Leczenie alkoholizmu - terapia dla alkoholików - ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu

Jeśli czytasz tę treść, to bardzo prawdopodobne, że szukasz pomocy dla siebie lub swoich bliskich cierpiących z powodu nadużywania alkoholu. Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Koninki położony jest na obrzeżach Gorczańskiego Parku Narodowego, w linii prostej - 20 kilometrów od Zakopanego. To przestronny obiekt, oferujący komfortowe warunki pobytu, a przede wszystkim profesjonalne i skuteczne leczenie alkoholizmu, umożliwiające każdemu choremu szybki powrót do normalnego życia.

Terapia alkoholizmu, podobnie jak leczenie każdego innego nałogu, wymaga wiedzy i świadomości na temat tej choroby. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się uzależnienie od alkoholu, jakie są jego przyczyny, objawy i skutki. Przedstawiamy sposoby leczenia i szczegółowo opisujemy, na czym polega leczenie alkoholików.

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Koninki pomógł już paru tysiącom alkoholików.

Alkoholizm - definicja, przyczyny i objawy

  1. Choroba alkoholowa - co to jest?

    Choroba alkoholowa to uzależnienie od nadmiernego spożywania alkoholu etylowego, który niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, wywołując objawy fizyczne i psychiczne. Często określa się ją jako chorobę ciała, duszy i umysłu. Alkoholizm to choroba pierwotna, która powstaje samoistnie i jest powodem powstawania innych schorzeń. Według Światowej Organizacji Zdrowia alkoholizm ma wpływ na powstanie 200 innych chorób, jest to choroba postępująca i nieleczona może prowadzić do śmierci pacjenta. Alkohol jest silnym, twardym, legalnie sprzedawanym narkotykiem. Badania statystyczne notują, że 60% przestępstw dokonanych zostało pod wpływem alkoholu. Z badania ESPAD z 2015 roku wynika, że przeszło 80% gimnazjalistów przyznaje się do picia napojów alkoholowych, a młodzież uzależnia się od niego bardzo szybko.

    Leczenie alkoholizmu w ośrodku Koninki dotyczy wielu 18-latków, u których uzależnienie rozwinęło się w bardzo krótkim czasie.

  2. Przyczyny alkoholizmu

    Jest wiele przyczyn tego, że dany człowiek uzależni się od alkoholu.
    Do indywidualnych przyczynnależą między innymi:

    1. toksyczna relacja w związku czy rodzinie,
    2. problemy zawodowe,
    3. trudne doświadczenia w dzieciństwie,
    4. nadwrażliwość,
    5. uwarunkowania społecznie i środowiskowe (wszędzie piją),
    6. poczucie samotności,
    7. predyspozycje wrodzone,
    8. długotrwałe wyczerpanie spowodowane stresem, kompleksy,
    9. sposób poprawy samopoczucia oraz radzenia sobie z złym obrazem siebie,
    10. osobowość uzależniona – skłonna do wszelkiego rodzaju uzależnień
    11. i inne.
  3. Objawy choroby alkoholowej

    Istnieje wiele objawów tej choroby. Zazwyczaj połączenie kilku z nich stanowi jasny sygnał do tego, by podjąć leczenie alkoholizmu.

    Początkowe:

    1. zaniedbywanie relacji w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym.
    2. niedostrzeganie i ignorowanie konsekwencji związanych z nadmiernym piciem alkoholu.
    3. cykliczne okresy picia alkoholu – zazwyczaj weekendowe, często przedłużające się na kilkanaście dni lub codzienne podpijanie w pracy i w domu (rausz), lub codzienne wieczorne upijanie się.
    4. ukrywanie picia w samotności.
    5. sięganie po alkohol w okresach wzmożonego stresu – sposób na „wyluzowanie”.

