Sposoby na bezsenność po alkoholu

Problemy ze snem to coraz częściej występująca przypadłość. Bezsenność po alkoholu spowodowana jest złudnym przeświadczeniem, że upojenie pomaga szybciej zasnąć i lepiej się wyspać. Alkohol działa upośledzająco na układ nerwowy, więc może przyspieszyć zasypianie. Taki sen nie pozwala jednak odpowiednio wypocząć, jest rwany i niskiej jakości. W konsekwencji budzisz się zmęczony, a jedyne co możesz uzyskać w ten sposób, to narazić się na uzależnienie. Jakie są sposoby na bezsenność po alkoholu?

Bezsenność a alkohol

Alkohol fatalnie wpływa na jakość snu. Jest przyczyną zaburzenia poszczególnych faz i powoduje:

 • budzenie się w nocy,
 • problemy z ponownym zaśnięciem,
 • wybudzenia wczesnoporanne.

Uważa się, że alkohol wyjątkowo źle wpływa na drugą połowę snu. Co ciekawe, nawet jeśli organizm zdoła się pozbyć trucizny, to i tak przebieg snu będzie zaburzony. W wyniku tak niesatysfakcjonującego wypoczynku czujesz irytację, zmęczenie, a Twoje zdolności poznawcze są na niezadowalającym poziomie. Prowadzi to do bardzo niebezpiecznej sytuacji: możesz uznać, że ponownie potrzebujesz się napić, aby sobie wynagrodzić tę bezsenność i tym razem wartościowo odpocząć. To błędne koło, które szybko może wpędzić w uzależnienie, nie zdając sobie z tego sprawy. Dowiedz się, co powoduje bezsenność po alkoholu.

Przyczyny braku snu

Przypomnijmy, że przebieg snu można podzielić na sekwencje, a te na fazy:

 • NREM (Non-Rapid Eye Movement Sleep) - faza bez szybkiego ruchu gałek ocznych,
 • REM (Rapid Eye Movement Sleep) - faza z szybkim ruchem gałek ocznych.

NREM to faza, która pozwala mózgowi zregenerować się i odpocząć. REM to z kolei część aktywna snu, podczas której pojawiają się marzenia senne, niekiedy przybierające formę koszmarów. W ramach sekwencji fazy te występują w ustalony sposób, a alkohol powoduje rozstrojenie tego mechanizmu. 

Bezsenność alkoholowa wynika często z tego, że trudniej jest wejść w część NREM, a jej długość jest skracana. Organizm nie może przez to wypocząć, a Ty budzisz się w drugiej połowie snu, często mając problemy z ponownym zaśnięciem. Wniosek jest prosty: osoba po spożyciu alkoholu może szybciej zasnąć, lecz jej sen będzie płytki i mało wartościowy. Pamiętaj również, że picie przed snem zmusza Twoje ciało do zajęcia się metabolizmem alkoholu, co wymaga wysiłku.

Bezsenność po alkoholu u osób uzależnionych

Bezsenność po alkoholu to bardzo częste zjawisko u osób uzależnionych. Nałogowcy starają się znaleźć sposoby na to, jak sobie z tym poradzić. Okazuje się, że zazwyczaj to właśnie używka w ich oczach staje się lekarstwem na problemy ze snem. Osoba chora cierpi, gdy okazuje się, że nie może spać po ciągu alkoholowym. Niekiedy jest to powód do powrotu do picia.

Niestety nagła decyzja o odstawieniu alkoholu również może skutkować bezsennością. Pojawiają się u takiej osoby tzw. objawy abstynencyjne, do których zalicza się między innymi:

 • złe samopoczucie,
 • lęk,
 • drżenie rąk,
 • duszności,
 • pobudzenie,
 • omamy,
 • zaburzenia snu.

Problemy ze snem po odstawieniu alkoholu mogą się utrzymywać nawet przez wiele miesięcy. Alkoholik przyzwyczaił swoje ciało do otumaniającego bodźca, a przez jego brak nie może zasnąć. Naukowcy wiążą również wzrost ilości faz REM u chorego z występującymi u niego omamami. Bezsenność po odstawieniu alkoholu jest jedną z najważniejszych przyczyn powrotu do nałogu. Uzależnionemu wydaje się, że tylko tak znajdzie ukojenie, a przez obniżone zdolności poznawcze i zwiększoną podatność na stres jest w stanie złamać swoje postanowienie o abstynencji.

Jak leczyć bezsenność po alkoholu?

Aby chory uporał się z bezsennością po odstawieniu alkoholu, potrzebna jest pomoc. Najlepszym rozwiązaniem będzie jest specjalistyczna terapia. Jest to jedyny skuteczny sposób, żeby przetrwać ten trudny czas i w dłuższej perspektywie umożliwić osobie uzależnionej regulację snu. Innym często stosowanym sposobem jest tzw. wszywka alkoholowa. Działa ona jako “straszak”, ale nie leczy przyczyn uzależnienia. Tego dokonać może jedynie kompleksowa terapia.

Podsumowanie

Bezsenność po alkoholu to ogromny problem, z którym borykają się zarówno osoby uzależnione, jak i wolne od nałogu. Przede wszystkim, alkohol nie jest rozwiązaniem problemów ze snem. Wręcz przeciwnie, prowadzi do ich pogłębienia oraz wciągnięcie w chorobę alkoholową. Jak sobie radzić, gdy pacjent ma kłopot z bezsennością i popadł w alkoholizm? Jedynym wyjściem jest terapia, która pomoże skutecznie ustalić i zwalczyć przyczyny problemu. Wsparcie profesjonalisty to bezcenna pomoc w tak trudnej sytuacji.Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2021-03-24/sposoby-na-bezsennosc-po-alkoholu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2021-03-24/sposoby-na-bezsennosc-po-alkoholu.html