Książki o uzależnieniu

Książki o uzależnieniu

Czy lektury książek o tematyce uzależnień mogą pomóc osobom uzależnionym i ich bliskim w zdrowieniu? Moje doświadczenia i obserwacje wskazują że zdecydowanie tak. Oczywiście częściej przed decyzją o terapii i zaprzestaniu picia lektury w tym temacie poszukują bliscy osoby uzależnionej, ale z czasem już w trakcie trwania terapii i po niej osoby uzależnione coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju lektury o tej tematyce.

Jaką lekturę proponowałbym na początek?

To co ja staram się podsunąć do czytania rodzinom osoby uzależnionej, to lektury, które dają pewien obraz tego czym jest uzależnienie alkoholowe, jaki wpływ ma ono na życie osoby uzależnionej i jej bliskich oraz porady jak wejść na drogę terapii uzależnienia i jak kontynuować proces zdrowienia z uzależnienia w przyszłości, po wyjściu z ośrodka.

Książki Ewy Wojdyłło 

Autorką która do mnie najbardziej przemawia jest jedna z bardziej znanych polskich terapeutek uzależnień Ewa Woydyłło. Na początek polecam jej pozycje edukacyjne typu „Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnienia”, czy książkę „Aby wybaczyć, poradnik dla rodzin alkoholików.” Książką szerzej traktującą o alkoholizmie i wychodzeniu z uzależnienia i współuzależnienia jest również książka Ewy Woydyłło „Rak duszy”.

Książki WIktora Osiatyńskiego

Niemniej płodnym pisarzem w tej dziedzinie był prof. Wiktor Osiatyński. Jego książka „Alkoholizm – grzech czy choroba?” zawierająca zbiór artykułów o uzależnieniu alkoholowym i terapii uzależnienia, zawiera również historyczny tytułowy artykuł, który ukazał się w świąteczno-noworocznym numerze tygodnika „Polityka” w grudniu 1985 roku. Artykuł ten był początkiem poważnych zmian zarówno w świadomości osób uzależnionych jak i w procesie społecznego spojrzenia na alkoholizm jako chorobą a nie patologię społeczną.

Ponieważ prof. Wiktor Osiatyński był osobą uzależniona od alkoholu i niezwykle wiele zrobił dla edukacji w dziedzinie alkoholizmu w Polsce, jego doświadczenia spisane w trylogii „Rehab”, „Litacja” i „Rehabilitacja” opisują w sposób niezwykle barwny i arcyciekawy jego pobyt w ośrodku terapii uzależnień w Stanach Zjednoczonych jak i kontynuację procesu trzeźwienia w kolejnych miesiącach i latach po wyjściu z ośrodka.

A coś szczególnie polecanego do czytania  rodzinom osób uzależnionych?

Tu proponowałbym dwie książki autorstwa Melody Beattie dla bliskich osób uzależnionych, traktujące o współuzależnieniu „Koniec współuzależnienia, czyli jak przestać kontrolować życie innych i zacząć troszczyć się o siebie” i jego kontynuację „Współuzależnienie – przewodnik dla nowego pokolenia”.

Pozycją mogącą pomóc w lepszym rozumieniu problemu alkoholowego w rodzinie jest książka Janet G. Woititz „Małżeństwo na lodzie”. 

 

Co z literatury o chorobie alkoholowej oferuje Wspólnota Anonimowych Alkoholików?

Na początek sugerowałbym pozycję pt. „Życie w trzeźwości, czyli co robią Anonimowi Alkoholicy żeby nie pić”.  Zawiera ona szereg praktycznych porad życiowych w tej materii.

Jednak niewątpliwie sztandarową pozycją, zwaną wręcz biblią dla alkoholików jest bestseller pod tytułem „Anonimowi Alkoholicy”, po raz pierwszy wydany w USA w 1939 roku, a którego czwarte wydanie ukazało się w Polsce w 2019 roku. Ta fascynująca „Opowieść o tym, jak tysiące mężczyzn i kobiet wyzdrowiało z alkoholizmu” cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Poza życiorysami założycieli i ich historią można znaleźć tam rozdziały poświęcone programowi 12 Kroków powrotu do zdrowia, rozdział skierowany do żon czy pracodawców, itp.

Gdyby ktoś miał zajęcie naukowe i chciał zgłębić poważną publikację traktującą o uzależnieniach to polecam dzieło dr. Bohdana T. Woronowicza „Uzależnienia – geneza, terapia, powrót do zdrowia” opisujące też inne uzależnienia i sposoby wychodzenia z nich jak narkomania, lekomania, hazard czy pracoholizm.

Autor 

Michał Świerczek (Terapeuta uzależnień)

Posiada olbrzymie doświadczenie życiowe i zawodowe. Od 1986 roku brał udział w wielu projektach,   szkoleniach, warsztatach, związanych z tematyką uzależnień i z problemami współuzależnienia. Współtwórca   wielu inicjatyw trzeźwościowych i samopomocowych


Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-09/ksiazki-o-uzaleznieniu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-09/ksiazki-o-uzaleznieniu.html