    Zawansowane:

    1. wyznaczanie sobie okresów abstynencji, próby kontrolowania picia – (wszywki, przysięgi abstynencyjne w kościele, itp.)
    2. początkowo wzrost tolerancji na alkohol (do upicia potrzebuje coraz to więcej alkoholu), a z biegiem rozwoju choroby alkoholowej osłabienie granicy tolerancji na alkohol.
    3. coraz częstsze występowanie palimpsestów czyli luk pamięciowych po nadmiernym piciu alkoholu (chory nie pamięta gdzie był, z kim, gdzie jest samochód, czy gdzie są pieniądze?…)
    4. izolowanie się i poczucie wstydu (nie dotyczy to każdego alkoholika)
    5. zaniedbywanie pracy czy biznesu z powodu coraz częstszego picia alkoholu oraz odchodzenie od zainteresowań i pasji (koncentrowanie się na zajęciach, podczas których jest możliwość wypicia alkoholu).
    6. poprzez dysfunkcję spowodowaną piciem alkoholu, ograniczenie grona znajomych do osób spożywających alkohol.
  4. Współwystępowanie - choroba alkoholowa z innymi problemami

    Najbardziej zauważalna jest:

    1. dysfunkcja społeczna czyli: rozpad życia rodzinnego, często przemoc, problemy z prawem
    2. dysfunkcja psychologiczna czyli: coraz częściej występujące stany lękowe, depresyjne
    3. dysfunkcja zdrowotna czyli: coraz częstsze wypadki, kontuzje, uszczerbki na zdrowiu – zapalenie wątroby, trzustki, nadciśnienie, udary (alkoholizm powoduje i przyspiesza powstawanie i rozwinięcie się około 200 chorób).
  5. Alkoholik - leczenie. Jak sprawdzić, czy jestem uzależniony od alkoholu?

    Stara szkoła terapeutyczna mówi: jeśli w okresie 6 miesięcy wystąpiły u Ciebie lub kogoś bliskiego 3 z 6 poniżej wymienionych objawów, oznacza to, że masz problem z uzależnieniem i powinieneś rozważyć leczenie choroby alkoholowej.

    6 objawów uzależnienia diagnozujących chorobę i warunkujących leczenie alkoholizmu:

    1. Silne pragnienie wypicia alkoholuw celu zrelaksowania się - obniżenia napięcia. Najczęściej występuje w okresie zdenerwowania lub stresu.
      Terapeutycznym językiem nazywa się taki stan przymusem picia – obsesją picia – ciągłe niepohamowane łaknienie alkoholu w celu uzyskania chwilowej ulgi w cierpieniu. Taki stan nazywany jest głodem alkoholowym i jest jasnym sygnałem do tego, że należy rozpocząć leczenie alkoholizmu.
    2. Występowanie objawów stanu odstawienia (kac). Objawy występują najczęściej po nadmiernym piciu lub gdy picie alkoholu zostało przerwane bądź zmniejszone. Choremu alkoholikowi wydaje się, że umiera – boli go głowa, całe ciało, ma obniżony nastrój, nudności, poty, lęki, kołatania serca, osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia snu. U przeważającej części alkoholików charakterystyczną cechą jest używanie podobnie działających substancji (leków na alkoholu, leków benzodiazepin i opiatów, kokainy, amfetaminy czy marihuany) w celu złagodzenia lub uniknięcia objawów abstynencyjnych. W początkowej fazie uzależnienia objawy te utrzymują się 2-3 dni, a w fazie krytycznej i przewlekłej mogą trwać nawet parę tygodni. Do całkowitej sprawności psychicznej i fizycznej alkoholik wraca około miesiąca.
    3. „Klinowanie”– picie alkoholu w celu złagodzenia skutków wcześniejszego picia. Coraz większa trudność w kontrolowaniu swojego zachowania związanego z ilością wypijanego alkoholu. Początkowe przekonanie – „tym razem picie alkoholu na pewno skontroluję...”. Trudność w kończeniu picia (piję dopóki nie skończy się alkohol w butelce), ilości spożywanego alkoholu, rodzaju alkoholu i jakości wypijanych trunków.
    4. Zmieniona tolerancjana ilość wypijanego alkoholu. W początkowej fazie choroby alkoholowej alkoholik potrzebuje większej ilości alkoholu do osiągnięcia spodziewanych efektów. Z biegiem trwania uzależnienia od alkoholu i znacznym osłabieniu organizmu chorego - odurzenie następuje po użyciu mniejszych dawek.
    5. Koncentracja życia choregoalkoholika na organizowaniu kolejnego picia.
      Chory alkoholik musi ponownie się napić alkoholu, aby nie cierpieć.
      Wraz z rozwojem choroby alkoholowej charakterystyczne u alkoholika jest narastające zaniedbywanie swoich zainteresowań i pasji. Wszystko przestaje się liczyć. Odczuwa wyraźną ulgę w samopoczuciu po wypiciu alkoholu. Czynny alkoholik zaniedbuje relacje z innymi ludźmi i nie wywiązuje się z obowiązków.
    6. Zaprzeczaniedowodom szkodliwości następstwnadmiernego picia alkoholu.
      Mimo ponoszonych przykrych konsekwencji: utraty prawa jazdy, kłopotów z prawem, zwolnieniem z pracy, niepowodzeniami w biznesie, zerwaniem kontaktów przez rodzinę i znajomych - nie jest w stanie nie pić alkoholu. Zaprzecza, że kłopoty, które ma, są z powodu nadmiernego picia alkoholu. Po wypiciu alkoholu – chory, nieświadomy alkoholik na chwilę dobrze się czuje - znowu wszystko może, wszystko wydaje się mu do załatwienia, to tylko kwesta czasu i wszystko się dobrze ułoży, pokona każdą przeszkodę (tzw. fantazyjne, życzeniowe myślenie). Po odparowaniu alkoholu z organizmu chorego alkoholika - pijący najczęściej użala się nad sobą, ma obniżony nastrój, czasem depresję, poczucie winy, przeprasza, obwinia innych za swoje niepowodzenia, zachowuje się agresywnie lub spolegliwie, obiecuje, przyrzeka itp. Wszystkie te objawy świadczą o problemie niekontrolowanego picia i w znacznym stopniu warunkują leczenie alkoholizmu.

