Jaka terapia uzależnienia jest lepsza – indywidualna czy grupowa?

Jaka terapia uzależnienia jest lepsza – indywidualna czy grupowa?

Jaka terapia uzależnienia jest lepsza – indywidualna czy grupowa? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. A właściwie należałoby odpowiedzieć, że to zależny na jakim etapie zaawansowania jest choroba. I o jakim etapie terapii mówimy.

Zalety terapii indywidualnej

Terapia indywidualna czasem jest wystarczającym sposobem pracy z pacjentem, szczególnie na etapie poszukiwania przez niego motywacji do leczenia. Sesje indywidualne pozwalają zarówno na postawienie wstępnej diagnozy terapeutycznej jak i na realizację sesji wstępnych, prowadzonych w duchu dialogu motywacyjnego. Jest ona też jednym ze sposobów pracy terapeutycznej po zakończeniu terapii podstawowej w ośrodku stacjonarnym. Zaś w trakcie pobytu na terapii stacjonarnej najczęściej stosowane są obie formy – zarówno terapia indywidualna jak i grupowa. Oczywiście dominującą formą terapii w ośrodku stacjonarnym, są sesje terapii grupowej i to ona stanowi podstawę terapii ośrodkowej.

W trakcie terapii grupowej pacjenci na ogół czytają przygotowywane przez siebie prace indywidualne i otrzymują od uczestników grupy i od terapeutów tzw. informacje zwrotne, które są dla nich bezcennym źródłem informacji o tym, jak ich problemy widzą inni uczestnicy grupy.  W trakcie terapii indywidualnej zaś pacjent ma szanse omówić z terapeutą najbardziej nawet intymne i drażliwe kwestie ze swojego doświadczenia, których z pewnych względów nie chciałby ujawniać na sesjach terapii grupowej.

Po zakończeniu terapii w ośrodku stacjonarnym

Po zakończeniu terapii w ośrodku stacjonarnym pacjenci na ogół kontynuują terapię w cyklach spotkań indywidualnych z terapeutą uzależnień,, zazwyczaj raz-dwa razy w tygodniu. Często też biorą udział w sesjach terapii grupowej, jeśli tylko jest to możliwe. Sesje terapii grupowej są często zastępowane udziałem w spotkaniach grup samopomocowych, które, choć same nie są formą terapii grupowej, w miejscach gdzie ta ostatnia nie jest możliwa, świetnie ją zastępują.

A co o terapii indywidualnej i grupowej mówią sami pacjenci?

„Terapia grupowa pozwoliła mi, dzięki wysłuchiwaniu prac innych pacjentów, zrozumieć mechanizmy uzależnionego myślenia. W doświadczeniach innych osób mogłem się przejrzeć jak w lustrze”.

W trakcie sesji terapii grupowej nauczyłem się przełamywać własną nieśmiałość a w doświadczeniach innych pacjentów odnajdywać kawałki swojej historii, identyfikować się z nimi i z chorobą.”

„ W trakcie sesji terapii indywidualnej mogłem omówić z terapeutą swoje problemy, o których wstydziłbym się  mówić na sesji terapii grupowej. Praca indywidualna z terapeutą daje mi szansę na pozbycie się ciężaru bolesnych doświadczeń, które były moim udziałem.”

 

Autor 

Michał Świerczek (Terapeuta uzależnień)

Posiada olbrzymie doświadczenie życiowe i zawodowe. Od 1986 roku brał udział w wielu projektach,   szkoleniach, warsztatach, związanych z tematyką uzależnień i z problemami współuzależnienia. Współtwórca   wielu inicjatyw trzeźwościowych i samopomocowych

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-05/jaka-terapia-uzaleznienia-jest-lepsza-indywidualna-czy-grupowa.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-05/jaka-terapia-uzaleznienia-jest-lepsza-indywidualna-czy-grupowa.html