Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm?

Czy wszywka alkoholowa jest skutecznym sposobem na leczenie uzależnienia? „Zaszycie się” jest jedną z popularniejszych metod radzenia sobie z nałogiem, ale nie jest w stanie wyleczyć osoby chorej z alkoholizmu – pacjenci najczęściej nie zmieniają swoich dotychczasowych nawyków. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, na czym tak naprawdę polega wszywka alkoholowa, jakie skutki uboczne mogą się pojawić podczas jej stosowania oraz dlaczego kompleksowa terapia jest dla osób uzależnionych najlepszym rozwiązaniem.

Na czym polega wszywka alkoholowa?

Żeby lepiej zrozumieć, czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm, musisz dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest esperal. Jest to środek farmakologiczny, którego zadaniem jest powstrzymanie osoby uzależnionej od spożywania alkoholu. Wszywka alkoholowa dla trzeźwego organizmu jest obojętna, natomiast po wypiciu alkoholu, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości przypominające najgorszego kaca, jakiego jesteś w stanie sobie wyobrazić. Świadomość skutków ubocznych spożywania alkoholu ma powstrzymać osobę uzależnioną od dalszego picia. W praktyce wygląda to niestety dużo gorzej – pacjenci często przeczekują okres wszycia esperalu, a następnie wracają do nałogu.

Na czym polega zastosowanie wszywki alkoholowej? Implant wszywkowy, czyli tabletkę z lekiem (disulfiramem) podaje się podskórnie – zabieg implantacji przeprowadza lekarz chirurgii, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z pacjentem. Jest on bezpieczny dla zdrowia, trwa około pół godziny i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Miejsce wszywki alkoholowej jest niewidoczne dla pozostałych osób. Działanie substancji czynnej hamującej metabolizm alkoholu utrzymuje się przez kilka miesięcy. Jeżeli osoba uzależniona napije się alkoholu, w organizmie będzie odkładał się aldehyd octowy – w konsekwencji pojawią się objawy zatrucia takie jak:

 • zawroty i bóle głowy,
 • nudności i wymioty,
 • pojawiające się fale gorąca i zaczerwienienie twarzy,
 • pocenie się,
 • pokrzywka,
 • przyspieszone bicie serca (tachykardia),
 • stany lękowe, w tym nasilona obawa przed śmiercią.
 • problemy z ciśnieniem,
 • duszności.

Reakcja „zaszytego” organizmu po spożyciu alkoholu jest natychmiastowa. Wystarczy ok. 10 minut, aby pojawiły się pierwsze nieprzyjemne objawy. Zastanawiasz się, czy wobec tego wszywka alkoholowa leczy alkoholizm? Nie – stanowi jedynie funkcję „straszaka”. 

Rodzaje preparatów: esperal, disulfiram, naltrekson

Większość osób kojarzy wszywkę alkoholową z esperalem – zdarza się, że określenia te stosowane są zamiennie. Tymczasem produkcję esperalu zakończono w 2009 roku, a sam produkt powrócił pod nazwą disulfiram WZF. Na rynku dostępny jest również naltrekson, czyli substancja stosowana jako wsparcie w leczeniu alkoholizmu i uzależnienia od opioidów. Esperal, którego już się nie wykorzystuje oraz disulfiram WZF to tak naprawdę ten sam produkt zawierający substancję czynną disulfiram. Naltrekson jest z kolei związkiem chemicznym mającym charakter antidotum – najczęściej jednak jest stosowany w leczeniu pacjentów uzależnionych od opioidów.

Stosowanie wszywki alkoholowej a leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholu wyłącznie za pomocą wszywki jest nieskuteczne – esperal jest dla osób uzależnionych „straszakiem”, ale nie daje żadnej gwarancji poradzenia sobie z nałogiem, ponieważ nie dotyka sedna problemu, czyli przyczyn powstania uzależnienia. Co więcej, wszywki alkoholowe są krytykowane przez specjalistów. Powodem krytyki jest niska skuteczność disulfiramu oraz niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta skutki uboczne. Przede wszystkim jednak pacjenci często czekają na koniec działania wszywki, nie zmieniając w międzyczasie swoich szkodliwych nawyków.

W Polsce leczenie alkoholizmu za pomocą wszywki odbywa się pod kontrolą lekarza i wymaga świadomej zgody osoby uzależnionej. Co więcej, esperal nie jest refundowany przez NFZ, a produkcja leku jest wznawiana tylko w krótkich seriach. Jest to dosadna odpowiedź na pytanie, czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm. Specjaliści wskazują, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest profesjonalna terapia, jaką zapewnia dobry ośrodek leczenia uzależnień. Disulfiram i naltrekson należy traktować jako alternatywę o niskiej efektywności.

Podsumowanie

Osoba zastanawiająca się, czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm, musi wiedzieć, że substancje takie jak esperal i disulfiram nie zapewniają wyjścia z nałogu. Leczenie alkoholizmu jest długotrwałym procesem i wymaga zrozumienia mechanizmów choroby, dlatego działanie leków tego typu jest niewystarczające. Oczywiście to od pacjenta zależy, które rozwiązanie wybierze, ale warto pamiętać, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną – wszywka alkoholowa zapewnia krótkotrwałe działanie i nie leczy przyczyn uzależnienia.

Terapia prowadzona przez doświadczonych specjalistów jest działaniem o długofalowych skutkach, natomiast wszywka działa jedynie przez kilka miesięcy. To właśnie dlatego zamiast wszywki alkoholowej bezpieczniejszym rozwiązaniem jest metoda 12 kroków, która stanowi jedną z form terapii leczenia alkoholizmu. Warto więc znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień taki jak PCTU Koninki, który zapewnia kompleksową pomoc zarówno dla osób w nałogu, jak i rodzin.Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2021-03-10/czy-wszywka-alkoholowa-leczy-alkoholizm.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2021-03-10/czy-wszywka-alkoholowa-leczy-alkoholizm.html