Fazy uzależnienia

  1. Faza wstępna– człowiek sięgający po alkohol przy różnych okazjach dostrzega, że picie przez niego alkoholu powoduje lepsze samopoczucie. Stosuje alkohol jako lek na wszystko.
  2. Faza ostrzegawcza– widocznie wzrasta tolerancja wypitego alkoholu. Zwiększające się dawki i częstość spożywania alkoholu powodują luki w pamięci.
  3. Faza krytyczna– całkowita utrata kontroli na ilością spożywanego alkoholu.
    Chory notorycznie kłamie, zaprzecza faktom, minimalizuje, racjonalizuje i umniejsza skutki picia. Jest przekonany, że da sobie radę sam, i że panuje na sytuacją.
  4. Faza przewlekła– u chorego pojawiają się coraz dłuższe ciągi alkoholowe a coraz to krótsze okresy abstynencji. U chorych pijących codziennie – wzrasta ilość wypijanego alkoholu, wzrastają i nasilają się z tego powodu liczne zaniedbania.

Leczenie z alkoholizmu - na czym polega?

Leczenie choroby alkoholowej polega na uświadomieniu choremu alkoholikowi, że pomimo chęci i licznych prób zaprzestania picia - utracił umiejętność życia bez alkoholu. Na tym wstępnym etapie niesienia pomocy czynnemu alkoholikowi decydująca jest konsekwentna postawa najbliższych mu osób. Całkowite zaprzestanie pomagania alkoholikowi w ponoszeniu konsekwencji będących skutkiem nadmiernego picia alkoholu i wynikających stąd niezrozumiałych decyzji i zachowań. Jest to dla rodziny bardzo trudne do wykonania z uwagi na to, że dotychczas, pełni dobrych intencji – choremu mężowi/żonie/bratu/siostrze/ojcu /mamie/synowi/córce itp. pomagali nie ponosićlub ponosić w minimalnym stopniu odpowiedzialność za decyzje i zachowania podjęte pod wpływem alkoholu.

