejną różnicą jest samo podjęcie leczenia swojego uzależnienia. Kobiety też dużo później trafiają na odwyk i jest ich tam dużo mniej niż mężczyzn. Wynika to z tego, że piją w samotności, nie wiele osób widzi ich picie. O uzależnieniu niekiedy najbliżsi dowiadują się dopiero w krytycznych momentach jak np. wypadek pod wpływem alkoholu lub zabrane prawo jazdy. Kobiety nie godzą się ze swoim uzależnieniem, wypierają ten fakt, ukrywają.

Np. Joanna 42 lata. Matka 10 letniego syna, żona. Kobieta sukcesu, wykształcenie wyższe. Prowadzi wspólnie z mężem dużą firmę. Wspomina, że piła od 8 lat ogromne ilości alkoholu. Upijała się kilka razy w tygodniu. Jej mąż nic nie podejrzewał. Trudno było terapeutom w jej słowa uwierzyć, jednak gdy spotkali się z mężem okazało się, że mężczyzna jako uzależnionych postrzegał osoby nie wykształcone, bez pieniędzy, takie które nie dbają o siebie. O swojej żonie mówił, że przecież zawsze pięknie wyglądała, była świetnym fachowcem w firmie. Widział, że czasami przesadza z alkoholem, jednak usypianie na dywanie lub w ubraniach traktował jako duże przemęczenie. Dopiero chwile przed jej pojawieniem w ośrodku uzależnień zorientował się, że coś z jej piciem nie jest tak. Joanna otworzyła przy nim wino, napiła się jeden kieliszek. Butelkę zakręciła i pojechała po syna do szkoły. Po jej powrocie okazało się, że ma wgnieciony zderzak w samochodzie. Mąż chciał zabrać kluczyki od samochodu z jej torby by pojechać do mechanika. W torbie znalazł pustą butelkę po winie.  Syn powiedział, że był z mamą na pizzy, gdzie wypiła jeszcze piwo. Dopiero wtedy zrozumiał co się dzieje w ich domu.


Dlaczego kobiety piją alkohol w samotności a mężczyźni z kolegami?

 

Picie kobiet do niedawna było tematem tabu. Picie kobiet nie ma przyzwolenia społecznego a u mężczyzn jest to akceptowalne. Społeczeństwo akceptuje, że mężczyzna po pracy wypiją alkohol w celu rozluźnienia. Nikogo też nie dziwi widok bardzo pijanego mężczyzny. Z kobietami jest inaczej. Widok pijanej kobiety budzi ogólną pogardę.

Rola kobiety to odpowiedzialność za dom i wychowanie dzieci.

 Oczekiwania wobec kobiet są  bardziej restrykcyjne. Dlatego pija w samotności by ukryć swój nałóg. Kobietom trudniej niż mężczyzną prosić o pomoc. Jedna z pacjentek opowiada „Po wielu latach cierpienia zdobyłam się na odwagę, by poszukać pomocy zaczęłam dzwonić po ośrodkach w celu znalezienia dla siebie terapii. Pamiętam, że wykonałam sześć telefonów z czego w 3 pierwszych usłyszałam pytanie „ile mąż ma lat i od jak dawna pije”. Ciężko mi było powiedzieć, że to nie o męża chodzi a o mnie.

Gdy kobiety ujawniają swój problem z alkoholem, często są potępiane i odrzucane przez otoczenie. Brak wsparcia sprawia, że łatwiej staczają się na dno.

„Pamiętam, jak powiedziałam, że za dużo pije rodzina mnie wyśmiała i zbagatelizowała problem. Gdy problem był już bardzo widoczny i nie dało się go nie zauważyć rodzina zaczęła się mnie wstydzić a dawni znajomi omijali łukiem. Wielu z nich usunęło mnie ze znajomych z FB. Słyszałam tylko słowa pogardy.”

Również postrzeganie kobiet nie pijących po terapii jest inne niż mężczyzn. Mężczyzna, który przestał pić jest raczej bohaterem i często stawia się go za przykład. W przypadku kobiet, mimo czasami wielu lat abstynencji zawsze są pamiętane z czasów picia. Pamiętam, kiedyś spotkałam znajomych jednej z kobiet trzeźwiejących (nie pijącej) od ponad 20 lat. Jedni z nich opowiadali o niej, że odniosła sporą karierę zawodową, że jest pracowita i zaradna na co kilka osób powiedziało, ale przecież to alkoholiczka. Zaczęli opowiadać historię z przed 20 lat twierdząc, że sukces się jej nie należy.

 

Różnice między uzależnieniem kobiet i mężczyzn są widoczne. Jednak sposób leczenia i postępowania jest podobny. W obu przypadkach podstawą zatrzymania picia jest podjęcie terapii alkoholowej w celu zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do abstynencji.

                              Autor

        Anna Krakówka-Kowalska - specjalista Psychoterapii Uzależnień

Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-11-14/alkoholizm-u-kobiet-i-u-mezczyzn-roznice.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-11-14/alkoholizm-u-kobiet-i-u-mezczyzn-roznice.html