Szybkie i skuteczne odstawienie alkoholu – czy to możliwe ?

Szybkie i skuteczne odstawienie alkoholu – czy to możliwe ?

Co zrobić by przestać pić alkohol ?

Takie pytania są zadawane bardzo często przez osoby dotknięte uzależnieniem od alkoholu.

Wiele osób szuka w internecie skutecznej metody, która uzdrowi ich z uzależnienia. Ludzie borykający się z uzależnieniem poddają się licznym zabiegom i eksperymentom.

Wszywki jako szybki sposób na zerwanie z nałogiem

Wszywka - Jest to metoda awersyjna. Pod skórę są wszywane tabletki z disulfiranem. Lek w połączeniu z alkoholem wywołuje groźne dla zdrowia i życia skutki uboczne. Bazą metody awersyjnej jest tu przypuszczenie, że osoba uzależniona z obawy przez nieprzyjemnymi dolegliwościami powstrzyma się przed sięgnięciem po alkohol. Wszywka hamuje metabolizm alkoholu, kumulujący się aldehyd octowy powoduje szereg nieprzyjemnych objawów  takich jak:  zaczerwieniona twarz, brak tchu, pulsujący ból głowy, przyspieszone bicie serca, nudności i wymioty. Wypicie alkoholu kończy się pobytem w szpitalu lub w skrajnych przypadkach śmiercią.

Czy wszywka jest skuteczna ? Nie zalecamy tej metody ze względu na zagrożenie dla życia, oraz na fakt, że jest ona tylko straszakiem dla osoby uzależnionej.  

Hipnoza jako szybki sposób na uzaleznienie

Hipnozna - Dla wielu to dość kontrowersyjny sposób walki z uzależnieniami.  Hipnoza to wprowadzenie się w  stan podobny trochę do snu, trochę do prania mózgu. Podczas zabiegu sugeruje się jej, że słyszy i całkowicie akceptuje słowa, polecenia, opinie hipnotyzera. Istnieje przekonanie że, takie działanie pomaga w leczeniu uzależnień. Metoda ta jest często reklamowana jednak nie jest skuteczna. To tylko kolejny sposób wykorzystywany, by nie rozpocząć terapii za czym idzie uniknięcie abstynencji.

Górka - jako skuiteczny sposób na zerwanie z nałogiem 

Górale przychodzą do zakopiańskiego kościoła ojców jezuitów, popularnie zwanego kościołem "Na Górce" i ślubują abstynencje alkoholową.

W kościele na GÓRCE jest już kilkanaście tomów, zapisanych nazwiskami osób, które przysięgały wstrzemięźliwość nie tylko od alkoholu, ale i od papierosów, narkotyków i innych uzależnień

Przysięgę składa się na określony czas. Najczęściej miesiąc, pół roku, rok. Po ślubowaniu wierny otrzymuje obrazek Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z dotrzymaniem przysięgi jest różnie. Wielu z Naszych pacjentów ma wielokrotne ślubowania za sobą.  Maciek - „Na górce byłem 4 razy. Pierwszy raz na miesiąc. Udało się – WYTRZYMAŁEM. Ale kolejne dwa łamałem już przed końcem przysięgi. Bardzo chciało mi się pić i nie wiedziałem co mogę zrobić. Byłem wiecznie rozzłoszczony, nie miałem pojęcia, że to też był głód alkoholowy. Może jest ona pomocna, ale ona nie uczy co robić jak będzie mi się chciało pić, dopiero terapia była dla mnie wyzwoleniem”

Tomek – „na górce byłem 3 razy, 2 wytrzymałem po pół roku. WYTRZYMAŁEM z ogromnymi mękami, ale dzień po zakończeniu górki już byłem pijany. Odliczałem dni do końca przysięgi. Ostatniej nie dotrzymałem, mniej więcej w połowie zacząłem pić. Fakt, że przyrzekałem przed Bogiem i nie dotrzymałem, sprawił, że chciałem popełnić samobójstwo. Wielu znajomych tak się zabiło po niedotrzymanej Górce”.

