Objawy zespołu abstynenckiego

Objawy zespołu abstynenckiego

Objawy zespołu abstynencyjnego są jednym z sześciu osiowych objawów uzależnienia obok:

- Głodu alkoholowego

- Upośledzenia kontroli nad piciem

- zmian tolerancji na alkoholu

- Koncentracji życia wokół alkoholu

- Picia pomimo wiedzy i szkodliwości alkoholu

Objawy abstynencyjne to zestaw bardzo nieprzyjemnych objawów występujących kiedy osoba uzależniona od alkoholu zaczyna trzeźwieć, gdy poziom alkoholu we krwi zaczyna się obniżać. Organizm osoby uzależnionej przez objawy abstynencyjne zachowuje się jakby domagał się dostarczenia kolejnych porcji alkoholu.  Objawy są bardzo dokuczliwe, jeśli osoba nie uzyska specjalistycznej pomocy może dojść do pogłębiania się uzależnienia. Wówczas osoba uzależniona będzie próbowała leczyć się sama, mówiąc o samoleczeniu mam na myśli dalsze picie w celu złagodzenia objawów odstawienia.  Wypijanie alkoholu działa jako środek usuwający lub łagodzący cierpienie.  Niestety jest to sposób, który pogłębia osobę pijącą w uzależnieniu i w efekcie może doprowadzić do śmierci.

 

Objawy zespołu odstawiennego 

•             brak apetytu

•             wymioty

•             nudności

•             biegunki

•             bezsenność

•             poty nocne

•             drżenie całego ciala

•             zaburzenia rytmu serca

•             podwyższone ciśnienie

•             nadwrażliwość na dźwięki

•             nieokreślone lęki

•             padaczka alkoholowa

•             omamy wzrokowe i słuchowe

•             majaczenie alkoholowe – delirium tremens

Objawy odstawienia zazwyczaj pojawiają się w ciągu 24 – 48 godzin od zaprzestania picia i trwają do kilku dni.

Im większe ilości wypijanego alkoholu i im dłuższy ciag alkoholowy, tym większe ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego.

Dla wielu alkoholików trudność w wyjściu z choroby zaczyna się od odstawienia i zmierzenia się objawami. Wielu z Naszych Pacjentów nie potrafiła przebrnąć przez ten okres objawów odstawiennych.

Tomek „Chciałem jechać na leczenie, ale warunek w Państwowym ośrodku był jeden – musiałem być wyzerowany od alkoholu, niestety nie potrafiłem o własnych siłach wytrzeźwieć. Za każdym razem, gdy nie piłem kilka godzin zaczynał się mój horror: drżenie, ból całego ciała i ogromne lęki. Wiedziałem, że jak się napije to minie, ale wiedziałem też, że na drugi dzień będzie jeszcze gorzej, mimo wszystko nie byłem się w stanie powstrzymać przed napiciem dla osiągnięcia ulgi. Taka walkę toczyłem sześć miesięcy, aż w końcu upadłem na ulicy z ataku padaczki i wylądowałem w szpitalu.”

Wychodzenie z objawów odstawiennych własnymi metodami osoby uzależnionej mogą zakończyć się poważnymi konsekwencjami. U osób pijących mogą wystąpić padaczki, delirium ale i  w okresie bezpośrednio po odstawieniu alkoholu u pacjentów mogą pojawiać się skutki przewlekłego nadużywania alkoholu w postaci tzw. psychoz alkoholowych, do których zaliczane są halucynoza alkoholowa oraz psychoza Korsakowa.

Psychoza Korsakowa – jest chorobą noropsychiatryczną występującą jako skutek między innymi alkoholizmu.

Objawy psychozy Korsakowa to niezborny chód, zaburzenia czucia i kontroli ruchów,

oczopląs, drgawki, uszkodzenie nerwów obwodowych, zmiany skórne Druga grupa objawów dotyczy psychiki – należą do niej, zaburzenia pamięci (osoba nie potrafi zapamiętywać i przywoływać nowych treści), opowiadanie zmyślonych historii, zaburzenia świadomości, chory traci poczucie czasu, nie potrafi wskazać kolejności dat, ma zaburzone postrzeganie przestrzeni, problemy z myśleniem abstrakcyjnym.

Halucynoza alkoholowa - występuje ona w okresie abstynencji bo długotrwałym nadużywaniu alkoholu. W przypadku halucynozy alkoholowej pojawiają się omamy o charakterze słuchowym. Trzeźwiejący słyszą podczas ataku  nieistniejące głosy, które często należą do znajomych osób.  W przypadku Delirium Tremens są to omamy wzrokowe.

Omamy słuchowe podczas halucynozy alkoholowej mają zazwyczaj nieprzyjemne dla chorego treści i przekazy, które stwarzają w nim poczucie ogromnego lęku.  Zdarza się, że  słyszane głosy namawiają chorego do podejmowania różnych działań. Szczególnie  niebezpieczne są sytuacje, w których treści omamów słuchowych namawiają  do popełnienia samobójstwa lub do agresji wobec innych osób.

 „Mój głos mówił mi, że mam zabić żonę, gdyż ona nie jest moja prawdziwą żoną, to szatan który wcielił się w nią.” 

Warto skorzystać z fachowej pomocy w celu odtrucia organizmu osoby uzależnionej. Najlepszym miejscem do odtrucia chorego jest specjalistyczny oddział szpitalny.

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-01-03/objawy-zespolu-abstynenckiego.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-01-03/objawy-zespolu-abstynenckiego.html