Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie, jak rozmawiać z alkoholikiem – nie dlatego, że takie odpowiedzi nie istnieją, ale dlatego, że jest to problem niezwykle złożony i silnie związany z indywidualną sytuacją życiową osoby chorej. Konfrontacja z uzależnieniem nie należy do najłatwiejszych i często przypomina próbę nawiązania kontaktu z osobą nie w pełni świadomą, jednak życie z osobą w nałogu jest na tyle trudne, że warto podjąć taką próbę. Podpowiadamy więc, jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu oraz możliwościach leczenia po to, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Dlaczego warto rozmawiać z alkoholikiem o jego problemie?

Pytanie, jak rozmawiać z alkoholikiem, aby przestał pić, jest pierwszym krokiem w stronę terapii uzależnień – należy jednak mieć świadomość, że tylko osoba pozostająca w nałogu jest w stanie podjąć skuteczne leczenie alkoholizmu. Nie oznacza to natomiast, że próby rozmawiania na ten temat są pozbawione sensu. Spotkanie osoby uzależnionej i chcącej pomóc (np. z rodziny) może stanowić przełomowy moment w życiu alkoholika, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy oraz stworzenie sprzyjających warunków. 

Jak rozmawiać z alkoholikiem – przygotowanie

Alkoholizm jest chorobą, z czego często nie zdaje sobie sprawy zarówno rodzina, jak i osoba uzależniona. Należy sobie więc uświadomić, że mamy do czynienia z przewlekłym stanem, który jest nie tylko potencjalnie śmiertelny, ale również nieuleczalny – dzięki temu unikniesz bagatelizowania problemów, z jakimi na co dzień mierzy się alkoholik. Chorobie tej towarzyszy silne uczucie wstydu, które sprawia, że rozmowa z alkoholikiem jest niemałym wyzwaniem. O czym należy pamiętać, przygotowując się do konfrontacji z problemem? 

 • Jak rozmawiać z mężem lub żoną alkoholikiem? Przede wszystkim poruszając fakty na temat dotychczasowych wydarzeń – opowiedz o konsekwencjach picia, które bezpośrednio wpływają na waszą relację, ale nie zapominaj o emocjach. To właśnie one pozwalają utrzymać kontakt z osobą uzależnioną podczas rozmowy, choć należy przy tym unikać osądzania. 
 • Rozmowa z alkoholikiem ma sens tylko wtedy, kiedy osoba uzależniona jest trzeźwa – w innym przypadku Twoje argumenty stracą na wartości, a spotkanie może skończyć się awanturą. Alkohol zmienia świadomość na tyle mocno, że taka rozmowa nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów. 
 • Zanim podejmiesz rozmowę z osobą uzależnioną, zastanów się, jaki jest jej cel oraz jak powinna przebiegać. Plan ramowy nie tylko umożliwia zachowanie względnego spokoju, ale również pozwala uniknąć nagłej zmiany tematu. Taka postawa wymaga oczywiście konsekwencji z Twojej strony. 

Jak zachowywać się podczas rozmowy z alkoholikiem?

Podstawą jest wewnętrzny spokój – wyciszenie emocji oraz opanowanie pozwala stworzyć sprzyjające warunki do rozmowy z alkoholikiem o jego problemie i potencjalnym leczeniu. Uzależnienie to choroba pełna napięć i sprzeczności, co oznacza, że nasze frustracje jedynie dolewają oliwy do ognia, a przecież nie taki jest cel. Alkoholik ma problem z przyznaniem się do problemu nie tylko przed rodziną i przyjaciółmi, ale przede wszystkim przed samym sobą, co samo w sobie stanowi dobre podłoże do konfliktu. Atakujący ton, liczne zarzuty i zły humor nie są odpowiednim sposobem na przeprowadzenie skutecznej rozmowy z alkoholikiem.  

