Objawy zespołu abstynenckiego

Objawy zespołu abstynenckiego

Objawy zespołu abstynencyjnego są jednym z sześciu osiowych objawów uzależnienia obok:

- Głodu alkoholowego

- Upośledzenia kontroli nad piciem

- zmian tolerancji na alkoholu

- Koncentracji życia wokół alkoholu

- Picia pomimo wiedzy i szkodliwości alkoholu

Objawy abstynencyjne to zestaw bardzo nieprzyjemnych objawów występujących kiedy osoba uzależniona od alkoholu zaczyna trzeźwieć, gdy poziom alkoholu we krwi zaczyna się obniżać. Organizm osoby uzależnionej przez objawy abstynencyjne zachowuje się jakby domagał się dostarczenia kolejnych porcji alkoholu.  Objawy są bardzo dokuczliwe, jeśli osoba nie uzyska specjalistycznej pomocy może dojść do pogłębiania się uzależnienia. Wówczas osoba uzależniona będzie próbowała leczyć się sama, mówiąc o samoleczeniu mam na myśli dalsze picie w celu złagodzenia objawów odstawienia.  Wypijanie alkoholu działa jako środek usuwający lub łagodzący cierpienie.  Niestety jest to sposób, który pogłębia osobę pijącą w uzależnieniu i w efekcie może doprowadzić do śmierci.

Objawy zespołu odstawiennego 

•             brak apetytu

•             wymioty

•             nudności

•             biegunki

•             bezsenność

•             poty nocne

•             drżenie całego ciala

•             zaburzenia rytmu serca

•             podwyższone ciśnienie

•             nadwrażliwość na dźwięki

•             nieokreślone lęki

•             padaczka alkoholowa

•             omamy wzrokowe i słuchowe

•             majaczenie alkoholowe – delirium tremens

Objawy odstawienia zazwyczaj pojawiają się w ciągu 24 – 48 godzin od zaprzestania picia i trwają do kilku dni.

Im większe ilości wypijanego alkoholu i im dłuższy ciag alkoholowy, tym większe ryzyko pojawienia się zespołu odstawiennego.

Dla wielu alkoholików trudność w wyjściu z choroby zaczyna się od odstawienia i zmierzenia się objawami. Wielu z Naszych Pacjentów nie potrafiła przebrnąć przez ten okres objawów odstawiennych.

Tomek „Chciałem jechać na leczenie, ale warunek w Państwowym ośrodku był jeden – musiałem być wyzerowany od alkoholu, niestety nie potrafiłem o własnych siłach wytrzeźwieć. Za każdym razem, gdy nie piłem kilka godzin zaczynał się mój horror: drżenie, ból całego ciała i ogromne lęki. Wiedziałem, że jak się napije to minie, ale wiedziałem też, że na drugi dzień będzie jeszcze gorzej, mimo wszystko nie byłem się w stanie powstrzymać przed napiciem dla osiągnięcia ulgi. Taka walkę toczyłem sześć miesięcy, aż w końcu upadłem na ulicy z ataku padaczki i wylądowałem w szpitalu.”

Wychodzenie z objawów odstawiennych własnymi metodami osoby uzależnionej mogą zakończyć się poważnymi konsekwencjami. U osób pijących mogą wystąpić padaczki, delirium ale i  w okresie bezpośrednio po odstawieniu alkoholu u pacjentów mogą pojawiać się skutki przewlekłego nadużywania alkoholu w postaci tzw. psychoz alkoholowych, do których zaliczane są halucynoza alkoholowa oraz psychoza Korsakowa.

Psychoza Korsakowa – jest chorobą noropsychiatryczną występującą jako skutek między innymi alkoholizmu.

Objawy psychozy Korsakowa to niezborny chód, zaburzenia czucia i kontroli ruchów,

oczopląs, drgawki, uszkodzenie nerwów obwodowych, zmiany skórne Druga grupa objawów dotyczy psychiki – należą do niej, zaburzenia pamięci (osoba nie potrafi zapamiętywać i przywoływać nowych treści), opowiadanie zmyślonych historii, zaburzenia świadomości, chory traci poczucie czasu, nie potrafi wskazać kolejności dat, ma zaburzone postrzeganie przestrzeni, problemy z myśleniem abstrakcyjnym.

Halucynoza alkoholowa - występuje ona w okresie abstynencji bo długotrwałym nadużywaniu alkoholu. W przypadku halucynozy alkoholowej pojawiają się omamy o charakterze słuchowym. Trzeźwiejący słyszą podczas ataku  nieistniejące głosy, które często należą do znajomych osób.  W przypadku Delirium Tremens są to omamy wzrokowe.

Omamy słuchowe podczas halucynozy alkoholowej mają zazwyczaj nieprzyjemne dla chorego treści i przekazy, które stwarzają w nim poczucie ogromnego lęku.  Zdarza się, że  słyszane głosy namawiają chorego do podejmowania różnych działań. Szczególnie  niebezpieczne są sytuacje, w których treści omamów słuchowych namawiają  do popełnienia samobójstwa lub do agresji wobec innych osób.

 „Mój głos mówił mi, że mam zabić żonę, gdyż ona nie jest moja prawdziwą żoną, to szatan który wcielił się w nią.” 

Warto skorzystać z fachowej pomocy w celu odtrucia organizmu osoby uzależnionej. Najlepszym miejscem do odtrucia chorego jest specjalistyczny oddział szpitalny.Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-01-03/objawy-zespolu-abstynenckiego.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-01-03/objawy-zespolu-abstynenckiego.html