Padaczka alkoholowa - epilepsja

Padaczka alkoholowa - epilepsja

Padaczka alkoholowa jest chorobą, która objawia się nieprzewidywalnymi wybuchami napadów drgawkowych. Padaczka alkoholowa występuje u osób, które zaprzestały lub ograniczyły picie alkoholu po ciągu.  Początkowo alkoholik traci przytomność, jego twarz staje się napięta i stopniowo nabiera niebieskawej barwy. Drgawki uwalniają z ust pianę i często występują wymioty.

Alkoholowy typ padaczki jest uważany za rodzaj psychozy, która powstaje w wyniku ciągłego i nadmiernego spożywania alkoholu. W mózgu, w wyniku długotrwałego stosowania płynów zawierających alkohol, rozwija się proces patologiczny ze wzrostem objawów, nawet bez obecności zatrucia alkoholem. Dlatego padaczka może przybrać formę przewlekłą, czyli objawiać się nawet po zaprzestaniu picia alkoholu. Ten rodzaj choroby jest dość powszechny, podobnie jak alkoholizm. Dlatego wiedza o tym, co zrobić z atakiem padaczki alkoholowej, jest pomocna dla wszystkich.

Jedną z konsekwencji alkoholizmu jest epilepsja alkoholowa inaczej zwana padaczką alkoholową. Ryzyko padaczki alkoholowej wzrasta z czasem picia płynów alkoholowych. Padaczka najczęściej rozwija się u osób, które nadużywają alkoholu przez ponad dziesięć lat. Ale nie jest to regułą, ta choroba może wystąpić nawet po roku czy dwóch od rozpoczęcia picia. Wynika to z indywidualnych cech organizmu. Dlatego stosunkowo trudno jest przewidzieć prawdopodobieństwo epilepsji alkoholowej. U wielu alkoholików padaczka alkoholowa nie występuje nawet w końcowych stadiach rozwoju choroby, a u innych pojawia się niespodziewanie w pierwszym roku.

Przyczyny padaczki alkoholowej / epilepsji

 • Nagły spadek alkoholu i metabolitów alkoholowych we krwi,
 • Zaburzenia w gospodarce elektrolitami
 • Zaburzenia w zakresie neuroprzekaźników
 • Spadek hamującego kwasu gamma-aminomasłowego
 • Nadmierne nawodnienie mózgu,
 • Atroficzne zmiany neurologiczne w mózgu spowodowane alkoholem,

Główną przyczyną padaczki alkoholowej jest niszczący wpływ alkoholu na mózg. Alkohol, środki odurzające i ich pochodne mają szkodliwy wpływ na ludzki organizm i zatruwają je truciznami. Zmiany patologiczne występują w mózgu, gdy toksyczne substancje zawarte w ciele alkoholika występują w dużej liczbie i nie są z niego usuwane. Takie transformacje zachodzą na poziomie procesów biochemicznych - neurony umierają, a wszystkie operacje mózgu są zakłócone. W wyniku tego zakłócania powstają zmiany padaczkowe.

 

Objawy epilepsji alkoholowej / Objawy padaczki alkoholowej

Objawy występujące w przypadku padaczki alkoholowej są z natury bardzo podobne do zwykłych objawów padaczki.

Objawy padaczki alkoholowej:

 • Utrata przytomności,
 • Skurcze mięśni nóg i rąk,
 • Napięcie twarzy.
 • Biegunka,
 • potliwość,
 • nudności i wymioty
 •  przyśpieszenia akcji serca oraz skoki ciśnienia krwi
 • W trakcie trwania padaczki tego typu osoba chora może wykazywAć dużą nadpobudliwość lub lękliwość.
 • Pojawiają się również zaburzenia snu.
 • Koszmary senne,
 • Budzenie się w nocy,
 • Drżenie kończyn górnych i dolnych,
 • Zimne poty,
 • Rozszerzenie źrenic,
 • Arytmia,
 • Suchość błon śluzowych jamy ustnej,
 • Nastrój dysforyczny,
 • Irytacja,
 • Drażliwość,
 • Nadpobudliwość,
 • Depresja,

 

Napady padaczki alkoholowej niekoniecznie rozpoczynają się utratą przytomności i skurczami mięśni. Początkowo może wystąpić ból głowy, osłabienie, nudności, ślinienie się, zawroty głowy, zwiększone skurcze klatki piersiowej, oczopląs, ochrypły oddech, bladość skóry wokół ust i zasinienie warg. Alkoholicy często wydają z siebie krzyk, który jest spowodowany skurczem strun głosowych. Często występuje niekontrolowane oddawanie moczu.

Gdy pacjent jest w ataku padaczkowym, osiągane są krytyczne poziomy tętna (do 170 uderzeń), co zmniejsza częstotliwość skurczów oddechowych do 8 oddechów na minutę, wzrasta ciśnienie.

U osób uzależnionych od alkoholu napady padaczkowe mogą pojawić się od 48 do 72 po zaprzestaniu picia alkoholu. Każda padaczka stanowi poważne zagrożenie dla alkoholika. Ponieważ na przykład pacjent może zostać poważnie ranny odruchowo podczas ataku np. może doznać urazu spowodowanego upadkiem.  Istnieje również ryzyko uduszenia przy torsjach wymiotnych.

