Uzależnienie od suplementów diety – czy to możliwe?

Uzależnienie od suplementów diety – czy to możliwe?

Wszechobecne spoty telewizyjne, radiowe zasypują nas zachęcającymi reklamami różnorakich suplementów diety. Wszystkie pokazywane są, jako idealne tabletki, które pomogą nam na każde schorzenie i sprawią, że będziemy lepiej funkcjonować, na co dzień.  Dzięki suplementom łatwiej będzie się nam skoncentrować i nauczyć się na egzamin, potem odpowiedni lek pomoże zmniejszyć poziom stresu, by ten egzamin zdać. Inne tabletki pomogą zgubić zbędne kilogramy, przy tym pozbyć się wody z organizmu i cellulitu czy zadbać o naszą wątrobę Kolejne pomogą zyskać piękniejszą i zdrowszą cerę, mocniejsze włosy i paznokcie.  Pokusa rozwiązania swoich problemów za pomocą jednej małej tabletki staje się bardzo kusząca, a wszechobecne reklamy przekonują, że to faktycznie możliwe.

Suplementy diety reklamowane są częściej niż każdy inny produkt.  W wieczornych telewizyjnych blokach reklamowych suplementy stanowią osiemdziesiąt procent treści.

Coraz większy wybór i łatwa dostępność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy je kupić nie jak dawniej w aptece, ale dziś już w każdym supermarkecie, a przede wszystkim w internecie.

Suplementy bardzo często kupujemy, aby zapobiec czemuś. Wielokrotnie przyjmujemy suplementy diety na zapas”

Anna „Biorę kilkanaście tabletek suplementów diety dziennie, ale to po to by zapobiec różnym schorzeniom.  Rano zaczynam od suplementów wzmacniających na włosy i paznokcie, tabletka redukująca ilość wody w organizmie i cellulit. Po obiedzie leki na wątrobę w razie bóli po jedzeniu. „

Suplementy nie są nam potrzebne do szczęścia, odpowiednia ilość witamin jest dostarczana w pożywieniu.  Nadmierna ilość witamin zamiast pomóc może doprowadzić do różnych niepożądanych dolegliwości, takich jak:

 • Witaminy z grupy B - uzależnienie fizyczne,
 • Witamina E - zaburzenia układu pokarmowego,
 • Witamina A - ociężałość, utrata apetytu, osłabienie kości i mięśni, zmiany skórne,Powstawanie nowotworów,
 • Witamina D - wymioty, osłabienie, bóle głowy, wielonarządowe powikłania - uszkadza nerki, płuca, serce,
 • Witamina K - zwiększa ryzyko zakrzepów.

 

Przez nadmiarową suplementacje możemy się od niej uzależnić. Działa to podobnie do tradycyjnych leków. Osoba biorąca suplementy zaczyna do nich przyzwyczajać organizm, potrzebne jest wtedy zwiększenie dawki. Przykładem jest zażywanie leków nasennych, uspokajających czy przeciwbólowych. Z czasem przyjmowane dawki przestają działać, podwajamy je, potem szukamy coraz mocniejszych zastępników.

Tomek „ w zasadzie odkąd pamiętam zawsze brałem jakieś suplementy. Od dzieciństwa mama karmiła nas różnymi witaminami. Tabletka do śniadania była normalnością. Gdy chodziłem do liceum używałem środków na koncentrację, aby łatwiej było mi się uczyć. W szkole, aby się nie stresować brałem suplementy uspakajające. Niestety, im byłem straszy tym miałem większe trudności z koncentracją, potrzebowałem większej ilości tabletek z czasem nic mi one już nie dawały. Podobnie było ze stresem, potrzebowałem coraz to większej ilości suplementów.  Z czasem suplementy przestały być skuteczne. Coraz częściej byłem rozdrażniony, napięty, zdekoncentrowany, miałem trudności z zasypianiem i dolegliwości żołądkowo-jelitowe.  W efekcie zacząłem przyjmować coraz silniejsze środki, aż w końcu sięgnąłem po narkotyki.”

Kiedy powinieneś się zaniepokoić przyjmowaniem suplementów diety?

1. Zmiana tolerancji - Na skutek brania suplementów może powstać typowe uzależnienie, zaczyna się bardzo niepozornie, ale z czasem wzrasta tolerancja na suplement. Osoba biorąca potrzebuje coraz więcej i coraz silniejszych środków do uzyskania oczekiwanego stanu

2. Koncentracja – osoba biorąca suplementy poświęca coraz więcej czasu i starań, aby zaopatrzyć się w suplementy.

3. Głód – podobnie jak w przypadku innych uzależnień pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości na myśl o braku środka.  Tomasz, „gdy w liceum zapomniałem wziąć lub kończył mi się suplement zaczynałem panikować, ogarniał mnie lęk, że nie poradzę sobie bez niego”

4. Branie suplementów mimo widocznych skutków ubocznych.

 

Autor:

Anna Krakówka-Kowalska specjalista Psychoterapii Uzależnień

Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznychComments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-01-31/uzaleznienie-od-suplementow-diety-czy-to-mozliwe.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-01-31/uzaleznienie-od-suplementow-diety-czy-to-mozliwe.html