Zmiana zachowania najbliższych, czyli: wyprowadzenie się z domu żony, wniesienie sprawy o rozwód, niezałatwianie za niego żadnych spraw, niezastępowanie go, nietłumaczenie go przed organami prawa, niezałatwianie zwolnień lekarskich itd. - szokuje na tyle chorego, że najczęściej zgadza się na każde rozwiązanie i prosi o pomoc, którą powinna być profesjonalna terapia dla alkoholika.

Część czynnych alkoholików orientuje się, że ma problem z nadmiernym piciem alkoholu, wypowiada deklaracje, że chce podjąć leczenie z alkoholizmu -  ale ponieważ ciągle musi nadrabiać zaległości – na terapię po prostu nie ma czasu – chce, ale nie teraz.

Kiedy alkoholik chce podjąć leczenie? Z doświadczeń wynikających z pracy w naszym ośrodku wiemy, że chorzy podejmują leczenie alkoholizmu wtedy, gdy:  pracodawcy grożą zwolnieniem z pracy, żona odeszła lub grozi rozwodem, kierując samochodem pod wpływem alkoholu, spowodowali kolizję i boją się odebrania prawa jazdy itp.

Dużą skuteczność przynosirównież przeprowadzona przez najbliższych „interwencja w kryzysie”. Jest to przemyślany i sprawdzony sposób rozmowy i postępowania z osobami uzależnionymi, którego celem jest wyrażenie zgody na to, aby odbyć zamknięte terapie dla alkoholików w wybranym wcześniej  ośrodku.

  1.  

    1. Leczenie alkoholizmu odwykowe - detoks alkoholowy

    Dzwoniących do ośrodka leczenia alkoholizmu – w sprawie chorego alkoholika, dokładnie dopytujemy: w jakim stanie fizycznym i psychicznym jest obecnie chory, jak długo pił, jak dużo wypija alkoholu, jak się zachowuje, jak czuje się podczas zespołu odstawienia (na „kacu”) i co się wówczas z nim dzieje, czy kiedykolwiek miał padaczkę, psychozy, drżenie mięśniowe (potocznie nazywane delirium), czy kiedykolwiek był detoksykowany i w jaki sposób, czy ma nadciśnienie, chorobę serca, czy miał ostatnio robione badania, czy leczył się psychiatrycznie, czy zażywa leki psychotropowe, co wydarzyło się, że chce się leczyć, jak daleko mieszka od Zakopanego. Po wnikliwym wywiadzie jesteśmy zorientowani, co możemy doradzić, czy możliwa jest terapia dla alkoholika w tym konkretnym przypadku i czy pacjent bezpiecznie do nas dojedzie.

    Po przyjeździe pacjenta lekarz psychiatra decyduje o tym, w jaki sposób przeprowadzane będzie odwykowe leczenie alkoholizmu. Celem detoksu jest uzupełnienie poziomu elektrolitów, soli mineralnych i witamin oraz zabezpieczenie pacjenta przed wystąpieniem psychozy, padaczki czy też delirium. Cierpiącemu alkoholikowi w zespole odstawienia podajemy zlecone przez lekarza leki.

    Gdy dzwoniący - przyszli nasi pacjenci - mieszkający daleko od naszego ośrodka terapii informują nas, że stan alkoholika jest poważny – prosimy ich o kontakt z lekarzem w miejscu zamieszkania, celem zabezpieczenia chorego przed wystąpieniem zespołu odstawienia.

  2. Jakie są sposoby leczenia alkoholizmu?

    Terapia dla alkoholików może być realizowana na wiele różnych sposobów:

