Dawka śmiertelna alkoholu

Dawka śmiertelna alkoholu

Poziom, na którym alkohol zabija, jest różny dla każdego.

Nikt nie wie dokładnie, ile alkoholu zabija człowieka - jest to bardzo indywidualna sprawa. Często za dawkę śmiertelną podaje się 5 promili alkoholu we krwi. 

Często pojawiają się doniesienia o ludziach, którzy wydychali w alkomat ekstremalne ilości alkoholu. Jednak eksperci są dość sceptycznie nastawieni do tych pomiarów. Najczęściej dane te oparte są na pomiarach wykonanych przez testery oddechu - ale ich wiarygodność jest bardzo nierównomierna. Dotyczy to również urządzeń używanych przez policję. Ilość alkoholu we krwi można wiarygodnie udowodnić tylko w specjalistycznym laboratorium wyposażonym w sprzęt toksykologiczny. Jest to jeden z powodów, dla których testy oddechowe są traktowane jedynie jako wskazówka. Typowe alkomaty mogą niezawodnie pokazywać, że w organizmie jest alkohol, ale ich pomiar nie jest dokładny.

Śmiertelna dawka etanolu wynosi od 250 do 750 gramów u osoby dorosłej. To około 600–1800 mililitrów 40 procentowego alkoholu, które dana osoba pije w mniej niż pół godziny. Ta ilość substancji w organizmie odpowiada 3,5–5 promili alkoholu w organizmie.

 

Czynniki zmienne w pomiarach upojenia alkoholowego

Konkretna ilość alkoholu, która zabija osobę, jest bardzo zmienna, a ustalenie jej na 5 promili nie ma sensu. Czynniki zmienne to np.  waga osoby, płeć i oczywiście zawsze zależy to od aktualnego stanu zdrowotnego człowieka.

Dobrze znany jest przykład perkusisty Led Zeppelin, Johna Bonhama, który regularnie pił 16 kieliszków wódki na śniadanie, co byłoby śmiertelne dla wielu szczuplejszych ludzi. Zmarł 25 września 1980 r. Kiedy wypił (według koronera) 40 dawek wódki w ciągu dnia - wtedy upadł i zmarł.

W swojej praktyce terapeuty spotykam często pacjentów, którzy przy przybyciu do ośrodka wyglądają na stan lekkiego upojenia alkoholowego. Są zorientowani w czasie, logicznie myślący i nie mają problemów z chodzeniem. Dodatkowo po zapytaniu, ile dziś wypili zazwyczaj podają, że około 250 mililitrów wódki. Bliscy, z którymi przybywają wówczas ręczą, mówiąc, że pilnowali Ich przez całą noc i pozwolili wypić tylko 250 ml. Po przebadaniu alkomatem okazuje się, że pojawia się wynik się powyżej 5 promili. Wynik, który przedstawia alkomat jest prawdziwy, a na pewno bardzo zbliżony do laboratoryjnego pomiaru.

 

Skąd taki wynik i dlaczego jeszcze żyją, skoro jest to dawka śmiertelna?

Po zobaczeniu takiej ilości rodziny jak i sami uzależnieni nie kryją zaskoczenia i przerażenia. Zazwyczaj mówią „Jak to możliwe?”

Możliwe, ponieważ pacjenci do nas trafiający są uzależnieni od alkoholu. W takich przypadkach osoby pijące nałogowo zawsze trafiały do ośrodka po ciągu alkoholowym. Ciągi alkoholowe oznaczają picie alkoholu od kilku dni do kilku miesięcy nieprzerwalnie. Osoby uzależnione, aby uniknąć porannego kaca i nie czuć przykrych emocji zaczynają picie zanim jeszcze wytrzeźwieją z wczoraj. Alkohol nie zostaje zmetabolizowany w organizmie, gdy zostaje prowadzona kolejna dawka. Po takim ciągu wynik 4 czy 5 promili jest dość częsty. Osoba będąca w ciągu ma też coraz większą tolerancję na alkohol, dlatego w potrafi wypić jednego dnia ilość alkoholu, która innego człowieka mogłaby zabić. Andrzej 40 lat „W ostatnich trzech miesiącach przed przyjściem do ośrodka wypijałem 250 ml wódki na start, potem w pracy pół litra i na wieczór też szło pół litra. Czasem dodatkowo 3 piwa w ciągu dnia.”  Pan Andrzej wypijał od 1250 - do 1400 mililitrów wódki dziennie. Pił nałogowo od kilku lat.

