Choroba alkoholowa

Choroba alkoholowa

Alkoholizm odnosi się do nadmiernego spożywania napojów alkoholowych, co może prowadzić do uzależnienia. Ta choroba wpływa na całą osobowość pacjenta, jego psychiczną i fizyczną stronę. To najbardziej rozpowszechniona forma uzależnienia.

Trzy różne stopnie nasilenia spożycia alkoholu:

1. Ryzykowne zachowanie - (pacjent spożywa alkohol i nie ma jeszcze żadnych konsekwencji zdrowotnych i powikłań, ale jeśli nie zmieni swojego zachowania, prawdopodobnie będzie miał problemy)

2. Szkodliwe zachowanie - pacjent ma już pewne problemy (zdrowotne lub psychiczne, np. złe testy wątroby)

3. Uzależnienie - ustalenie zależności jest trudniejsze. Pacjent zwykle odczuwa silne pragnienie lub chęć wypicia alkoholu i nie jest w stanie zrezygnować z alkoholu, zaniedbuje inne hobby i obowiązki i kontynuuje picie, mimo że zna złe konsekwencje spożywania alkoholu. Zwiększa dawkę, aby osiągnąć ten sam efekt, który wcześniej miał na mniejszej dawce i odczuwa wycofanie, jeśli nie ma alkoholu. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja, w której pacjent zaczyna mieć problemy ze zdrowiem i relacjami (osobisty, zawodowy) i odczuwa smak picia, którego nie jest w stanie przezwyciężyć - to znaczy, że pije więcej lub więcej, niż chce[1].

Objawy alkoholizmu

Alkohol działa jako środek pobudzający w mniejszych dawkach, zwiększa pewność siebie i niweluje zahamowania oraz działa uspokajająco na lęk. Natomiast w wyższych dawkach hamuje czynności ośrodkowego układu nerwowego i prowadzi do senności, zatrucia alkoholem i utraty przytomności, poważnych problemów trawiennych, a czasem śmierci.

Związane z alkoholem szkody zdrowotne są zarówno ostre, jak i przewlekłe. Natychmiastowe konsekwencje odczuwa tak zwany kac, charakteryzujący się bólami głowy, biegunką, anoreksją, drżeniem, zmęczeniem i nudnościami. Jednak długotrwałe picie szkodzi zdrowiu ludzi na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów uzależnienia od alkoholu. Nadmierne spożywanie alkoholu zaburza układ nerwowy, uszkadza serce i naczynia krwionośne, powoduje zaburzenia przewodu pokarmowego, uszkadza wątrobę, trzustkę, żołądek lub nerki.

Przede wszystkim alkoholizm wpływa na psychologiczną stronę pacjenta. Nie tylko bezpośrednio uszkadza układ nerwowy, ale także ogólne zmiany osobowości. Pacjent często doświadcza więcej problemów i konfliktów najczęściej w relacjach osobistych i w pracy, często nie wypełnia swoich obowiązków, staje się agresywny, przestaje funkcjonować w społeczeństwie. Wielu pacjentów uważa alkohol na pierwszym etapie za „lekarstwo”, które może im pomóc, ale zawsze należy pamiętać, że nadmierne picie powoduje dodatkowe stresy, problemy i niepokój[2].

Czas rozwoju alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu rozwinęło się w dłuższej perspektywie i ma kilka etapów. Według amerykańskiego eksperta od alkoholizmu, E. M. Jellinka, pierwszy etap charakteryzuje się koniecznością zwiększenia dawki alkoholu przez pacjenta w celu uzyskania dobrego nastroju. Alkohol wciąż daje mu więcej niż bierze.

Następnie następuje tak zwany etap ostrzegawczy, tj. Częste pijaństwo i zatrucie. Pacjent pije coraz częściej i zamienia piwo lub wino w napoje wysokoprocentowe.

Trzeci etap to etap decydujący. Na tym etapie pacjent nie kontroluje spożycia alkoholu. Objawem tego etapu jest utrata pamięci spowodowana zatruciem alkoholem, pacjent po prostu nie pamięta, co, kiedy i gdzie zrobił. Ten etap może trwać tygodnie lub miesiące.

Na ostatnim etapie pacjent celowo upija się. Jednocześnie wzrasta tolerancja na alkohol i wymaga on coraz większej ilości. Ostatecznie psychoza alkoholowa nie jest wyjątkiem. W tym momencie pacjent jest na etapie, w którym alkohol odciska piętno w każdej dziedzinie jego życia. Może tu pomóc jedynie profesjonalna pomoc terapeutyczna.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się według jego własnego uznania i gotowości. Jest podzielony na ambulatoryjne i stacjonarne. Podczas leczenia ambulatoryjnego pacjent idzie do poradni i nie musi przerywać pracy. Wiele poradni oferuje również usługi terapeutyczne dla osób na utrzymaniu i ich bliskich.

Leczenie stacjonarne trwa od 6 tygodni do kilku miesięcy i wykorzystuje wiele procedur jednocześnie. Przede wszystkim jest to odstawienie alkoholu, zarządzanie zespołem odstawienia i innymi powikłaniami zdrowotnymi.

Ponadto stosuje się terapię indywidualną i grupową, terapię rodzinną, ćwiczenia, techniki relaksacyjne i tym podobne, które prowadzą do ponownej socjalizacji i poprawy ogólnej kondycji psychicznej i fizycznej.

Inną opcją może być tak zwany ośrodek opieki dziennej, w którym pacjent idzie od rana do popołudnia. Centrum opieki dziennej pomoże klientowi powrócić do codziennego życia[3].

Alkoholizm a Ciąża

Kobiety będące w ciąży będące uzależnione są poważnie zagrożone trwałym uszkodzeniem płodu, takim jak opóźnienie wzrostu, zajęcie ośrodkowego układu nerwowego i deformacja twarzy. Spożywanie alkoholu w czasie ciąży może również prowadzić do upośledzenia zachowania dziecka i upośledzenia intelektu.

Możliwe komplikacje

Nadmierne spożywanie alkoholu niszczy układ hormonalny, który jest odpowiedzialny za produkcję insuliny, czyniąc alkoholików bardziej podatnymi na cukrzycę. Choroby onkologiczne, takie jak rak wątroby, żołądka, przełyku, jelita cienkiego lub odbytnicy są również częstsze u pacjentów z alkoholizmem. Czytaj więcej o skutkach alkoholizmu >>

          [1] Baumeister R.F., Heatherton T.F., Tice D.M.: Utrata kontroli. Jak i dlaczego tracimy zdolność samoregulacji. PARPA, Warszawa 2000

[2] Beck A. T., Wright F., Newman C., Liese B.: Terapia poznawcza uzależnień. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2007

[3] Bętkowska-Korpała B., Gąsior K., Maciek-Haściło B., Ryniak J. Krótkoterminowa terapia par. Proces zdrowienia w uzależnieniu. PARPA, Warszawa 2016

 

           Autor                                      

Dominik Muszyński  - Terapeuta Uzależnień, Artysta, Muzyk, Muzykoterapeuta, Nauczyciel, Menager, Animator Kultury Etnicznej, Piercer Ukończył szkołę Centrum Aktywnego Rozwoju i Edukacji - Szkoła Terapeutów Uzależnień "Brok" akredytowaną przez Państwową Agencje Rozwiązywania Problemów AlkoholowychComments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-24/choroba-alkoholow.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-24/choroba-alkoholow.html