    1. Najbardziej skuteczne-  zamknięte terapie dla alkoholików behawioralno-poznawcze w prywatnych ośrodkach leczenia.
    2. Zamknięte terapie dla alkoholików behawioralno-poznawcze  w państwowych ośrodkach leczenia, znajdujących się zazwyczaj przy szpitalach psychiatrycznych.
    3. Dochodzące stacjonarne terapie dla alkoholików w poradniach uzależnień usytuowanych na terenie całego kraju.
    4. Wszywki alkoholoweto tabletki do implantacji lub tabletki doustne zawierające disulfiram. Jest to środek wspomagający leczenie alkoholików. Dla terapeutów specjalizujących się w tej chorobie nie jest to sposób leczenia alkoholizmu.  Wszywka ma na celu  odstraszyć czynnego alkoholika od spożywania przez niego w każdej postaci alkoholu. Po wypiciu przez niego alkoholu natychmiast pojawia się dotkliwa reakcja chemiczna disurfiramu z alkoholem, objawiająca się bardzo dużym wzrostem ciśnienia oraz występowaniem duszności i bordowych plam alergicznych na całym ciele.  Wielu alkoholików, nieumiejących utrzymać abstynencji, straciło życie lub rozmyślnie popełniło samobójstwo.
    5. Leczenie alkoholizmu hipnozą– wielu alkoholików, zwłaszcza na początku drogi prowadzącej do znalezienia sposobu na zaprzestanie picia alkoholu, korzysta z tego sposobu. Zdaniem ośrodka leczenia alkoholizmu Koninki, opierającego się o swoje w tym zakresie doświadczenia, metoda ta może wspomóc leczenie alkoholika, ale nie jest tym samym, co właściwa, 6-tygodniowa terapia dla alkoholików.  
    6. Przyrzeczenia i przysięgi abstynencyjne. Co drugi pacjent naszego ośrodka składał tego rodzaju zobowiązanie. Jeśli ktoś jest pijakiem (ktoś, kto nadmiernie pije - i nie uzależnił się), to dotrzymanie takiej przysięgi nie stanowi problemu. Gdy pod namową bliskich, przyrzeczenie w kościele składa czynny alkoholik – to dotrzymanie zobowiązania jest najczęściej nieosiągalne. W przypadku powrotu alkoholika do picia alkoholu – znacznie pogłębia się negatywny obraz samego siebie: zawiodłem Pana Jezusa, Boga, wszystko zaprzepaściłem, nie ma dla mnie ratunku. Czy ma sens przyrzeczenie, że przez rok czy do końca życia nie zachorujemy na grypę? 

      Żaden z powyższych sposobów nie daje pożądanych efektów w postaci stałej abstynencji i wyleczenia z alkoholizmu, dlatego ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu znacząco mówią, żeby nie stawiać chorego w takich sytuacjach.
    7. Leczenie alkoholizmu za pomocą farmakoterapii.W leczeniu alkoholizmu, w niektórych stanach choroby alkoholowej, pomocne są  leki  (benzodiazeminy, barbiturany, baclofen  i inne). Niestety, przepisywane przez lekarzy w nadmiarze, z biegiem czasu stają się przyczyną powstania drugiego uzależnienia.

      Większość osób leczących się w naszym ośrodku terapii alkoholików stosowało niezgodnie z zaleceniami lekarza relanium, nasen, estazolan czy stinlox.

    8. Egzorcysta.Najbliżsi, obserwując zachowania czynnego alkoholika, nabierają przekonania, że coś jest nie tak. Nie dysponując fachową wiedzą o chorobie alkoholowej, bądź kierując się nieuzasadnionym wstydem,  niewiedzą i osobistymi przekonaniami -  przyczynę alkoholizmu upatrują w opętaniu przez Złego - błądzącego Ducha. Celem egzorcysty jest pomóc alkoholikowi,  wypędzając  z niego demonicznego i niszczącego go Ducha.

      Naszym zdaniem leczenie alkoholizmu powinno odbywać się poprzez dostarczanie fachowej wiedzy i umiejętności życia bez alkoholu,którą dostarczają ośrodki terapii uzależnień.

  3. Techniki leczenia alkoholizmu

    Leczenie alkoholików w prywatnym centrum leczenia uzależnień wykorzystuje:

    • Nowoczesną terapię poznawczo-behawioralną, która ma swoje początki w terapii racjonalnej emotywnej,
    • Medytację, afirmację, biofeedback, EFT i inne techniki relaksacyjne,
    • Elementy terapii skoncentrowanej na sobie – egzystencjonalnej
    • techniki poprawnej komunikacji interpersonalnej
    • elementy psychodramy
    • treningi kontroli złości - TZA (Trening Zastępowania Złości), ART (Trening Zastępowania Agresji)
    • model społeczności terapeutycznej (współuczestniczenie, zaangażowanie, współodpowiedzialność)
    • technikę przyglądania się emocjom i ich analizowanie
  4. Leczenie alkoholizmu – etapy