Przy takiej samej ilości alkoholu osoba nie pijąca nałogowo prawdopodobnie by umarła.

 

Co dzieje się z organizmem pod wpływem alkoholu?

Alkohol jest wchłaniany do organizmu głównie z żołądka i jelita cienkiego - dlatego jest tak ważne, czy jest pity na czczo na pusty żołądek, czy po posiłku. W pustym żołądku etanol jest wchłaniany z przez błonę śluzową żołądka, a zatem może działać bardzo szybko na organizm. I odwrotnie, gdy żołądek jest pełny, alkohol jest mieszany z jedzeniem w żołądku, wchłanianie jest spowolnione, a większość alkoholu przechodzi z żołądka do jelita. Dlatego część spożywanego alkoholu która nie jest wchłaniana, może wynosić do jednej trzeciej.  Alkohol jest również eliminowany z organizmu na kilka sposobów - jest to również bardzo indywidualna sprawa. Alkohol, niezmieniony, ucieka zarówno przez pot, jak i oddech. Jednak większość alkoholu w organizmie jest metabolizowana i ostatecznie rozkłada się na dwutlenek węgla i wodę.

OSTRE ZATRUCIE ALKOHOLOWE

Ostre zatrucie alkoholowe może doprowadzić do:

 • śpiączki w ciężkim zatruciu
 • hipotermii – zaburzenie termoregulacji i rozszerzenie naczyń krwionośnych
 • hipoglikemii (brak glukozy we krwi).
 • przewlekłe spożywanie alkoholu wpływa również na metabolizm, a w konsekwencji na hepatotoksyczności (uszkodzenia wątroby).
 • śmierci - częstą przyczyną śmierci z powodu przedawkowania alkoholu jest uduszenie z wymiotami; organizm jest tak zatruty, że nie jest w stanie zareagować na to duszenie, a człowiek jest tak odurzony, że nawet duszenie go nie budzi.

 

Alkohol zabija nie tylko na skutek przedawkowania

Alkohol zbiera ogromne żniwo nie tylko na skutek przedawkowania, ale i w efekcie długotrwałego picia jak i pojedynczych incydentów alkoholowych.

W roku 2018 co dwudziesty zgon był spowodowany długotrwałym nadużywaniem alkoholu.

Wśród zdarzeń śmiertelnych w tym okresie możemy wyliczyć:

 • nowotwory trzustki
 • choroby wątroby
 • wylewy
 • zawały
 • samobójstwa
 • nieszczęśliwe wypadki

Wśród tych ostatnich możemy umieścić śmiertelne wypadki samochodowe spowodowane pod wpływem alkoholu jak i wypadki śmiertelne na skutek awantur pod wpływem alkoholu.

Zobacz również: leczenie alkoholizmu

Bibliografia

[1]  J.  Mellibruda , Psycho-bio-społeczna koncepcja uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm i Narkomania, Warszawa 1997,  Nr 3/28.

[2]    Vernon E. Johnson, Od jutra nie piję, Warszawa 1992

[3]    A.  Dodziuk, Trudna nadzieja,  Warszawa 1996

[4]    B.  Woronowicz,  Alkoholizm,  Warszawa 2009

 

Autor:

Anna Krakówka-Kowalska 

specjalista Psychoterapii Uzależnień

Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-28/dawka-smiertelna-alkoholu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-28/dawka-smiertelna-alkoholu.html