Uzależnienie od poprawiania wyglądu – część pierwsza

Uzależnienie od poprawiania wyglądu – część pierwsza "Bigoreksja - uzależnienie od ćwiczenia"

We współczesnym świecie ciało zostało głównym obiektem zainteresowania. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę obsesji na punkcie własnego wyglądu. Ciało przestało być tylko nośnikiem naszego wnętrza a stało się podstawową wizytówką społeczną. Świat, w którym żyjemy jest przesycony pięknymi ludźmi. Idealnie wyglądający ludzie pokazywani się nam w telewizji, internecie, w reklamach, w czasopismach, na bilbordach i na opakowaniach produktów codziennego użytku.

To wzorzec ciała, który widzimy w massmediach jest dla nas coraz częściej normą wyglądu. Porównujemy ten wzorzec z własnym ciałem,  co pokazuje często sporo odmienności w efekcie, czego myślimy, że odstajemy od tej normy. Te odmienności sprawiają, że czujemy się nieodpowiedni, nieszczęśliwi i wpadamy w kompleksy.

Na skutek tych kompleksów wiele ludzi dąży do pozyskania idealnej sylwetki. To dążenie do ideału może sprawić, że łatwo pogubić się w gonitwie za ideałem, stracić prawdziwy ogląd własnego JA  i uzależnić.

Do zachowań uzależnienia od poprawiania własnego wyglądu zaliczamy: bigoreksję - nałogowe uprawianie sportu, szkodliwe opalanie się, nałogowe poddawanie się operacjom i zabiegom plastycznym i zdobienie ciała tatuażami oraz opalenie się. W efekcie tych uzależnień bardzo często dochodzi do kolejnych zaburzeń odżywiania jak bulimia, anoreksja czy ortoreksja – obsesja zdrowego żywienia.

Nałogowe uprawianie sportu

Aktywność fizyczna nie jest wiązana się z uzależnieniem, a nawet wprost przeciwnie. Ćwiczenia fizyczne od lat były zalecane osobom wychodzących z innych uzależnień.  Osoba uprawiająca sport kojarzy się z wytrwałością, systematycznością a nie ze słabością. Wysportowana i umięśniona sylwetka jest dla wielu wizytówką okazu zdrowia.

Czym jest bigoreksja?

Bigoreksja to zaburzenie postrzegania własnego ciała, powodujące dysmorfię mięśniową, czyli nieustanne poczucie niezadowolenia z osiągniętych efektów i potrzebę zwiększania masy mięśniowej, bez satysfakcji i wyczucia, w którym momencie warto się zatrzymać. Zaburzenia postrzegania własnego ciała to ogromny problem nie tylko wśród nastolatków, ale i wśród ludzi dorosłych. Bigoreksja pojawia się często u osób, które na skutek diety i ćwiczeń osiągnęły wymarzoną sylwetkę, jednak nie widzą racjonalnie efektów i dalej katują się ćwiczeniami. Takie osoby patrząc w lustro zamiast pięknie umięśnionej sylwetki widzą bezkształtna osobę. Bigoreksja jest trudna do wykrycia, ale z czasem otoczenie może zauważyć niepokojące objawy.

Objawy bigoreksji – uzależnienia od ćwiczeń fizycznych

 • rezygnacja z wszelkich rozrywek na rzecz ćwiczeń fizycznych,
 •  nadmierne forsowanie się ćwiczeniami w przekonaniu o nieatrakcyjnym wyglądzie sylwetki,
 • podporządkowanie całego planu dnia kolejnym treningom,
 • stopniowa rezygnacja z normalnego życia i poświęcanie się jedynie ćwiczeniom,
 • zerwanie relacji z rodziną i przyjaciółmi,
 • unikanie wyjść, które nie są związane z aktywnością,
 • problemy w pracy, która zaczyna być przeszkodą w osiąganiu celów treningowych,
 • ćwiczenie ponad siły, pomimo bólu, kontuzji oraz osłabienia organizmu.

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-05/uzaleznienie-od-poprawiania-wygladu-czesc-pierwsza-bigoreksja.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-05/uzaleznienie-od-poprawiania-wygladu-czesc-pierwsza-bigoreksja.html