Ta metoda może być pomocna jeśli obok równolegle jest prowadzona terapia. W wypowiedziach pacjentów po „Górce” najczęściej pojawia się hasło „WYTRZYMAŁEM” a w trzeźwieniu nie chodzi o to, a o uczenie się siebie, swojej choroby, poznawanie tego co spowodowało uzależnienie, o zmianę a w tym może pomóc terapia.

Akupunktura na szybkie pozbycie sie nałogu 

Akupunktura to leczenie przez cienkie i ostre igły wbijane w ciało. Akupunktura reklamowana jest jako szczególnie skuteczna w walce z uzależnieniem. W reklamach zapewniani jesteśmy, że efekty osiąga się zwykle po 10 zabiegach. Jeden zabieg kosztuje około 1000 zł.  Koszerski Mac

Marek – „Moi rodzice i ja próbowaliśmy wszystkiego, nawet pojechaliśmy na akupunkturę. Odbyłem ponad 20 sesji. Nic się nie zmieniło”

 

Zamienniki jako sposób na alkoholizm

Zamienniki – Ludzie wychodzący lub chcący wyjść z uzależnienia często przerzucają się w inne zachowania, które kończą się uzależnieniem.  Wielu alkoholików sięga po środki uspokajające, na początek słabe a czasem po coraz silniejsze. Efekt końcowy to niestety dwa uzależnienia od alkoholu i od leków. Podobnie jest ze słodyczami, sportem itp. Szukanie zamienników również nie jest sposobem na poradzenie sobie z uzależnieniem.

A może potrzeba silnej woli na zatrzymanie alkoholizmu ?

Silna wola – wiele osób uważa, że uzależnionym brak silnej woli. Sama decyzja o rzuceniu używki i  silna wola niestety nie wystarcza. Uzależnienie oznacza brak woli w kierunku substancji. Oznacza to, że uzależniony nie ma ani silnej ani słabej woli, nie ma żadnej woli.  System mechanizmów uzależnienia, czyni ich bezbronnymi.

Co zrobić aby przestać pić ?

Jedynym sprawdzonym i podstawowym sposobem na zaprzestanie picia jest podjęcie terapii uzależnienia.

Uzależnienie jest chorobą, więc należy działać jak w przypadku  innych chorób. Schemat działania jest następujący w przypadku choroby:

 1. Idziemy do lekarza/specjalisty
 2. Lekarz dokonuje diagnozy
 3. Zostajemy poinformowani o rodzaju choroby (edukacja)
 4. Otrzymujemy informację o zaleceniach jak postępować w danym schorzeniu. Np. grypa – nie wychodzimy z domu, musimy leżeć …
 5. Otrzymujemy receptę
 6. Stosujemy się do zaleceń

Podobnie sprawa wygląda z uzależnieniem. Osoba trafiająca na terapię, przechodzi przez diagnozę, następnie rozpoczyna się edukacja, sprawdzenie poziomu destrukcji, zatrzymanie mechanizmów uzależnienia i nauka zaleceń. Na zakończenie tzw. recepta i system zaleceń. Ważne jest by terapia była kontynuowana przez okres minimum jednego roku.

            Jeśli chodzi o uzależnienie nie da się go wyleczyć szybko i skutecznie. Zacznijmy o tego, że nie da się go wyleczyć raz na zawsze, a tym bardziej szybko. Uzależnienie to choroba, którą można zaleczyć – wyciszyć. Niezależnie od długości abstynencji, nie ma bezpiecznego powrotu do substancji.

Autor:

Anna Krakówka-Kowalska specjalista Psychoterapii Uzależnień

Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-01-03/szybkie-i-skuteczne-odstawienie-alkoholu-czy-to-mozliwe.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-01-03/szybkie-i-skuteczne-odstawienie-alkoholu-czy-to-mozliwe.html