Kiedy rozrywka staje się niebezpieczna - nałogi XXI wieku

Choć zabrzmi to nieco przewrotnie, alkoholizm i narkomania są powszechnie akceptowanym elementem naszej rzeczywistości. Nadal są to oczywiście tematy trudne i wymagające uwagi społeczeństwa, są one jednak znacznie lepiej oswojone w przestrzeni publicznej niż nowe uzależnienia, z którymi niezauważalnie wręcz borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Przekonaj się, czym grozi nieograniczony dostęp do przyjemności i jakie są nałogi XXI wieku. 

Niewidzialne używki, czyli największe zagrożenia XXI wieku

Współczesne używki są po prostu stałym elementem rzeczywistości, nie powodując na pierwszy rzut oka takich spustoszeń jak narkomania czy lekomania (choć i te dwa przypadki nie są oczywiste). Niezależnie od tego, co jest “narkotykiem” obezwładniającym umysł, skutki są podobne - cierpią na tym relacje międzyludzkie oraz poczucie własnej wartości, a tym samym zdolność do zdrowego i bezpiecznego funkcjonowania w świecie. Do największych zagrożeń XXI wieku należą między innymi:

Leczenie alkoholizmu, określonego mianem jednej z chorób XXI wieku, również stanowi poważne wyzwanie - współczesny alkoholik różni się od stereotypu, jakim jest człowiek upijający się do nieprzytomności, często pochodzący z równie stereotypowych nizin społecznych. Dostrzeżenie problemu jest o wiele trudniejsze niż w przypadku jawnego nadużywania alkoholu. Ukryty alkoholik pije regularnie, często codziennie, ale w niewielkich ilościach i nierzadko po to, by odreagować stres w pracy lub przyjemnie spędzić czas z bliskimi. Takiej osobie niezwykle trudno pokazać, że zmaga się z uzależnieniem. Podobny mechanizm występuje w przypadku takich nałogów jak uzależnienie od smartfonu czy komputera. Niełatwo bowiem przyjąć do świadomości fakt, że coś, z czego korzystamy na co dzień, może być dla nas szkodliwe. 

Być może najoczywistszym przypadkiem jest uzależnienie od papierosów - powszechnie napiętnowane, szczególnie od czasu, gdy wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych. Jednak mimo tego nikotynizm nadal stanowi poważny problem nie tylko wśród polskiego społeczeństwa. Każdy z wymienionych nałogów swe źródło znajduje w pozornej przyjemności, która pochłania i pozbawia człowieka kontroli nad własnym życiem. 

Jak walczyć z nałogami XXI wieku?

Nałóg to niezwykle złożona i niejednoznaczna choroba, której leczenie jest naznaczone ryzykiem niepowodzenia. Choć nie można bezpośrednio wskazać wszystkich czynników odpowiedzialnych za uzależnienie, pewne jest, że negatywne konsekwencje dotykają osoby uzależnionej oraz rodziny i przyjaciół. Walka z nałogiem jest o tyle trudna, że oznacza brak dostępu do czegoś, co uznajemy za przyjemne - to może być alkohol, seks lub jedzenie, ale także wirtualna rzeczywistość, popularność, którą można zdobyć za pomocą social mediów czy praca, która daje nam satysfakcję i pozwala realizować ambicje. To wszystko nie oznacza jednak, że należy rezygnować z pomocy specjalistów

Dobrze prowadzona terapia uzależnień, szczególnie ta zgodna ze standardami wykonywania świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia, to szansa na realne wsparcie. Samotne zmaganie się z alkoholizmem lub innym nałogiem wiąże się z ogromnym wysiłkiem, który - mimo szczerych chęci - może okazać się niewystarczający. Niekoniecznie dlatego, że człowiek robi coś źle, ale często dlatego, że nie ma odpowiednich warunków do wyjścia z nałogu. Tak, stworzenie odpowiednich warunków oraz zminimalizowanie ilości bodźców, które w zatrważającej ilości docierają do nas dosłownie z każdej strony, sprawia, że skuteczne leczenie uzależnienia jest możliwe. 

Umiar - wyzwanie współczesnego człowieka

Choć nierówności społeczne nadal mają się znakomicie, to powszechny i w gruncie rzeczy nieograniczony dostęp do różnego rodzaju przyjemności jest faktem. Mimo, że ponad połowa Polek i Polaków utożsamia się z klasą średnią, a niemal 20% osób nie wie, gdzie ulokować się na drabinie społecznej, uzależnienie nie zna pojęcia przynależności klasowej. Nałóg może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego, dlatego tym bardziej ważne jest zrozumienie, że jest to po prostu choroba, która wymaga leczenia oraz nauki umiaru w korzystaniu z dobrodziejstw współczesnego świata. Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-07-01/kiedy-rozrywka-staje-sie-niebezpieczna-nalogi-xxi-wieku.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-07-01/kiedy-rozrywka-staje-sie-niebezpieczna-nalogi-xxi-wieku.html