Jak pomóc osobie uzależnionej

Jak pomóc osobie uzależnionej

Takie pytanie słyszymy jako terapeuci uzależnień wielokrotnie. Zazwyczaj zjawiają się w naszych gabinetach dzieci, żony i mężowie z pytaniami: „Co mogę jeszcze zrobić, by on przestał pić czy brać”, „Jak mu pomóc”, „Co jest z nim nie tak, że nie chce przestać pić czy brać”. Zazwyczaj na to pytanie odpowiadamy, że trzeba zmotywować osobę dotkniętą nałogiem do podjęcia terapii uzależnienia. Czasami pada pytanie ze strony terapeuty „A co Pani/Pan do tej pory robił, by on/ona przestał pić lub brać?”

Osoby przychodzące po pomoc zaczynają wtedy opowiadać o licznych próbach jakie podejmowały, by osoba im bliska przestała nadużywać. Wśród najczęściej wymienianych sposobów są prośby, obrażanie, wyzywanie,  groźby wyprowadzką z domu, zerwaniem kontaktu czy rozwodem. Czasami na chwilkę nawet się wyprowadzają ale szybko wracają. Podobnie z rozwodami, nawet składają papiery ale równie szybko się wycofują. Wiele żon zaczyna silnie kontrolować picie swojego męża. Sprawdzają kieszenie po powrocie do domu, kupują alkomaty a  znaleziony alkohol wylewają do zlewu. Ze strony terapeuty pada wtedy pytanie „Czy któryś ze sposobów zadziałał ?”

Odpowiedź jest prosta „Nie dlatego tu jestem, bo już nie wiem co mam robić”

Często pytamy czy ktoś wie o problemie poza domownikami ? Tu najczęściej pada odpowiedź, że to tajemnica rodzinna. Wspominają, że wielokrotnie czyniły starania, by nikt ze znajomych czy z dalszej rodziny nie zorientował się, że problem uzależnienia pojawił się w ich domu. Wielu bliskich opowiada o licznych załatwionych sprawach za pijanego, o załataniu zwolnień lekarskich i tuszowaniu skutków nałogu.

W tym momencie nasuwa się myśl: Jak uzależniony ma przestać pić czy brać, skoro bliscy robą wszystko, by on nie poniósł konsekwencji swojego nałogu.

Jak powinna wyglądać prawdziwa pomoc osobie uzależnionej ?

Warto zapoznać się z poniższymi sposobami, by nieświadomie nie pogłębiać nałogu i aby w odpowiednim czasie wiedzieć, jak się zachować, aby zapewnić prawdziwe wsparcie osobom uzależnionym.

Nie udawaj, że problem nie istnieje

Często pojawia sytuacja, w której otoczenie udaje, że nie dostrzegają problemu osoby uzależnionej, mimo iż widzą skalę problemu. Prawidłowa pomoc polega no powiedzeniu o swoich spostrzeżeniach dotyczących picia czy brania.

Ważne by temat uzależnienia nie był traktowany jak tabu. Spokojna i szczera rozmowa może sprawić, że osoba uzależniona może poczuć się bezpiecznie. W taki relacji istnieje możliwość pomocy, jak również szansa rozpoczęcie drogi, która doprowadzi do podjęcia decyzji o leczeniu.

Nie chroń uzależnionego przed ponoszeniem konsekwencji

Usprawiedliwianie czy chronienie chorego nie pomaga w zaprzestania picia czy brania. Takie zachowanie może powodować rozwój i pogłębienie się choroby.

Osoba uzależniona powinna ponosić konsekwencje swoich zachowań i mieć pełną świadomość tego, co robi jeśli nadużywa alkoholu czy narkotyków.  Tylko wtedy może dojść do wniosku, że potrzebuje specjalistycznej pomocy.

Dowiedz się czegoś o uzależnieniach

Trudno jest pomóc osobie chorej np. na mukowiscydozę. Aby jej pomóc najczęściej szukamy informacji w internecie, książkach lub idziemy do specjalisty, by dowiedzieć się jak najwięcej o samej chorobie i sposobach jej leczenia. Podobnie jest z uzależnieniem, kiedy masz podejrzenia, że nałóg opanował kogoś CI bliskiego, powinieneś o nim poczytać. Kilka artykułów, książek czy rozmowa z terapeutą pozwoli Ci poznać uzależnienie. I

Takie zachowanie będzie dobre nie tylko dla samej osoby uzależnionej, ale także i dla Ciebie. Zrozumiesz dzięki temu jak działają mechanizmy choroby, dlaczego osoba uzależniona zachowuje się tak a nie inaczej. Zrozumienie pozwoli lepiej wesprzeć osobę uzależnioną i zmotywować ją do podjęcia leczenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak pomóc osobie uzależnionej, pamiętaj o tym, że nikogo nie da się wyleczyć na siłę. Aby doszło do terapii chory musi wyrazić chęć jakiejkolwiek współpracy.

Jeśli potrzebujesz wsparcia dla siebie lub bliskiej Ci osoby zadzwoń do nas.

                              Autor

 Anna Krakówka-Kowalska - specjalista Psychoterapii Uzależnień

Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych
 
 
 
 
 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-11-15/jak-pomoc-osobie-uzaleznionej.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-11-15/jak-pomoc-osobie-uzaleznionej.html