Syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików

Syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików

 

Problem uzależnienia od alkoholu jest szeroko dyskutowanym tematem, który jest obecnie poruszany w wielu dziedzinach nauki. Jego szkodliwe skutki, w szczególności dla ludzkiego organizmu i zdrowia, są głoszone w profesjonalnej i ogólnie dostępnej literaturze i mediach. Psychologiczne i społeczne skutki akcentują negatywne skutki alkoholizmu, szczególnie dla osoby cierpiącej z powodu uzależnienia od alkoholu lub dla jego dzieci, dla których taki rodzic jest źródłem różnych komplikacji społecznych, psychologicznych i zdrowotnych.

Ale co dzieje się z dziećmi dorastającymi w rodzinie alkoholików?

Co dzieje się z nimi w wieku dorosłym? Którzy ludzie z nich wyrosną?

DDA (dorosłe dzieci alkoholików) mają trudności z wykonywaniem zadań. W dzieciństwie, gdy rodzic pod wpływem alkoholu rozpoczął zadanie, jego wykonanie zajęło dużo czasu. Niezależnie od tego, czy miał przygotować kolację, czy zrobić remont pokoju. Dziecko często musiało zastąpić jego rolę (posprzątać, przygotować obiad, kupić) i zaniedbać  własne obowiązki takie jak np. przygotowanie do szkoły. Ten scenariusz jest następnie przenoszony na dorosłość. DDA uważa, że ​​niczego nie można przegapić, że zadania tłoczą się na nim z każdej strony. Nie uczy się planowania, organizowania rzeczy, ponieważ trzeba było to rozwiązać w dzieciństwie w marszu, bez wcześniejszego planu, struktury.

DDA mają duży problem tak z mówieniem prawdy jak i z zaufaniem że inni im tej prawdy nie przekazują.  Okłamywanie stało się nawykiem, który bardzo trudno jest przełamać, ponieważ jako dzieci korzystali z tego, że nie mówili prawdy. W dzieciństwie było to takie kłamstwo, jak: „Mama nie mogła przyjść na wywiadówkę, ponieważ była w pracy przez długi czas. Tata nie podpisał dzienniczka ucznia, ponieważ jest na delegacji ”. Jako dorośli uważają, że takie kłamstwo jest nieskuteczne i może prowadzić do problemów, ale nawyk pozostaje. Kłamstwo nie jest celowe, aby oszukać inną osobę. Ale DDA nauczyło się od dzieciństwa, że ​​jeśli chce dopasować się do innych, musi ukrywać swoje negatywy (w przeszłości był to alkoholizm rodziców, teraz wszystko inne).

 DDA osądza się bez litości. Aby chronić swoje ego  przed oceną innych i działać zgodnie z ich koncepcją „normalnego funkcjonowania”, używają „kłamstwa” by zaciemnić niektóre sytuacje. Chcą, aby inni dobrze to ocenili. Podchodzą jednak do siebie znacznie bardziej rygorystycznie. Dobrze znają trudności życiowe i nauczyli się sobie z nimi radzić. To, czego nie znają, to radosne i beztroskie życie, z którym nie wiedzą, co robić. Nie wiedzą, jak się zachować kiedy sprawy zaczynają się rozwijać we właściwym kierunku, kiedy wyglądają i czują się lepiej, gdy w ich życiu zaczyna się układać paradoksalnie zaczynają odczuwać dyskomfort gdyż nigdy nie nauczyli się takiej sytuacji w której nie występuje napięcie. Dlatego podchodzą z niezadowoleniem do swoich udanych działań.

DDA ma problem z dobrą zabawą. Wynika to z modyfikacji ról, które musieli przyjąć w dzieciństwie. W dorosłym życiu podczas różnych spotkań i uroczystości mają duży problem by się zrelaksować i być spontanicznym,  są bardzo wyczuleni na różnego rodzaju uwagi czy nawet dowcipy pod ich adresem które nie są atakiem. Często się wtedy obrażają i czują zranieni.

DDA mają problem z intymnością. Relacje DDA z rodzicami często działały zgodnie ze wzorem „Come to Me - Go Away”. Taka dwutorowa komunikacja jest nieuchronnie odzwierciedlona w przyszłych relacjach i wzorcach komunikacji. Nie wiedząc, jak to jest utrzymywać trwałą, codzienną, zdrową intymną relację z inną osobą, tworzenie jej jest bardzo bolesne i skomplikowane. Strach przed porzuceniem staje się przeszkodą w nawiązywaniu relacji. Problemy mogą również występować w rolach płciowych mężczyzn i kobiet. Kwestia seksualności jest tematem tabu w wielu rodzinach. W rodzinach z historią alkoholu dzieci nie miały okazji usiąść z rodzicami i rozmawiać ze sobą. Wiele innych tematów pozostaje im nieznanych.

DDA stale poszukuje i wymaga pochwał i zapewnienia. DDA stale szuka zachęty, ale nie jest w stanie z niej skorzystać. Szczególnie ważne osoby w ich sąsiedztwie muszą usłyszeć pozytywne opinie, a krytyka może im bardzo zaszkodzić. Wewnętrznie są bardzo krytyczni wobec siebie, często nie doceniają siebie i swoich wartości, a gdy coś idzie dobrze, przypisują to przypadkowi, zewnętrznym czynnikom sytuacyjnym.

DDA są albo wyjątkowo odpowiedzialne, albo bardzo nieodpowiedzialne. Problem polega na tym, że muszą być idealni. Jak już wspomniałem, są wobec siebie bardzo krytyczni  –  Nie jestem idealna, jestem zero.  Jeśli nie jestem doskonały, zostanę odrzucony i porzucony. Wiem, że nie jestem idealny, ale jeśli spróbuję, nikt się nie dowie. Dlatego zostanę doskonałym pracownikiem, mężem, rodzicem, dzieckiem. Kiedy będę idealny, mój szef, rodzice, mąż, przyjaciele będą mnie kochać. Nieodpowiedzialność wynika z dwóch powodów. Albo jednostka odmawia odpowiedzialności, albo wyczerpała się jej moc i jest wyczerpana.

DDA są niezwykle lojalni, nawet jeśli ich lojalność jest niezasłużona. Ten czynnik jest w dużej mierze związany ze wspomnianymi już potrzebami, aby być wdzięcznym, być pozytywnie cenionym, kochanym. DDA uważa, że ​​jeśli nie zrobią tego innym, to ich nie polubią.

 

                                                Autor                                      

Dominik Muszyński  - Terapeuta Uzależnień, Artysta, Muzyk, Muzykoterapeuta, Nauczyciel, Menager, Animator Kultury Etnicznej, Piercer Ukończył szkołę Centrum Aktywnego Rozwoju i Edukacji - Szkoła Terapeutów Uzależnień "Brok" akredytowaną przez Państwową Agencje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

 


 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-12-04/syndrom-doroslych-dzieci-alkoholikow.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-12-04/syndrom-doroslych-dzieci-alkoholikow.html