Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu ?

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu ?

Chcesz sprawdzić, czy jesteś uzależniony od hazardu ?

Chcesz wiedzieć czy ktoś z twoich bliskich ma problem z hazardem ?

Czym właściwie jest hazard ?

Hazard obok innych uzależnień takich jak alkoholizm, czy typowo behawioralnych jak uzależnienie od komputera, internetu, seksu, zakupów  zaczyna się bardzo niewinnie. Uzależnienie od hazardu podobnie jak inne uzależnienia na początku  jest rozrywką  i   formą na zabicie wolnego  czasu. Początki grania hazardowego często rozpoczynają się przypadkiem. Hazardowanie zaczyna się od pozytywnych przeżyć  i bardzo przyjemnego dreszczyku emocji. Ten dreszczyk emocji sprawia, że ludzie chętnie do niego wracają. Wielokrotnie  początek uzależnienia  zaczyna się od pierwszej niewielkiej wygranej. Wygranie niewielkiej sumy pieniędzy, za mały wkład finansowy  rozbudza fantazje o zdobyciu wielkich pieniędzy.

Co jest hazardem ?

Wielokrotnie od dzwoniących do Naszego ośrodka pada pytanie „co właściwie jest hazardem”

Hazard to gry, w których wynik zależny jest wyłącznie od przypadku. Wyniku nie możemy przewidzieć ani wyliczyć. Wygrana oznacza zdobycie pieniędzy lub czegoś materialnego.

 Do hazardu możemy zaliczyć:

  • zakłady bukmacherskie, 
  • konkursy sms-owe, 
  • loterie
  • zakłady Totalizatora Sportowego. 
  • kasyna (również te internetowe)
  • gry liczbowe i loterie
  • bingo i telebingo
  • gry karty, 
  • gry w kości
  • gry na automatach

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu ?

Sprawdź, czy problem uzależnienia od hazardu może dotyczyć Ciebie lub kogoś bliskiego.

(Spełnienie czterech z powyższych kryteriów oznacza uzależnienie od hazardu)

 

1. Narastająca potrzeba coraz większego angażowania się w hazard wraz ze zwiększeniem wydawanych na niego sum pieniędzy w celu osiągnięcia pożądanej satysfakcji – wzrasta tolerancja. Oznacza to, że potrzeba więcej czasu i poświęcanych pieniędzy do osiągnięcia oczekiwanego stanu emocjonalnego. 

 

2. Doświadczanie frustracji i zdenerwowania podczas przerwania lub prób ograniczenia gier hazardowych – symptomy odstawienia. Przy odstawieniu grania pojawiają się nieprzyjemne doznania emocjonalne. Trudności z zasypianiem, potliwość, koszmary nocne.

 

3. Podejmowanie nieudanych prób kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania grania. Udowadnianie sobie i innym, że nie musi się grać. Uzależnieni często zakładają, że postawią tylko konkretną wyliczoną sumę pieniędzy lub będą grali tylko godzinę. Niestety brak kontroli polega na tym, że nie potrafią zaprzestać po rozpoczęciu grania. Po wydaniu zakładanej sumy pieniędzy, grają dalej.

 

4. Narastające zaabsorbowanie hazardem. Oznacza to, że osoba uzależniona od hazardu jest skoncentrowana na graniu. Koncentracja oznacza, że Ich całe życie kręci się wokół grania hazardowego. Myśli osób uzależnionych od hazardu kręcą się wokół grania, nawet wtedy, kiedy są w pracy czy w innym miejscu. Szukają możliwości, aby mieć możliwość zagrania.

 

5. Angażowanie się w gry hazardowe jako sposób na radzenie sobie ze stresem i na poprawę nastroju. Granie pomaga rozładować emocje. Hazardziści z czasem myślą, że tylko granie, może im w poprawie nastroju. Z biegiem czasu, Ich naturalne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami są zapomniane a odporność na cierpienie emocjonalne znacznie maleje.

 

6. Po każdej stracie pieniędzy następują próby „odegrania się. Hazardziści wierzą, że się odegrają. Zazwyczaj poświęcają na gry długie godziny i wiele pieniędzy, wierząc, że w końcu nadejdzie kolejka w której odzyskają stracone wcześniej pieniądze. Wielokrotnie zapożyczają się, aby się odegrać. Niestety robią sobie coraz większe długi.

 

7. Ukrywanie prawdy na temat grania, poziomu zaangażowania czy ilości straconych pieniędzy, okłamywanie bliskich, przemilczanie faktów itp. 

Zazwyczaj bliscy hazardzistów nie mają pojęcia o uzależnieniu. Czasami po pierwszych wygranych się tym chwalą, ale wraz z rosnącym zaangażowaniem i stratami zaczynają ukrywać swoje granie.

 

8. Zagrożenie lub utrata z powodu hazardu ważnych relacji, pracy, możliwości kariery lub edukacji.

Często na skutek uzależnienia od hazardu dochodzi do rozpadu związków i relacji. Zaczyna się od rezygnacji z relacji, rozmów i spotkań z ludźmi na rzecz grania. Z czasem w efekcie niepospłacanych pożyczek u bliskich i znajomych relacje są odcinane przez uzależnionego.

 

9. Szukanie u innych pomocy finansowej w celu spłacenia długów hazardowych.  Hazardziści biorą pożyczki w bankach i parabankach. Wielokrotnie dochodzi do zastawów mieszkań i domów.

 

 

Sygnały świadczące o uzależnieniu od hazardu

Zastanawiasz się, czy ktoś bliski jest uzależniony od hazardu ? Poniżej przedstawiliśmy sygnały mogące świadczyć o problemie z graniem hazardowym.

 

1. Masz z nim coraz mniejszy kontakt

2. Chroni swoje finanse. Nawet partnerzy nie mają do nich dostępu

3. Przechwytuje korespondencje w obawie, że pisma z banków w których wziął pożyczkę dostana się w ręce kogoś z domowników.

4. Bardzo dużo pracuje, ale nie widać efektów finansowych jego pracy

5. Zalega z rachunkami

6. Jest drażliwy i rozkojarzony

7. Znika na długie godziny, nie odbiera telefonów lub zamyka się w swoim pokoju przed komputerem. Gdy wchodzisz do jego pokoju nerwowo zamyka otwarte strony

8. Znikają cenne przedmioty z domu.

 

JAK POMÓC HAZARDZIŚCIE?

Wielu bliskich zadaje  to pytanie w poszukiwaniu szybkiej i natychmiastowej recepty. Niestety takowej szybkiej i prostej nie ma. 

Uzależnienie od hazardu jest chorobą.  Ze względu na działające w niej  mechanizmy uzależnienia wszelkie próby zachęcania lub szantażowania ze strony rodziny nie skłaniają osoby uzależnionej do zmiany lub leczenia.

Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się uzależnieniami.

Autor: 

 Anna Krakówka-Kowalska specjalista Psychoterapii Uzależnień

Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych.

 


Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-11-18/jak-rozpoznac-uzaleznienie-od-hazardu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-11-18/jak-rozpoznac-uzaleznienie-od-hazardu.html