Jak poradzić sobie z uzależnieniem od hazardu?

Terapia uzależnienia od hazardu to długotrwały proces, który pozwala osobie chorej uświadomić sobie skutki i skalę nałogu, a przede wszystkim przejąć ponownie kontrolę nad swoim życiem. Zanim jednak pojawi się pytanie, jak samemu wyjść z hazardu, musi minąć faza zwycięstw, która daje poczucie, że granie to niegroźna zabawa. Aby terapia uzależnienia od hazardu była skuteczna, konieczne jest bowiem zaakceptowanie faktu, że jest się osobą chorą, która potrzebuje pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Jak wygrać z tym nałogiem?

Na czym polega uzależnienie od hazardu?

Hazard jest aktywnością, w której o wygranej lub przegranej decyduje przypadek – stawką w grze są najczęściej pieniądze, choć gra może toczyć się o inne przedmioty wartościowe. Ryzyko i niebezpieczeństwo są wpisane w hazard z definicji, co sprawia, że gry o takim charakterze są dla wielu osób niezwykle wciągające. Jednak nie każdy, kto lubi grać w pokera, ruletkę czy zakłady bukmacherskie, będzie się w przyszłości zastanawiać, jak wyjść z hazardu – są bowiem osoby mniej lub bardziej podatne na uzależnienie.

Początkowo zainteresowanie grami jest niegroźne i często wynika z ciekawości bądź znudzenia życiem prywatnym i/lub zawodowym. Hazard może prowadzić do uzależnienia ze względu na silne wrażenia, jakich dostarczają gry, których wynik zależny jest od przypadku. Nigdy nie masz pewności, czy wygrasz, ale zawsze liczysz na to, że tym razem Ci się poszczęści. Czynnikiem sprzyjającym patologicznemu hazardowi są również inne nałogi w rodzinie – między innymi problem z alkoholem lub z narkotykami. Samo uzależnienie rozwija się stopniowo, dając złudne poczucie kontroli nad sytuacją. Jednocześnie rośnie potrzeba wydawania coraz większych sum pieniędzy, a wraz z nią pojawiają się długi i problemy w pracy. Zwykle to jednak bliscy zauważają, że potrzebna jest terapia uzależnienia od hazardu, zastanawiając się jak pomóc hazardziście wyjść z nałogu i obsesyjnych myśli na temat gier.

Jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu?

Skoro to rodzina najczęściej zauważa objawy uzależnienia od hazardu, konieczna jest odpowiedź na pytanie, jak rozmawiać z hazardzistą, by zachęcić go do leczenia. Komunikacja z osobą chorą jest trudna i wymaga pamiętania o kilku zasadach.

 • Wyjaśnij, dlaczego potrzebna jest terapia hazardowa – jak granie wpływa na Ciebie i wasze życie, jak się czujesz w związku z tym, że wasza rodzina ma problemy finansowe, np. Przeraża mnie myśl, że nie będzie w tym miesiącu pieniędzy, by opłacić rachunki.
 • Zachowaj cierpliwość – nie jesteś w stanie zmusić osoby uzależnionej od hazardu do natychmiastowego podjęcia terapii. Zmiana wymaga czasu, a nałóg jest chorobą podstępną, którą trudno przezwyciężyć za pomocą jednej rozmowy. 
 • Okazuj wsparcie – opowiedz o tym, dlaczego wygrana z hazardem jest ważna nie tylko dla Ciebie, ale i dla osoby uzależnionej. Pokaż, że osoba chora może na Ciebie liczyć, ale nigdy nie rób tego swoim kosztem (np. przejmując obowiązki tej osoby). Masz być wsparciem, ale nie powinno być to równoznaczne z ratowaniem kogoś na siłę.
 • Unikaj gróźb – grożenie nie jest dobrą odpowiedzią na pytanie, jak pomóc hazardziście wyjść z nałogu. Powiedz bliskiej Ci osobie, że ma przestać grać i co się stanie, jeżeli uzależnienie od hazardu zdominuje wasze życie, ale pamiętaj o konsekwencji.
 • Przygotuj się do rozmowy – to zrozumiałe, że nie wiesz, jak postępować z hazardzistą, dlatego zanim podejmiesz rozmowę o leczeniu i problemie, zastanów się, co dokładnie chcesz przekazać. Mów o faktach i uczuciach, jakie w Tobie wywołują, ale rób to spokojnie. Mając przygotowany plan, będzie Ci łatwiej przejść przez rozmowę.

Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie, jak rozmawiać z hazardzistą – Ty najlepiej znasz osobę, z którą chcesz przeprowadzić taką rozmowę i jesteś w stanie tę wiedzę wykorzystać. Jednak uwzględniając nasze wskazówki, będzie Ci łatwiej wyjaśnić, dlaczego konieczna jest terapia dla hazardzistów oraz ustanowić granice, dzięki którym poczujesz się bezpieczniej niż do tej pory.

Jak samemu wyjść z hazardu?

Znasz przyczyny i skutki hazardu, ale czy masz świadomość, że uzależnienie jest chorobą, z którą trudno poradzić sobie samodzielnie? Jedynie niewielki odsetek osób jest w stanie wyjść z hazardu bez pomocy specjalisty lub przy wsparciu rodziny. Należy jednak założyć, że bliska Ci osoba nie ma pojęcia, jak wyleczyć się z hazardu – konieczna jest profesjonalna terapia, dzięki której osoba chora zrozumie:

 • swoje motywacje,
 • emocje, z jakimi się mierzy,
 • problemy, jakie wywołuje patologiczny hazard.

Nie podpowiemy Ci zatem, jak samemu wyjść z hazardu – z doświadczenia wiemy, że najlepszym rozwiązaniem jest pobyt w ośrodku. Na miejscu pracują wykwalifikowani terapeuci, którzy prowadzą sesje indywidualne i grupowe, dzięki czemu łatwiej jest odnieść zwycięstwo z hazardem. Ośrodek leczenia uzależnień stwarza odpowiednią przestrzeń nie tylko do tego, by odbudować relacje z najbliższymi, ale przede wszystkim do tego, by przestać grać i odzyskać kontrolę nad życiem.Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2021-01-11/jak-poradzic-sobie-z-uzaleznieniem-od-hazardu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2021-01-11/jak-poradzic-sobie-z-uzaleznieniem-od-hazardu.html