Wakacje wolne od nałogu

Uzależnienia od środków odurzających, ale również określonych czynności są nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości – w dużej mierze dlatego, że nie tworzymy warunków sprzyjających życiu w trzeźwości. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie wakacje bez alkoholu? Szczególnie dla osób zmagających się na co dzień z nałogiem może być to nie lada wyzwanie. Poniżej prezentujemy przydatne wskazówki, które ułatwią zaplanowanie urlopu lub weekendu bez alkoholu i innych używek. 

Zaplanuj wakacje bez nałogu

Leczenie alkoholizmu wymaga determinacji – nie pomogą najlepsi specjaliści, jeżeli osoba uzależniona nie będzie zaangażowana w proces terapeutyczny. Wakacje bez nałogu wymagają szczególnej konsekwencji, ponieważ alkohol leje się strumieniami, rozluźnia się dystans społeczny, łatwiej sięgnąć po papierosa lub narkotyki. Planując urlop lub weekendowy wypad, należy robić to świadomie – niezbędne jest założenie, że wyjeżdżasz na wakacje bez alkoholu, pozbawione dotychczasowych "przyjemności" oraz zrozumienie, że taka forma wypoczynku nie jest równoznaczna z nudą.  

Spędzaj czas wolny w odpowiednim miejscu i towarzystwie 

Zarówno dla uzależnionych dorosłych, jak i młodzieży wizja wakacji bez nałogu może być przytłaczająca – podobne uczucie pojawia się w momencie, gdy nieuchronne jest leczenie narkomanii. Warto więc zadbać o spędzenie czasu wolnego w towarzystwie osób, które wspierają proces wychodzenia z nałogu – w praktyce oznacza to urlop w okrojonym składzie, bez paczki znajomych lub przyjaciół. Dlaczego? Nie każdy będzie w stanie spędzić z Tobą ten czas w trzeźwości, a to właśnie jest to, czego potrzebujesz. Realnego wsparcia, którego nie warto mylić z poświęceniem. Weekend bez alkoholu najlepiej spędzić z najbliższą osobą, która doskonale rozumie, z jakimi wyzwaniami się mierzysz na co dzień.

Kluczowe dla sukcesu udanych wakacji bez nałogu jest także miejsce wypoczynku. Leczenie lekomanii w sprzyjających warunkach ma większe szanse powodzenia niż terapia, podczas której masz swobodny dostęp do leków. Podobnie jest w przypadku unikania używek w trakcie wakacji. Wybierając nocleg, zwróć uwagę na standard – nie jest to oczywiście regułą, ale możesz się spodziewać, że w miejscu o wysokim standardzie, nieco inaczej będzie wyglądała kultura spędzania wolnego czasu. Inaczej, czyli w taki sposób, który nie będzie jawną zachętą do upojnej zabawy. Skoro mowa o rozrywce, zapewne zastanawiasz się, jak dobrze bawić się podczas wakacji wolnych od nałogu.

Jak się dobrze bawić bez używek?

To pytanie jest szczególnie istotne w przypadku alkoholizmu młodzieży, którzy dużo bardziej intensywnie szukają nowych doznań. Jedną z odpowiedzi na problem braku rozrywki bez używek jest wakacyjna polisa trzeźwości wskazująca, co mogą zrobić dorośli, by ograniczyć ryzyko nadużywania alkoholu. Jednak niezależnie od wieku, kluczowe jest poszukiwanie doświadczeń, które nie wymagają używek – poznawanie nowych smaków, odkrywanie nowych miejsc oraz budowanie pozytywnych wspomnień z tym związanych.Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-09-07/wakacje-wolne-od-nalogu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-09-07/wakacje-wolne-od-nalogu.html