    • Wyrażenie przez chorego zgody na podjęcie zamkniętego leczenia alkoholizmu w ośrodku terapii uzależnień.
    • Właściwa diagnoza – wywiad terapeutyczny, testy psychologiczne, badanie psychiatryczne oraz określenie fizycznego stanu zdrowia, wywiad i współpraca z osobami bliskimi dla chorego.
    • Dobór optymalnego, indywidualnego procesu, na którym będzie opierać się terapia dla alkoholika.
    • Postęp w terapii, gromadzenie wiedzy na temat choroby alkoholowej – zaakceptowanie przez alkoholika istnienia u niego choroby alkoholowej.
    • Zaangażowanie się chorego w terapię, gromadzenie umiejętności radzenia sobie z przeżywaniem emocji, objawami głodu, umiejętności asertywności, relaksacji – nabieranie szacunku do samego siebie i innych.
    • Pisemne przygotowanie planu życia chorego po terapii alkoholowej. Uwzględnienie w nim konieczności planowania krótkoterminowego i długoterminowego. Uzmysłowienie sobie przez alkoholika, w jaki sposób zadba o siebie, jak zabezpieczy się przed mogącym nastąpić kryzysem, jak zadba o relacje z innymi, w jaki sposób uporządkuje sprawy osobiste i biznesowe.
  5. Ile trwa terapia dla alkoholików?

    Skuteczna terapia dla alkoholika trwa co najmniej 6 tygodni. W przypadku zaburzeń osobowości, złego stanu zdrowia spowodowanego długim okresem picia, zaburzeń psychiatrycznych, uzależnienia mnogiego – leczenie alkoholizmu powinno być dłuższe.

Terapia dla alkoholików - jaki jest cel?

Leczenie alkoholików ma na celu uzmysłowienie im, że stracili na stałe umiejętność kontrolowania ilości spożywanego alkoholu (utrata kontroli). Terapie dla alkoholików dostarczają wiedzy i umiejętności do prowadzenia przez chorego świadomego życia. Umożliwia to osiągnięcie nadrzędnego celu każdej terapii – poprawę jakości życia.

Leczenie z alkoholizmu - co po zakończeniu terapii?

Zalecenia po terapii

Alkoholik po terapii leczenia alkoholizmu jest zmotywowany do dokonania zmian w swoim życiu, w celu poprawy jego jakości. Konieczna jest do tego całkowita abstynencja. Każdy trzeźwiejący alkoholik, stosując w praktyce wyuczone na terapii alkoholowej zasady - nie pije.

  1. Alkoholik powinien:

    • Asertywnie odmawiać napicia się alkoholu -pod każdą postacią
    • Nie kupować, ani nie trzymać w domu alkoholu, nie przebywać w miejscach w których pije się alkohol.
    • Nie przebywać z osobami spożywającymi alkohol, nie polewać alkoholu
    • Unikać rozmów z osobami pod wpływem alkoholu
    • Utrzymywać kontakty z trzeźwiejącymi alkoholikami oraz terapeutami
    • Obserwować swoje emocje – neutralizować urazy, złość, napięcie i zdenerwowanie.
    • Uczestniczyć w mitingach grup samopomocowych (AA, Kluby abstynenta) oraz grupach wsparcia
    • Przez okres 2 lat konsekwentnie i świadomie wprowadzać w swoje życie zmiany – pamiętając, że nadmierny optymizm i zaniechanie samodyscypliny - prowadzi do nawrotuchoroby alkoholowej.
  2. Abstynencja

    Skuteczne leczenie alkoholizmu to w dużej mierze abstynencja, a więc powstrzymywanie się od spożywania napojów alkoholowych. Zazwyczaj jednak sama abstynencja nie przynosi pożądanych przez chorego alkoholika efektów - zmian na lepsze. W abstynencji można trwać bardzo długo.

