Alkoholizm jako problem społeczny

Alkoholizm jako problem społeczny

 

Na konkretnym poziomie alkoholizm, tj. uzależnienie od alkoholu, może rzeczywiście być uważany za chorobę społeczeństwa, ponieważ alkoholizm jest stosunkowo powszechny  i  jest często tolerowany i łagodzony przez społeczeństwo. Nadużywanie alkoholu często nie jest potępiane a wręcz jest akceptowalne, a w niektórych sytuacjach pożądane lub normalne. Uzależnienie od alkoholu jest niewątpliwie szkodliwe i niepożądane i dlatego można je opisać jako problem społeczny.

Biorąc pod uwagę względnie pozytywny stosunek naszego społeczeństwa do spożywania alkoholu, alkoholizm można uznać za typową chorobę całego społeczeństwa. Epidemiczną naturę alkoholizmu można zaobserwować w tym, że jeśli zwyczajowo pije się alkohol w określonych sytuacjach, nawet osoba nieprzyzwyczajona do picia często wypija co najmniej „jeden kieliszek” z innymi, alkohol jest oferowany a wręcz narzucany w takich sytuacjach, więc łatwo się przyzwyczaja do picia alkoholu i nie uważa się tego za coś niebezpiecznego, choć  z czasem można rozwinąć nawyk. Dlatego też, jeśli środowisko nadmiernie spożywa alkohol, może to wpłynąć na ludzi i spowodować, że zaczną spożywać alkohol w niezdrowy sposób.

Podstawowe społeczne przyczyny alkoholizmu obejmują nieodpowiednie wzorce zachowań w rodzinie lub sąsiedztwie, które negatywnie wpływają na jednostki i czasami potwierdzają, że nie robią nic źle, spożywając alkohol. Tak więc społeczeństwo zamiast walczyć z alkoholem, czasami bardziej go wspiera. Innym powodem ze strony społeczeństwa jest fakt, że ludzie są często naciskani na najlepsze wyniki w jak najkrótszym czasie, pod presją i stresem. Te negatywne uczucia starają się, po godzinach pracy „leczyć” alkoholem więc uzależnienie staje się łatwe.

Jeśli ten problem społeczny  utrzyma się i nie zostanie rozwiązany, istnieje niebezpieczeństwo jego rozprzestrzeniania się, patologowie społeczni twierdzą, że istnieje ryzyko „okupacji” całego społeczeństwa. Jeśli alkoholizm nie zostanie rozwiązany, istnieje ryzyko, że uzależnienie wzrośnie i alkoholizm ogarnie całe społeczeństwo, a biorąc pod uwagę dużą liczbę osób uzależnionych od alkoholu we wszystkich warstwach społecznych i grupach, alkoholizm nie będzie postrzegany przez społeczeństwo jako zjawisko negatywne i patologiczne. Patologowie społeczni patrzą na wizję przyszłości negatywnie a wręcz katastrofalnie. Rzeczywistość jest taka, że ​​jeśli alkoholizm jest powszechnym zjawiskiem w społeczeństwie, prawdopodobne jest, że w takim społeczeństwie będą występować częstsze negatywne zdarzenia, takie jak wypadki drogowe związane  lub wykroczenia zawodowe, przestępstwa, rozboje, przemoc w rodzinie,  które nie miałyby miejsca bez wpływu alkoholu na ludzi i tragiczne konsekwencje. Biorąc pod uwagę, że alkoholizm jest stosunkowo częstym problemem społecznym i w niektórych grupach społecznych nie jest uważany odpowiednio za problematyczny.

                                                Autor                                      

Dominik Muszyński  - Terapeuta Uzależnień, Artysta, Muzyk, Muzykoterapeuta, Nauczyciel, Menager, Animator Kultury Etnicznej, Piercer Ukończył szkołę Centrum Aktywnego Rozwoju i Edukacji - Szkoła Terapeutów Uzależnień "Brok" akredytowaną przez Państwową Agencje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

 


 



Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-12-04/alkoholizm-jako-problem-spoleczny.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-12-04/alkoholizm-jako-problem-spoleczny.html