Pamiętaj również o tym, że decydujesz się na rozmowę – ta zakłada uczestnictwo obu stron na równych prawach. Zadbaj o zachowanie symetrii, dzięki czemu alkoholik opowie o swoich emocjach, doświadczeniach związanych z uzależnieniem oraz o tym jak postrzega obecną sytuację. Pozwól osobie uzależnionej poczuć się sprawczą i równie ważną jak Ty, nie zapominając o wcześniej ustalonych ramach rozmowy. Tym samym okażesz wsparcie, które jest dla alkoholika niezwykle ważne, jednocześnie wskazując, że konieczna jest profesjonalna pomoc. Opowiedz o tym, jak długo trwa odwyk alkoholowy oraz dlaczego wyłącznie specjaliści są w stanie poradzić sobie z tak trudną chorobą – dobrym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniej placówki jeszcze przed podjęciem rozmowy. 

Gdzie udać się na odwyk alkoholowy?

Skuteczne leczenie uzależnienia jest możliwe tylko wtedy, gdy placówka rozumie, na czym polega terapia alkoholowa – ma doświadczenie w pracy z osobami pozostającymi w nałogu, uwzględnia ich realne potrzeby, ale też stwarza odpowiednie warunki. Wielu alkoholików obawia się pobytu w ośrodku, dlatego tak ważne jest pokazanie, że placówka jest profesjonalna i pełna zrozumienia dla tej choroby. Jak zatem rozmawiać z alkoholikiem o leczeniu? Najlepiej szczerze i posługując się przykładem. Przedstaw ośrodek Koninki – leczenie uzależnień, opowiedz o tym, że znajduje się w pięknych okolicach Gorczańskiego Parku Narodowego, gdzie osoba chora może liczyć nie tylko na pełne wsparcie zespołu terapeutów, ale również komfortowe warunki do terapii. Nie naciskaj, ale pokaż, że ośrodek leczenia alkoholizmu nie jest formą więzieniem, tylko sposobem na powrót do normalności.Comments (3)

 • avatar

  Kasia

  2020-09-30 07:11:10

  Bardzo pomocny artykuł, dziękuję

  Reply

 • avatar

  Łukasz

  2020-10-29 17:41:35

  Prawda co piszecie alkoholik sam nigdy nie pozna swojej choroby, konieczna jest pomoc.

  Reply

 • avatar

  Kay

  2021-02-05 12:42:01

  Chce podziekowac dr Agbazara z AGBAZARA TEMPLE za sprowadzenie mojego meza, który zostawil mnie i dzieci na prawie 2 lata. Nigdy nie nauczylem, ze go odzyskam, dopóki nie zobaczylem w Internecie komentarza na temat dr. agbazary i skontaktowalem sie z nim, po wykonaniu wszystkich instrukcji udzielonych mi przez dr Agbazara, mój maz wrócil blagajac o przebaczenie w ciagu 48 godzin. Dzieki doktorze, twoje zaklecie jest naprawde swietne. Dla tych z Was, którzy maja problem z malzenstwem / zwiazkiem, powinni skontaktowac sie z nim za posrednictwem ( agbazara @ gmail. com ) LUB WhatsApp / zadzwon ( +234 810 410 2662 ). I przezyj to sam.

  Reply


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

  Avatar

  Kay skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Chce podziekowac dr Agbazara z AGBAZARA TEMPLE za sprowadzenie mojego meza, który zostawil mnie i dzieci na prawie 2 lata. Nigdy nie nauczylem, ze go odzyskam, dopóki nie zobaczylem w Internecie komentarza na temat dr. agbazary i skontaktowalem sie z nim, po wykonaniu wszystkich instrukcji udzielonych mi przez dr Agbazara, mój maz wrócil blagajac o przebaczenie w ciagu 48 godzin. Dzieki doktorze, twoje zaklecie jest naprawde swietne. Dla tych z Was, którzy maja problem z malzenstwem / zwiazkiem, powinni skontaktowac sie z nim za posrednictwem ( agbazara @ gmail. com ) LUB WhatsApp / zadzwon ( +234 810 410 2662 ). I przezyj to sam.

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-09-07/jak-rozmawiac-z-alkoholikiem-aby-posluchal.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-09-07/jak-rozmawiac-z-alkoholikiem-aby-posluchal.html