FOMO czyli uzależnienie od bycia online

Czy wiesz, że przeciętnie dotykamy telefonu komórkowego ponad 2600 razy dziennie [1]? Potrzeba ciągłego bycia online, związana z powszechną cyfryzacją, nierozerwalnie wiąże się z lękiem – obawiamy się utraty kontroli, niedoinformowania, jednocześnie czując się przebodźcowani, przytłoczeni nadmiarem aktualności i wyidealizowanego piękna, które dociera do nas podczas przeglądania stories na Instagramie. Sieć zawładnęła naszym mózgiem, sprawiając, że 40% z nas wolałoby stracić na jeden dzień głos niż smartfona [2]. Potrzeba ciągłego bycia online stanowi psychologiczne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć – trudno bowiem oczekiwać, że telefony komórkowe i Internet znikną z naszej rzeczywistości. 

FoMO – definicja

Dzisiaj większość z nas dostrzega podwójną naturę mediów społecznościowych – pandemia koronawirusa i okres lockdownu pokazały, że możliwość wirtualnego kontaktu jest czymś wartościowym, jednocześnie obnażając nienaturalność udostępnianych przez celebrytów obrazków z dnia codziennego. Okazało się bowiem, że część influencerów nie ma nic interesującego do powiedzenia. Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego odczuwamy potrzebę ciągłego bycia online. Na przełomie XX i XXI wieku pojawił się w literaturze termin Fear of Missing Out (FoMO), który należy rozumieć jako lęk przed pominięciem lub ominięciem. Strach przed tym, że coś nas omija w czasie, kiedy inni przeżywają ciekawe doświadczenia, łączy się z pragnieniem ciągłego bycia online, dzięki czemu zyskujemy poczucie kontroli i bycia częścią wydarzeń. Najczęściej przytaczaną definicją lęku przed pominięciem, jest definicja z 2013 roku autorstwa czterech badaczy – Przybylskiego, Murayamy, DeHaan oraz Gladwell [3], w myśl której FoMO to potrzeba bycia w ciągłym kontakcie z tym, co aktualnie robią inni – potrzeba bycia na bieżąco. 

Skąd w nas potrzeba ciągłego bycia online?

Sukces mediów społecznościowych nie jest przypadkowy – mają one olbrzymi potencjał zaspokajania potrzeby przynależności, wykorzystując jednocześnie nasz układ nagrody, który odpowiada za to, że tak chętnie sprawdzamy, czy dostaliśmy kolejnego lajka pod zdjęciem z wakacji. Lęk przed pominięciem wiąże się z silną potrzebą akceptacji, a więc tworzenia i utrzymywania relacji społecznych, co social media umożliwiają w nieograniczonym wręcz zakresie. Potrzeba ciągłego bycia online wyjaśnia intensywną obecność w sieci i coraz częściej określana jest mianem jednej z chorób cywilizacyjnych – związanych z postępem technologicznym i globalnym zasięgiem. 

Kim jest osoba sfomowana?

W 2018 roku badacze z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, Wydziału Psychologii UW oraz Panelu Badawczego Ariadna opracowali raport omawiający skalę lęku przed ominięciem w Polsce [4]. Badania wykazały, że potrzeba ciągłego bycia online dotyczy kilku milionów polskich użytkowników powyżej 15 roku życia. Osoba sfomowana (fomers) w Polsce to młody człowiek w wieku od 15 do 24 lat, przy czym wysoki wskaźnik FoMO utrzymuje się również w przedziale wiekowym 25-44 lata. Płeć w przypadku lęku przed wykluczeniem nie większego znaczenia – raport pokazuje, że wskaźnik FoMO jest dla kobiet i mężczyzn porównywalny. 

Objawy FoMO

Objawy FoMO niewiele różnią się od objawów uzależnienia od Internetu – wraz z lękiem przed pominięciem pojawia się dyskomfort, gdy nie wyświetlają się nowe powiadomienia lub nie ma telefonu w pobliżu. Niekorzystanie z mediów społecznościowych przez osoby sfomowane wiąże się z nudą i narastającym uczuciem niepokoju. Do objawów FoMO z pewnością można zaliczyć ciągłe sprawdzanie smartfona lub iPhone`a, potrzebę dzielenia się ze znajomymi każdym, nawet najmniej istotnym wydarzeniem w swoim życiu, regularne sprawdzanie maili oraz aktualności na ulubionych stronach internetowych. Lęk przed ominięciem to również objawy somatyczne – co piąta osoba sformowana zmaga się z nudnościami, zawrotami głowy i bólami brzucha, jeżeli nie korzysta z mediów społecznościowych.

Jak sobie poradzić z lękiem przed wykluczeniem?

Potrzebę ciągłego bycia online można kontrolować – wymaga to jednak konsekwencji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak sobie poradzić z uzależnieniem od Internetu:

 • nawiązuj i podtrzymuj relacje społeczne poza siecią,
 • zdefiniuj priorytety i naucz się zarządzać czasem,
 • stawiaj granice sobie i innym,
 • sprawdź, co na temat wpływu mediów społecznościowych na nasz umysł, mówią naukowcy,
 • kontroluj swoją aktywność w sieci,
 • świadomie ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych i Internetu,
 • rozwijaj hobby i zainteresowania poza siecią,
 • zrezygnuj z telefonu podczas spotkań offline.

Może się jednak zdarzyć tak, że walka z uzależnieniem od bycia online przerasta nasze możliwości – wówczas ważna okazuje się umiejętność proszenia o pomoc. Lęk przed ominięciem może być obezwładniający, dlatego w niektórych przypadkach konieczne będzie wsparcie specjalisty. 

FoMO – podsumowanie

Problem lęku przed wykluczeniem nierozerwalnie związany jest z korzystaniem z Internetu oraz mediów społecznościowych. Konieczna jest zatem edukacja cyfrowa, która wskaże fomersom zachowania ograniczające potrzebę ciągłego bycia online. Jednocześnie w niektórych przypadkach okazuje się, że próby samodzielnego poradzenia sobie z problemem są niewystarczające i niezbędna jest profesjonalna pomoc – leczenie uzależnień od telefonu. Dzięki wsparciu specjalistów ograniczysz korzystanie z social mediów zaraz po przebudzeniu i zminimalizujesz lęk przed pominięciem. Gdzie szukać pomocy? Ośrodek Koninki – leczenie uzależnień zapewnia nie tylko komfortowe warunki na czas terapii, ale przede wszystkim dostęp do specjalistów, którzy wiedzą jak przeprowadzić skuteczne leczenie uzależnień od komputera i telefonu. FoMO stanowi realne zagrożenie dla relacji międzyludzkich i samoakceptacji, dlatego warto sobie pomóc. 

[1] Anders Hansen, Wyloguj swój mózgJak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii?, Wydawnictwo Znak 2020, s. 59. 

[2] Tamże. 

[3] https://selfdeterminationtheory.org/wp-content/uploads/2014/04/2013_PrzybylskiMurayamaDeHaanGladwell_CIHB.pdf

[4] https://www.wdib.uw.edu.pl/attachments/article/1992/FOMO.%20Polacy%20a%20l%C4%99k%20przed%20od%C5%82%C4%85czeniem%20-%20raport%20z%20bada%C5%84.pdf

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-10-08/fomo-czyli-uzaleznienie-od-bycia-online.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-10-08/fomo-czyli-uzaleznienie-od-bycia-online.html