Czym jest polineuropatia alkoholowa ?

CZYM JEST POLINEUROPATIA ALKOHOLOWA?

Toksyczne działanie alkoholu etylowego i jego metabolitów na poszczególne narządy i układy organizmu, nieprawidłowe odżywianie, jak również niedobory i zaburzenia wchłaniania witamin powodują występowanie różnego rodzaju powikłań somatycznych.

W  obwodowy układzie nerwowym na plan pierwszy wysuwa się zapalenie  wielonerwowe (polineuropatia).   Powstaje ono w wyniku zmian czynności i struktury nerwów obwodowych wywołanych działaniem alkoholu i jego metabolitów. Polineuropatia charakteryzuje się przede wszystkim zaburzeniami czucia w dalej położonych odcinkach kończyn, nerwobólami, osłabieniem bądź brakiem odruchów ścięgnistych oraz bólami mięśniowymi. Dolegliwości te występują przeważnie w kończynach dolnych w postaci bólu i kurczów łydek, bolesności uciskowej łydek i pni nerwowych, bolesnej przeczulicy i pieczenia stóp oraz zaburzenia czucia głębokiego.

Przewlekłe spożywanie alkoholu może również spowodować poważne problemy ze wzrokiem doprowadza- jąc do tzw. toksycznej neuropatii wzrokowej, która przejawia się w zaburzeniach widzenia różnego stopnia do pełnej ślepoty włącznie.

Niekiedy wykładnikiem alkoholizmu jest neuropatia nerwu krtaniowego wstecznego przebiegająca z chrypką i ściszeniem głosu.

Czy polineuropatia alkoholowa jest uleczalna?

Warunkami skutecznego leczenia polineuropatii alkoholowej są:

1. Rozpoczęcie leczenia we wczesnej fazie choroby.

2. Zachowanie pełnej abstynencji alkoholowej.

Początkowe objawy polineuropatii ustępują po zastosowaniu pełnowartościowej diety oraz uzupełnieniu minerałów i witamin, głównie witaminy B1.

Jeśli w przebiegu choroby pojawi się osłabienie siły mięśniowej, zanik mięśni czy niedowład nóg i rąk, konieczne będzie zastosowanie rehabilitacji.

Nieleczona polineuropatia alkoholowa prowadzi do nasilenia objawów i pogarsza rokowanie.

 

            Autor                                         

Marek Harasimowiczi  - Terapeuta Uzależnień 
Ukończył Szkołę Psychoterapii Uzależnień przy Centrum Psychoterapii i Psychoedukacji Polskiego Towarzystwa  Psychoterapii Uzależnień w Czarnym Borze, akredytowaną  przez Państwową Agencję do Spraw Rozwiązywania Problemów  Alkoholowych

 Comments (1)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  Kay skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Chce podziekowac dr Agbazara z AGBAZARA TEMPLE za sprowadzenie mojego meza, który zostawil mnie i dzieci na prawie 2 lata. Nigdy nie nauczylem, ze go odzyskam, dopóki nie zobaczylem w Internecie komentarza na temat dr. agbazary i skontaktowalem sie z nim, po wykonaniu wszystkich instrukcji udzielonych mi przez dr Agbazara, mój maz wrócil blagajac o przebaczenie w ciagu 48 godzin. Dzieki doktorze, twoje zaklecie jest naprawde swietne. Dla tych z Was, którzy maja problem z malzenstwem / zwiazkiem, powinni skontaktowac sie z nim za posrednictwem ( agbazara @ gmail. com ) LUB WhatsApp / zadzwon ( +234 810 410 2662 ). I przezyj to sam.

  Avatar

  Łukasz skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Prawda co piszecie alkoholik sam nigdy nie pozna swojej choroby, konieczna jest pomoc.

  Avatar

  Kate skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  Trzeźwienie to proces złożony i długi. Ja jestem w terapii od 2 lat i dzięki temu nie tylko nie wracam do nałogu ale zaczynam być naprawdę szczęśliwa

  Avatar

  Kate skomentował PSYCHOLOGICZNE MECHANIZMY UZALEŻNIENIA

  Dzięki za artykuł, teraz już rozumiem, że uzależnienie to choroba. Wyjaśnienie mechanizmów uzależnienia wiele mi wyjaśniło

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-01-17/czym-jest-polineuropatia-alkoholowa.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-01-17/czym-jest-polineuropatia-alkoholowa.html