  3. Trzeźwość

    Trzeźwość alkoholika to codzienne dokonywanie świadomych wyborów na drodze do życia bez alkoholu. Trwanie w trzeźwości to utrzymywanie abstynencji od alkoholu i konsekwentne rozwijanie zrozumienia zachowań swoich oraz innych ludzi, kontynuowanie leczenia alkoholizmu oraz wprowadzanie w życie zbawiennego duchowego programu 12 kroków AA.

Alkoholizm - leczenie. Czy można całkowicie pokonać nałóg?

Alkoholik utrzymujący abstynencję przez okres 2 lat uważany jest za człowieka zdrowego. To nie znaczy jednak, że przestał być alkoholikiem.

Wyzdrowienie z alkoholizmu należy rozumieć jako: całkowite zaprzestanie picia alkoholu, dbanie o swoją trzeźwość, pomaganie innym, którzy wciąż jeszcze cierpią, dozgonne przekonanie, że dla alkoholika nie istnieje kontrolowane picie alkoholu. Dlatego w AA mówią, że alkoholikiem jest się do śmierci – „z kiszonego ogórka nie zrobisz surowego…”

Alkoholik - leczenie. Jaki udział ma rodzina i bliscy?

Czynny alkoholik, poprzez nadmierne picie alkoholu, absorbuje w swoim otoczeniu około 50 najbliższych osób. Społeczne zrozumienie choroby alkoholowej jest znikome i pijący alkoholik manipuluje pomiędzy często skłóconą ze sobą rodziną i bliskimi. Matki najczęściej obwiniają synowe za to, że ich syn coraz więcej pije. Synowe obwiniają matki mężów, że zamiast pomóc go (syna) leczyć, to wierzą w bajki, które alkoholik opowiada. Gdzie jest prawda? Są rodziny współdziałające – i taki schemat daje największą skuteczność leczenia alkoholizmu. Nadużywanie alkoholu nikomu nie pomoże rozwiązać żadnych problemów. Natomiast picie alkoholu skutecznie rozwiązuje małżeństwa, likwiduje konta, powoduje utratę zaufania, rodziny, potęguje zagubienie i samotność, prowadząc do bankructwa życiowego.

  1. Co zrobić, by namówić chorego na leczenie z alkoholizmu?

    Jak w każdej chorobie, tak też i w tej, potrzeba postępować właściwie, aby chory wyraził zgodę na leczenie alkoholizmu – podjęcie terapii. Najczęstszym błędem jest to, że rodzina i bliscy traktują chorego jako osobę zdrową i często pytają go, czy chce się leczyć. Chorobowo myślący umysł alkoholika chce, aby choroba trwała i podpowiada mu rozwiązania znane przez lata picia. Dlatego zachowania czynnego alkoholika pozbawione są jakiejkolwiek logiki czy też rozsądku. Z pomocą przychodzi nam pojawiający się w życiu alkoholika jakiś kryzys/odejście żony/rozwód/strata pracy/duże poczucie winy /zdrada/strata prawa jazdy/wypadek  itp. - wówczas alkoholik jest skłonny wycofać się ze swoich przekonań, posłuchać innych i bezwarunkowo godzi się na terapię. Taki „proces” nazywa się interwencją w kryzysie. O sposobie przeprowadzania interwencji w kryzysie można dowiedzieć się więcej z opisu znajdującego się w zakładce na naszej stronie internetowej. Trzeba pomóc alkoholikowi w podjęciu bardzo trudnej dla niego decyzji – łączącej się z rozstaniem, niepewnością, lękiem co będzie i jak będzie, obawą o przyszłość itd.

    Należy zapytać alkoholika - dając mu prawo wyboru - “wyjeżdżamy do ośrodka terapii za godzinę czy dwie?”  Nie powinniśmy pytać - “jedziesz czy nie jedziesz?” Bo dziś powie “nie jadę” – a jutro: “tak”.  Leczenie alkoholizmu w specjalnie przeznaczonych do tego ośrodkach wywołuje zwykle początkowy niepokój.