Objawy padaczki alkoholowej ustępują samoistnie w ciągu tygodnia. Warunkiem podstawowym ustąpienia objawów jest całkowite zaprzestanie picia alkoholu. Ze statystyk wynika, że padaczka alkoholowa występuje, u co czwartego alkoholika.

Konsekwencje epilepsji alkoholowej

Wszelkie skutki napadów spowodowane alkoholową postacią padaczki są druzgocące dla poszczególnych osób. Bezpośredni alkoholizm i padaczka spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu wpływają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Aktywność życiowa organizmu jest zaburzona. Choroby współistniejące lub nowopowstałe stają się coraz trudniejsze do wyleczenia. Dlatego alkoholizm dość szybko kończy się śmiercią.

Konsekwencje padaczki alkoholowej obejmują głównie zmiany patologiczne zachodzące w narządach.

Oprócz nieodwracalnych konsekwencji wymienionych w ciele można również wyróżnić szereg innych negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim istnieje niebezpieczeństwo zranienia, ponieważ podczas epilepsji nie można kontrolować własnego ciała. Dlatego istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, osoba z padaczką upadnie na asfalt, beton lub inne obiekty w pobliżu. Oprócz upadku istnieje ryzyko zadławienia się pianą z ust lub wymiotami.

Padaczka alkoholowa może doprowadzić do obrzęku mózgu oraz rozwoju kwasicy. W czasie padaczki alkoholowej uszkodzeniu ulega także duża liczba neuronów.

Padaczka alkoholowa może powodować śmierć !

Do śmierci może dojść na skutek ciężkich powikłań i ogólnej niewydolności organizmu spowodowanej wyniszczeniem osoby uzależnionej od alkoholu. Do śmierci może dojść na wskutek niewydolności układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek, wrzodów żołądka czy niewydolności wątroby.

Wśród skutków padaczki alkoholowej najeży wspomnieć również, że przynosi konsekwencje także w życiu zawodowym. Osoby ze zdiagnozowaną padaczką nie mają wydawanego zawodowego prawa jazdy, a cześć zawodów nie może być wykonywana przez osoby cierpiące na epilepsję.

Co zrobić podczas napadu padaczki alkoholowej?

W przypadku ataku padaczki alkoholowej ważne jest udzielenie odpowiedniej pierwszej pomocy. W ataku padaczki należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo.   

1. Zabezpieczyć głowę przed ewentualnymi urazami. Głowę należy objąć dłońmi, jednak nie wolno jej podnosić do góry.

2. Po ustąpieniu drgawek (zwykle pod dwóch-trzech minutach) należy położyć osobę w pozycji bocznej ustalonej. Pozycja ta zapewni mu największe bezpieczeństwo przed zakrztuszeniem czy zachłyśnięcia się.

3. Osobę należy okryć np. kocem

4. Wezwać pogotowie ratunkowe. Nie wolno podawać pacjentowi nic do jedzenia i picia. 

 

Leczenie padaczki alkoholowej - jak wygląda?

Po pierwszym przeżytym napadzie padaczki alkoholowej niezbędne jest wykonanie diagnostyki obrazowej. Dlatego pacjent powinien być zabrany przez pogotowie ratunkowe do szpitala w celu diagnostycznym.

Tomografia komputerowa ma na celu sprawdzenie czy nie doszło do urazu głowy na skutek upadku, oraz ma sprawdzić czy padaczki nie spowodowały inne przyczyny niż odstawienie alkoholu jak np. guza mózgu.

Jeśli wykonane badania potwierdzą, że padaczka była wywołana odstawieniem alkoholu, należy zdetoksykować pacjenta – przeprowadzić odtrucie organizmu w celu usunięcia toksyn oraz przywrócić równowagę elektrolitową w organizmie. W kolejnym kroku należy uświadomić pacjentowi, że dalsze picie alkoholu wywoła kolejne napady padaczki i może doprowadzić do śmierci. Następnie należy podjąć próbę zmotywowania pacjenta do leczenia odwykowego.  Po rozpoczęciu przez chorego abstynencji i terapii często dodatkowo podaje się leki przeciwdrgawkowe i przeciwpadaczkowe, ale warunkiem ich podania jest abstynencja alkoholowa.

Bibliografia:

1. The Epilepsies: The diagnosis and management of the epilepsies in adults and children in primary and secondary care. National Clinical Guideline Centre, 2012. (ang.) (aktualizacja: listopad 2013)

2. Padaczka. Diagnostyka różnicowa padaczkowych i niepadaczkowych incydentów napadowych Joanna Jędrzejczak Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska.. 2015 r.

3. Szczeklik A.,Choroby wewnętrzne, Wyd.1.,Medycyna Praktyczna,Kraków,2006

4. Pietrzyk J. J.,Wybrane zagadnienia z pediatrii. Wyd. 1.,Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego,Kraków,2005

5. Prusiński A.,Neurologia praktyczna. Wyd. 3.,Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa,2007

6. Mellibruda J. Psycho-bio-społeczny model uzależnienia od alkoholu. Alkohol Narkom 1997,

7. Żurek T. Medyczno-psychologiczne aspekty alkoholizmu. Perspectiva Legn Stud Teol Hist 2004,

           

 Autor:

Anna Krakówka-Kowalska 

specjalista Psychoterapii Uzależnień

Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-03-01/padaczka-alkoholowa-epilepsj.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-03-01/padaczka-alkoholowa-epilepsj.html