Jak wspierać osobę uzależnioną na terapii narkotykowej?

Pytanie, jak pomóc osobie uzależnionej, zadaje sobie nie tylko rodzina, ale często również przyjaciele oraz obecni partnerzy – najbliższe osoby chcą okazać wsparcie, ale nie zawsze jednak wiedzą jak to zrobić, aby nie zaszkodzić. Narkomania stanowi poważne zagrożenie dla relacji międzyludzkich, ponieważ jest chorobą przewlekłą, chroniczną i potencjalnie śmiertelną. W praktyce oznacza to niestety, że trudno wskazać rodzinie prostą receptę na to, jak pomóc osobie uzależnionej. Istnieją jednak sposoby i zasady, które najbliższe otoczenie powinno stosować w życiu codziennym, aby okazać konstruktywne wsparcie – w dzisiejszym wpisie prezentujemy kilka z nich. 

 

Nie odwracaj się od osoby uzależnionej od narkotyków

Zastanawiasz się, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków, ale dochodzisz do wniosku, że jest to niemożliwe – odsuwasz się więc, zostawiając osobę chorą zupełnie samą. Niestety takie działanie może doprowadzić do pogłębienia problemu i przejścia do kolejnej fazy narkomanii. Bezpieczniej okazać osobie uzależnionej wsparcie i szacunek, który utraciła wśród dalszych znajomych, być może także wśród współpracowników. Nie jest to jednak równoznaczne z przejęciem odpowiedzialności za czyny narkomana – absolutnie nie należy pożyczać pieniędzy, usprawiedliwiać nieobecności w pracy będącej efektem odurzenia czy sprzątać po narkotykowej imprezie ze znajomymi. Jak zatem wspierać osobę uzależnioną od narkotyków? Okazując zrozumienie dla trudów choroby, doceniając niewielkie sukcesy w walce z uzależnieniem oraz przypominając o tym, że kiedyś tego uzależnienia nie było. Jeżeli osoba pozostająca w nałogu, znajduje się w ośrodku lub jest w trakcie terapii, towarzysz jej – nigdy jednak nie pokazuj, że została sama.

 

Ustal podstawowe zasady

Najczęściej to właśnie rodzina doświadcza bezpośrednich skutków narkomanii. Jeżeli zastanawiasz się, jak wspierać osobę uzależnioną od narkotyków, ustalcie wspólnie ogólne zasady, które będą obowiązywać w domu i nie tylko. Masz prawo oczekiwać pełnej i świadomej akceptacji choroby – co więcej, Ty również musisz zaakceptować fakt, że zmagacie się ze śmiertelną i niezwykle podstępną chorobą. Poinformuj bliską Ci osobę, że kończysz z ciągłym ukrywaniem problemu przed znajomymi i nie zamierzasz jej dalej chronić przed konsekwencjami uzależnienia. Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak pomóc narkomanowi, ale specjaliści zgadzają się, co do tego, że osoba uzależniona musi przejąć odpowiedzialność za swoje czyny

 

Przywróć porządek w rodzinie

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny narkomanii, uzależnienie prowadzi do zaburzenia codzienności w rodzinie – aby pomóc osobie uzależnionej, która nie chce pomocy, konieczne jest przywrócenie dotychczasowego podziału obowiązków w rodzinie oraz powrót do codziennego rytmu dnia. Nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego to dzieci i pozostali dorośli w rodzinie, mieliby przejmować wszystkie obowiązki osoby w nałogu. Dopuszczając do tego, niejako wyrażasz zgodę na obecność narkotyków w Waszym życiu. 

 

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Warto zastanowić się nie tylko nad tym, jak pomóc uzależnionej osobie od narkotyków, ale również jak pomóc sobie – narkomania jest chorobą, która dotyka wszystkich członków rodziny i obciąża Twoje zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Terapia jest rozwiązaniem nie tylko dla narkomana lub narkomanki, ale także dla osób bliskich, które odczuwają bezpośrednie konsekwencje nałogu, nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić oraz jak wspierać osobę uzależnioną. Poszukaj ośrodka, który oferuje profesjonalną pomoc dla rodzin – nie ma niczego złego w tym, że potrzebujesz porady i nie masz siły na to, by samodzielnie zmagać się z uzależnieniem od narkotyków w domu. 

 

Wskaż osobie uzależnionej możliwości

Jednym ze sposobów na to, by wspierać osobę uzależnioną od narkotyków, jest wskazanie możliwości leczenia – pokazanie, że bez profesjonalnej terapii oraz odwyku, szanse na powrót do normalności są niewielkie. Motywowanie osoby chorej do podjęcia leczenia jest najlepszą rzeczą, jaką możesz jej zaoferować. Musisz jednak pamiętać, że przymusowy odwyk nie ma sensu – potrzeba podjęcia terapii musi pochodzić bezpośrednio od osoby uzależnionej od narkotyków. Jak wspierać osobę na odwyku lub terapii? Trwając przy niej i dbając o dalszą motywację do walki. 

 

Jak pomóc osobie uzależnionej narkotyków?

Przede wszystkim dbając o siebie – nie zapominaj o swoim dotychczasowym życiu, spotkaniach z przyjaciółmi i aktywnościach, które sprawiają Ci przyjemność. Nie pomożesz osobie uzależnionej od narkotyków, jeżeli przejmiesz całkowitą kontrolę nad jej życiem. Sprzątanie po imprezie, tłumaczenie przed szefem i zapewnienie środków finansowych do dalszego ćpania to działania, które szkodzą i wspierają dalszy rozwój narkomanii. Zachowaj dystans, ale nie opuszczaj bliskiej Ci osoby – narkomani też potrzebują szacunku i zrozumienia. Jeżeli nie wiesz, gdzie szukać pomocy, odwiedź nasz ośrodek leczenia narkomanii. Zapewniamy maksimum wsparcia i dyskrecję!Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-11-10/jak-wspierac-osobe-uzalezniona-na-terapii-narkotykowej.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-11-10/jak-wspierac-osobe-uzalezniona-na-terapii-narkotykowej.html