Uzależnienie od poprawiania wyglądu – część pierwsza "Bigoreksja"

Uzależnienie od poprawiania wyglądu – część pierwsza "Bigoreksja - uzależnienie od ćwiczenia"

We współczesnym świecie ciało zostało głównym obiektem zainteresowania. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę obsesji na punkcie własnego wyglądu. Ciało przestało być tylko nośnikiem naszego wnętrza a stało się podstawową wizytówką społeczną. Świat, w którym żyjemy jest przesycony pięknymi ludźmi. Idealnie wyglądający ludzie pokazywani się nam w telewizji, internecie, w reklamach, w czasopismach, na bilbordach i na opakowaniach produktów codziennego użytku.

To wzorzec ciała, który widzimy w massmediach jest dla nas coraz częściej normą wyglądu. Porównujemy ten wzorzec z własnym ciałem,  co pokazuje często sporo odmienności w efekcie, czego myślimy, że odstajemy od tej normy. Te odmienności sprawiają, że czujemy się nieodpowiedni, nieszczęśliwi i wpadamy w kompleksy.

Na skutek tych kompleksów wiele ludzi dąży do pozyskania idealnej sylwetki. To dążenie do ideału może sprawić, że łatwo pogubić się w gonitwie za ideałem, stracić prawdziwy ogląd własnego JA  i uzależnić.

Do zachowań uzależnienia od poprawiania własnego wyglądu zaliczamy: bigoreksję - nałogowe uprawianie sportu, szkodliwe opalanie się, nałogowe poddawanie się operacjom i zabiegom plastycznym i zdobienie ciała tatuażami oraz opalenie się. W efekcie tych uzależnień bardzo często dochodzi do kolejnych zaburzeń odżywiania jak bulimia, anoreksja czy ortoreksja – obsesja zdrowego żywienia.

Nałogowe uprawianie sportu

Aktywność fizyczna nie jest wiązana się z uzależnieniem, a nawet wprost przeciwnie. Ćwiczenia fizyczne od lat były zalecane osobom wychodzących z innych uzależnień.  Osoba uprawiająca sport kojarzy się z wytrwałością, systematycznością a nie ze słabością. Wysportowana i umięśniona sylwetka jest dla wielu wizytówką okazu zdrowia.

Czym jest bigoreksja?

Bigoreksja to zaburzenie postrzegania własnego ciała, powodujące dysmorfię mięśniową, czyli nieustanne poczucie niezadowolenia z osiągniętych efektów i potrzebę zwiększania masy mięśniowej, bez satysfakcji i wyczucia, w którym momencie warto się zatrzymać. Zaburzenia postrzegania własnego ciała to ogromny problem nie tylko wśród nastolatków, ale i wśród ludzi dorosłych. Bigoreksja pojawia się często u osób, które na skutek diety i ćwiczeń osiągnęły wymarzoną sylwetkę, jednak nie widzą racjonalnie efektów i dalej katują się ćwiczeniami. Takie osoby patrząc w lustro zamiast pięknie umięśnionej sylwetki widzą bezkształtna osobę. Bigoreksja jest trudna do wykrycia, ale z czasem otoczenie może zauważyć niepokojące objawy.

Objawy bigoreksji – uzależnienia od ćwiczeń fizycznych

  • rezygnacja z wszelkich rozrywek na rzecz ćwiczeń fizycznych,
  •  nadmierne forsowanie się ćwiczeniami w przekonaniu o nieatrakcyjnym wyglądzie sylwetki,
  • podporządkowanie całego planu dnia kolejnym treningom,
  • stopniowa rezygnacja z normalnego życia i poświęcanie się jedynie ćwiczeniom,
  • zerwanie relacji z rodziną i przyjaciółmi,
  • unikanie wyjść, które nie są związane z aktywnością,
  • problemy w pracy, która zaczyna być przeszkodą w osiąganiu celów treningowych,
  • ćwiczenie ponad siły, pomimo bólu, kontuzji oraz osłabienia organizmu.

 


Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-05/uzaleznienie-od-poprawiania-wygladu-czesc-pierwsza-bigoreksja.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-05/uzaleznienie-od-poprawiania-wygladu-czesc-pierwsza-bigoreksja.html