Zakupoholiczka – sylwetka kobiety uzależnionej od zakupów

Zakupoholiczka – sylwetka kobiety uzależnionej od zakupów

Uzależnienie od zakupów , zakupoholizm,  shopoholizm . Uzależnienie od zakupów cechuje się nadmiernym kupowaniem różnych przedmiotów, ubrań i  usług . Najczęściej są to produkty w ogóle nie potrzebne.

Zakupoholizm zaczyna się niepozornie. Przecież każdy z nas robi zakupy, wydaje się to czymś bezpiecznym i normalnym.

Przekonania na temat zakupoholizmu

1. Od zakupów uzależniają się tylko kobiety – niestety nie, coraz częściej w gabinetach terapeutycznych pojawiają się z uzależnieniem od zakupów mężczyźni. 

2. W zakupoholizm wpadają  tylko młodzi ludzie – Przekonanie, że dojrzali ludzie w podeszłym wieku nie popadają w uzależnienie od zakupów jest mitem. Z obserwacji i doświadczenia mogę spokojnie powiedzieć, że starsi ludzie trafiają na terapię równie często jak młodsi. Wielu emerytów stosuje zakupy jako formę spędzenia wolnego czasu. Z początku nie pozorne kupowanie często kończy się u nich zakupoholizmem.

3. Od zakupów uzależniają  się tylko bogaci – To , że uzależnienie od zakupów może dotknąć tylko osoby majętne również jest błędnym  przekonaniem.  W zakupoholiźmie nie jest  ważne, czy wydajemy 50 zł czy 50 tysięcy4. Zakupoholizm to nic groźnego

W zakupoholiźmie podobnie jak w innych uzależnieniach płeć, wykształcenie, wykonywany zawód czy status społeczny nie ma znaczenia. Jest to uzależnienie bardzo demokratyczne. Często uzależnienie od zakupów towarzyszy innym uzależnieniem. Zdarza się też, że uzależnienie od zakupów rozwija się jako zamiennik np. alkoholizmu lub narkomanii.

 

Objawy zakupoholizmu

Wśród najczęstszych objawów wymieniamy:

 • kupowanie przedmiotów, które nie są potrzebne np. kilkunastu par podobnych butów, takich samych swetrów.  Pamiętam pacjenta który kupował maszyny typu wiertarki, wkrętarki, kątówki.  Posiadał ich kilkadziesiąt w swoim garażu, ale mimo to kupował kolejne. Każda wizyta w sklepie kończyła się zakupem maszyny.
 • przeznaczenie większości swoich pieniędzy na zakupy. Uzależniony od zakupów z czasem  przestaje płacić rachunki i rezygnuje ze wcześniejszych pasji, tylko po to by mieć więcej pieniędzy na zakupy.
 • Traktowanie zakupów jako środka na poprawę nastroju.
 • Ciągłe planowanie zakupów z czasem przechodzi w obsesję.
 • Nieustanne przebywanie w sklepach i galeriach handlowych. Z powodu ciągłych zakupów zaniedbywania swoich zadań życiowych wynikających z roli ojca, matki, pracownika itp.
 • pojawianie się w podczas zakupów doznań przypominających euforię, po zakupach występowanie poczucia winy.
 • Zapożyczanie się w bankach.
 • Przyczyny:

Czy masz problem z uzależnieniem od zakupów ?

Odpowiedz na poniższe pytania:

1. Myślę o kupowaniu różnych rzeczy bardzo często. Przy okazji innych czynności  w pracy, czy w domu moją głowę zaprzątają myśli o zakupach.

2. Robię zakupy aby poprawić sobie nastrój. Gdy mam obniżone samopoczucie zakupy są na nie rozwiązaniem.

3. Tak często chodzę na zakupy, że wpływa to na moje codzienne obowiązki. Zaniedbuję pracę, rodzinę i inne zajęcia.

4. Nieraz postanawiałem/am ograniczyć zakupy, ale raczej mi się to nie udaje.

np. przyrzekanie, że w konkretnym okresie czasu nie będę robić zakupów, lub wydam na nie tylko określoną sumę pieniędzy, albo, że idę do galerii handlowej tylko po rzeczy z listy.

5. Źle się czuję, gdy z jakiegoś powodu nie mogę iść na zakupy, złoszczę się wtedy na osoby lub okoliczności przez które nie mogę iść np. do galerii handlowej.

6. Czuję, że musze kupować coraz częściej  i coraz więcej, aby uzyskać tak samą poprawę nastroju jak kiedyś.

7. Kupuję, tak dużo, że to wpływa na moje codzienne funkcjonowanie i relacje z innymi ludźmi.

8. Zapożyczam się, by kupić kolejne rzeczy.

Jak leczyć zakupoholizm ?

Zakupoholizm jest nałogiem podobnym do alkoholizmu czy hazardu.  W uzależnieniu mechanizm powstawania objawia się bardzo podobnie. Zakupy są dla zakupoholika tym, czym jest alkohol dla alkoholika, czy granie dla hazardzisty.

Leczenie uzależnienia od zakupów opiera się na psychoterapii zakupoholizmu– najczęściej opierającej się na technikach behawioralno-poznawczych. Czasami dodatkowo stosuje się leki antydepresyjne, jednak podstawowym sposobem leczenia jest terapia..

Dlaczego PCTU Koninki jest odpowiednim ośrodkiem do leczenia zakupoholizmu?


Nasz ośrodek cechuje:

 • Jesteśmy podmiotem leczniczym, więc na bieżąco jesteśmy superwizowani
 • Mamy wysoką skuteczność w leczeniu alkoholizmu
 • Stosujemy autorski program terapii oraz nowości w terapii jak Trening Biofeedback, terapia wibracyjna itp.
 • Posiadamy komfortowe zaplecze -  trzy sale terapeutyczne, możliwość korzystania z rowerów, siłownie, sauny i jakuzi, bilard, ping-pong
 • Jesteśmy usytułowani w pięknej okolicy w Gorczańskim Parku Narodowym,  tuż obok wyciągu narciarskiego 1500 m zjazdu

Autor:

Anna Krakówka-Kowalska specjalista Psychoterapii Uzależnień

Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych.Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-12-26/zakupoholiczka-sylwetka-kobiety-uzaleznionej-od-zakupow.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-12-26/zakupoholiczka-sylwetka-kobiety-uzaleznionej-od-zakupow.html