Książki o uzależnieniu

Książki o uzależnieniu

Czy lektury książek o tematyce uzależnień mogą pomóc osobom uzależnionym i ich bliskim w zdrowieniu? Moje doświadczenia i obserwacje wskazują że zdecydowanie tak. Oczywiście częściej przed decyzją o terapii i zaprzestaniu picia lektury w tym temacie poszukują bliscy osoby uzależnionej, ale z czasem już w trakcie trwania terapii i po niej osoby uzależnione coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju lektury o tej tematyce.

Jaką lekturę proponowałbym na początek?

To co ja staram się podsunąć do czytania rodzinom osoby uzależnionej, to lektury, które dają pewien obraz tego czym jest uzależnienie alkoholowe, jaki wpływ ma ono na życie osoby uzależnionej i jej bliskich oraz porady jak wejść na drogę terapii uzależnienia i jak kontynuować proces zdrowienia z uzależnienia w przyszłości, po wyjściu z ośrodka.

Książki Ewy Wojdyłło 

Autorką która do mnie najbardziej przemawia jest jedna z bardziej znanych polskich terapeutek uzależnień Ewa Woydyłło. Na początek polecam jej pozycje edukacyjne typu „Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnienia”, czy książkę „Aby wybaczyć, poradnik dla rodzin alkoholików.” Książką szerzej traktującą o alkoholizmie i wychodzeniu z uzależnienia i współuzależnienia jest również książka Ewy Woydyłło „Rak duszy”.

Książki WIktora Osiatyńskiego

Niemniej płodnym pisarzem w tej dziedzinie był prof. Wiktor Osiatyński. Jego książka „Alkoholizm – grzech czy choroba?” zawierająca zbiór artykułów o uzależnieniu alkoholowym i terapii uzależnienia, zawiera również historyczny tytułowy artykuł, który ukazał się w świąteczno-noworocznym numerze tygodnika „Polityka” w grudniu 1985 roku. Artykuł ten był początkiem poważnych zmian zarówno w świadomości osób uzależnionych jak i w procesie społecznego spojrzenia na alkoholizm jako chorobą a nie patologię społeczną.

Ponieważ prof. Wiktor Osiatyński był osobą uzależniona od alkoholu i niezwykle wiele zrobił dla edukacji w dziedzinie alkoholizmu w Polsce, jego doświadczenia spisane w trylogii „Rehab”, „Litacja” i „Rehabilitacja” opisują w sposób niezwykle barwny i arcyciekawy jego pobyt w ośrodku terapii uzależnień w Stanach Zjednoczonych jak i kontynuację procesu trzeźwienia w kolejnych miesiącach i latach po wyjściu z ośrodka.

A coś szczególnie polecanego do czytania  rodzinom osób uzależnionych?

Tu proponowałbym dwie książki autorstwa Melody Beattie dla bliskich osób uzależnionych, traktujące o współuzależnieniu „Koniec współuzależnienia, czyli jak przestać kontrolować życie innych i zacząć troszczyć się o siebie” i jego kontynuację „Współuzależnienie – przewodnik dla nowego pokolenia”.

Pozycją mogącą pomóc w lepszym rozumieniu problemu alkoholowego w rodzinie jest książka Janet G. Woititz „Małżeństwo na lodzie”. 

 

Co z literatury o chorobie alkoholowej oferuje Wspólnota Anonimowych Alkoholików?

Na początek sugerowałbym pozycję pt. „Życie w trzeźwości, czyli co robią Anonimowi Alkoholicy żeby nie pić”.  Zawiera ona szereg praktycznych porad życiowych w tej materii.

Jednak niewątpliwie sztandarową pozycją, zwaną wręcz biblią dla alkoholików jest bestseller pod tytułem „Anonimowi Alkoholicy”, po raz pierwszy wydany w USA w 1939 roku, a którego czwarte wydanie ukazało się w Polsce w 2019 roku. Ta fascynująca „Opowieść o tym, jak tysiące mężczyzn i kobiet wyzdrowiało z alkoholizmu” cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Poza życiorysami założycieli i ich historią można znaleźć tam rozdziały poświęcone programowi 12 Kroków powrotu do zdrowia, rozdział skierowany do żon czy pracodawców, itp.

Gdyby ktoś miał zajęcie naukowe i chciał zgłębić poważną publikację traktującą o uzależnieniach to polecam dzieło dr. Bohdana T. Woronowicza „Uzależnienia – geneza, terapia, powrót do zdrowia” opisujące też inne uzależnienia i sposoby wychodzenia z nich jak narkomania, lekomania, hazard czy pracoholizm.

Autor 

Michał Świerczek (Terapeuta uzależnień)

Posiada olbrzymie doświadczenie życiowe i zawodowe. Od 1986 roku brał udział w wielu projektach,   szkoleniach, warsztatach, związanych z tematyką uzależnień i z problemami współuzależnienia. Współtwórca   wielu inicjatyw trzeźwościowych i samopomocowychComments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-09/ksiazki-o-uzaleznieniu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-09/ksiazki-o-uzaleznieniu.html