  2. Choroba alkoholowa - leczenie. Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

    Alkoholikowi można pomóc, motywując go do zmiany postępowania. Rozmowa, współczucie, ale przede wszystkim konsekwentne  postępowanie z czynnym alkoholikiem decyduje, czy mu pomożemy czy też wręcz przeciwnie. Należy zgromadzić wiedzę na ten temat, czytając teksty zamieszczone na naszej stronie. Następie zadzwonić do dyżurującego terapeuty z prośbą o pomoc. Zastosować się do wskazówek i dzięki nim zmotywować chorego do wyrażenia zgody na rozpoczęcie leczenia alkoholizmu.

  3. Alkoholizm - terapie dla współuzależnionych

    Bliscy żyjący  z czynnym alkoholikiem, z biegiem czasu, nabierają cech osób współuzależnionych – czyli osób zależnych od trudnych do przewidzenia zachowań alkoholika. Żyjąc ciągle w napięciu i lęku,  starają się wszystko mieć pod kontrolą, chronią chorego przed ponoszeniem  konsekwencji, tłumaczą go  i często pomagają mu ukrywać picie. Dlatego konieczna jest dla nich edukacja i świadomość tego, czym jest alkoholizm – terapia w celu przyjrzenia się swoim zachowaniom  i  nauczenia się postępowania pomocnego w ochranianiu dzieci i siebie oraz budowaniu nowych relacji ze zdrowiejącym alkoholikiem. Współuzależnienie nie jest chorobą, tylko destruktywnym przystosowaniem.

  4. DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików

    Dzieci wychowujące się w rodzinie alkoholowej charakteryzują wspólne cechy:

    1. trwanie w chaosie i trudność w przewidywaniu przyszłych zdarzeń,
    2. funkcjonowanie w poczuciu ciągłego zagrożenia i napięcia
    3. egzystencja w systemie pozbawionym norm i wartości.

    Wielu alkoholików jest DDA. Do powstawania choroby alkoholowej przyczyniają się cechy zespołu DDA, m.in.: problemy z samooceną, niewłaściwe poczucie swojej wartości, silny lęk przed odrzuceniem, stany nadmiernego napięcia emocjonalnego, trudności w przeżywaniu emocji, sztywne myślenie, nadwrażliwość, poczucie niezrozumienia i samotności, lęk przed życiem.

Leczenie alkoholizmu w Prywatnym Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Koninki - terapie dla alkoholików

  • Jako podmiot leczniczy zapewniamy profesjonalną pomoc - leczmy alkoholizm wspólnie, dając Ci dostęp do fachowej wiedzy i bogatego doświadczenia najlepszych ekspertów.
  • Wysoka skuteczność w leczeniu alkoholizmu wynika z umiejętności zmotywowania pacjentów do zaangażowania się w poznanie siebie - swoich wad, ale przede wszystkim drzemiących w nich możliwości.
  • Terapie dla alkoholików realizowane są w oparciu o unikatowy program, połączony z wieloma „nowościami” takimi jak biofeedback, EFT /Technika  Emocjonalnej Wolności/. Liczne zajęcia relaksacyjne, oddechowe, odprężające szybko prowadzą do powrotu zdrowia fizycznego i psychicznego.
  • Unikalna, rodzinna atmosfera stworzona przez właścicieli, terapeutów i obsługę.
  • Do dyspozycji mamy obszerne sale terapeutyczne oraz komfortowe VIP-owskie pokoje. Stworzyliśmy też możliwość korzystania z różnorakich form rekreacji.
  • Dom usytuowany jest daleko od innych zabudowań, w pięknej okolicy,  na pograniczu Gorczańskiego Parku Narodowego. Tu mają początek liczne szlaki turystyczne, 100 metrów od nas znajduje się  krzesełkowy wyciąg narciarski, w pobliżu  ”Orkanówka” – miejsce urodzin Władysława Orkana. W prostej linii do Zakopanego jest 20 km. To wszystko sprawia, że leczenie alkoholizmu w naszym ośrodku odbywa się w bardzo przyjemnej i kameralnej atmosferze.

Skontaktuj się z nami

 

(0/5, 0 ocen)

Zadzwoń do Nas!
☎ 533 724 499
Telefon
Wiadomość
Adres: https://koninki.pl/leczenie-alkoholizmu.html