Okres kwarantanny - wyzwanie dla osób zmagających się z nałogiem

Skutki pandemii koronawirusa w różnym stopniu dotykają każdego z nas. Szczególnie dotkliwie odczuwają je osoby uzależnione od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych oraz osoby wychodzące z nałogu. Okres przymusowej izolacji sprzyja bowiem nasileniu lęku i stanów depresyjnych, a co z tym idzie - chęci ukojenia nerwów. Leczenie alkoholizmu i innych uzależnień wymaga nie tylko długotrwałej pracy, ale również sprzyjających warunków. Tymczasem ograniczenie kontaktów z ludźmi czy przymusowa kwarantanna to poważne wyzwanie dla osób zmagających się z nałogiem

Okres kwarantanny -  wyzwanie dla osób zmagających się z nałogiem

Problem uzależnienia dotyczy całego społeczeństwa, niezależnie od wysokości dochodów. Także zakupoholizm może dotknąć osobę o stosunkowo niskich zarobkach. Jest to bowiem nałóg, który często wiąże się z zadłużeniem i problemami finansowymi. Pandemia koronawirusa ogłoszona w marcu 2020 roku to nowe wyzwanie, z jakim muszą się mierzyć osoby uzależnione. Jak wskazuje Andrzej Silczuk, psychiatra i kierownik Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie z całą pewnością można stwierdzić, że wśród osób objętych kwarantanną, znajdują się także osoby nadużywające alkohol oraz uzależnione od niego. Co to oznacza?

 • U części z tych osób mogą pojawić się objawy zespołu abstynencyjnego.
 • Osoby, które były w trakcie terapii uzależnień lub ją ukończyły, są narażone na powrót do nałogu. 
 • Każda osoba zmagająca się z uzależnieniem może odczuwać takie wzmożone objawy jak bezsenność (lub nadmierna senność) czy lęk spotęgowany sytuacją odosobnienia. 

Problem jest jednak znacznie szerszy. Specjaliści na całym świecie wskazują, że pandemia koronawirusa i konieczność odbywania kwarantanny przyczyniają się do wzrostu spożycia alkoholu. Przykładowo, w ostatnim tygodniu marca sprzedaż alkoholu w Wielkiej Brytanii wzrosła o 22%, natomiast w Stanach Zjednoczonych aż o 55%. Co więcej, pojawiają się sygnały, że w ostatnich latach popularniejsze od upijania się stało się popijanie w mniejszych porcjach, także we wczesnych godzinach przedpołudniowych - izolacja społeczna i praca zdalna sprzyjają takim zachowaniom. Oznacza to, że w przyszłości problem z nadużywaniem alkoholu może mieć więcej osób niż przed koronawirusem.

Dużym wyzwaniem dla osób uzależnionych jest także ryzyko utraty pracy bądź zwolnienie z firmy, które jest nie tylko niezwykle trudną sytuacją życiową, ale sprawia również, że pojawia się nadmiar czasu, z którym nie wiadomo, co zrobić. Nuda, brak stałych pór pracy i wypoczynku, ograniczenie dotychczasowych aktywności oraz obniżony nastrój utrudniają wyjście z nałogu. Dotyczy to zarówno osób uzależnionych od alkoholu jak i od innych substancji psychoaktywnych. 

Kwarantanna to także ogromne wyzwanie dla rodzin osób uzależnionych, szczególnie jeśli nałóg wiąże się ze wzrostem agresji. W Internecie znaleźć można instytucje, które oferują między innymi pomoc dla rodziny alkoholika. Uzależnienie bowiem dotyczy nie tylko osoby zmagającej się z nałogiem, ale także jej bliskich. 

Jak się chronić przed nałogiem podczas kwarantanny?

Ludzki mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje bodźców. Szkodliwy jest zarówno ich nadmiar jak i niewielka ilość, dlatego tak ważne jest, by podczas kwarantanny zadbać o planowanie aktywności takich jak:

 • wstawanie i chodzenie spać o tej samej porze,
 • wykonywanie codziennych obowiązków takich jak praca (lub jej szukanie), sprzątanie, zakupy spożywcze,
 • zajęcia dodatkowe o charakterze terapeutycznym: joga, medytacja (w Internecie pełno jest filmików, które umożliwiają trening w domu), a jeśli jest to możliwe spacery po lesie,
 • terapia online - większość specjalistów dostosowało się do nowych warunków i prowadzi sesje lub konsultacje telefonicznie lub za pomocą takich komunikatorów jak Skype czy Zoom. Wielu z nich oferuje również darmowe porady psychologiczne dla osób, które są w kryzysie w związku z kwarantanną, utratą pracy lub obawą, że powróci nałóg. 

Sytuacja przymusowej izolacji to okoliczności sprzyjające uzależnieniom. Co jeszcze możesz robić będąc w domu, aby sobie pomóc? Warto wykorzystać ten czas na powrót do dawnych przyjemności takich jak czytanie książek, gotowanie czy oglądanie filmów. Należy pamiętać o aktywności fizycznej - ruch ma wpływ nie tylko na nasze mięśnie, ale również samopoczucie. Wielu trenerów przygotowało darmowe treningi online, dzięki czemu łatwiej wykonywać ćwiczenia w domu. Kwarantanna to także czas na poprawę relacji z bliskimi, a którego na co dzień brakuje. Jesteśmy w tej uprzywilejowanej sytuacji, że możemy się ze sobą swobodnie kontaktować mimo dzielącej nas odległości - wykorzystaj to.

Rozwiązaniem wartym uwagi są także aplikacje na telefon, które wspierają nabywanie nowych, pozytywnych nawyków (HabitBull/Nawyki) lub pomagają rozpoznawać i śledzić nasz nastrój (Daylio/Name it, Thame it). W żadnym wypadku nie zastępują terapii uzależnień, ale mogą być dodatkowym wsparciem podczas kwarantanny dla osoby w nałogu.Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-06-09/okres-kwarantanny-wyzwanie-dla-osob-zmagajacych-sie-z-nalogiem.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-06-09/okres-kwarantanny-wyzwanie-dla-osob-zmagajacych-sie-z-nalogiem.html