Farmakoterapia – kiedy należy się na nią zdecydować w procesie leczenia alkoholizmu ?

Farmakoterapia

Od kiedy wpisano zespół uzależnienia alkoholowego na listę chorób Światowej Organizacji Zdrowia, wiele osób cierpiących na tą chorobę i ich bliskich szuka „cudownego lekarstwa”, „cudownej pigułki”, która to mogłaby wyleczyć osobę chorą z przykrych objawów i konsekwencji, jakie ta choroba ze sobą niesie. Ale biorąc pod uwagę specyfikę tej choroby, dotykającej chorego w kilku sferach jego egzystencji, wynalezienie takiej pigułki wydaje się rzeczą wręcz niemożliwą. Zespól uzależnienia alkoholowego dotyka praktycznie wszystkich możliwych sfer życia osoby chorej: zarówno sfery fizycznej, psychicznej czy emocjonalnej, jak i sfery duchowej, a szerzej też sfery i jego relacji międzyludzkich.

Intensywna farmakoterapia

Oczywiście osoby które trafiają na detoksykację alkocholową czyli odtrucie czy z przyczyn innych dolegliwości i powikłań związanych z wycieńczeniem organizmu czy dolegliwościami spowodowanymi długotrwałym korzystaniem z silnej trucizny tkankowej, jaką w rzeczywistości jest alkohol, są poddawane szeregowi różnych działań farmakologicznych, łagodzących skutki długotrwałego alkoholizowania się. Tu w zależności od dolegliwości farmakoterapia stosowana jest w dosyć szerokim spektrum różnych medykamentów, ale często jest to tylko łagodzenie przykrych konsekwencji post-alkoholowych i przywracania w miarę możliwości poszczególnych organów czy układów fizjologicznych do ich normalnego funkcjonowania.

Detoksykacja

Inna sytuacja zachodzi, kiedy pacjent trafia na oddział detoksykacyjny, celem odtrucia organizmu i przywrócenia jego normalnego funkcjonowania. Tego typu procedura medyczna, realizowana w wydzielonych oddziałach detoksykacyjnych trwa od 11-14 dni. Osoba trafiająca na taki oddział jest zabezpieczana farmakologicznie przez mogącymi wystąpić, szczególnie w trzeciej-czwartej dobie po przerwaniu dłuższego ciągu alkoholowego, niebezpiecznymi konsekwencjami typu delirium tremens, padaczka alkoholowa, różnego rodzaju psychozy, omamy słuchowe, wzrokowe, itp. Jest to niezwykle ważne, aby taki proces odtruwania odbywał się w warunkach szpitalnych, gdyż nieraz w tym okresie mogą nastąpić powikłania, mogące zagrażać życiu pacjenta i wtedy tylko natychmiastowa interwencja medyczna jest w stanie temu zapobiec. Poza wzmacnianiem pacjenta kroplówkami, często podaje się też środki tonizujące wystąpienie wyżej opisanych przykrych objawów.

I co dalej?

Warto tutaj nadmienić, że wskazane byłoby, aby zaraz po opuszczeniu oddziału detoksykacyjnego chory mógł być umieszczony na oddziale stacjonarnym leczenia uzależnień, gdyż detoksykacja nie jest procesem terapeutycznym, jedynie przygotowującym pacjenta przez doprowadzenie jego zatrutego organizmu do pewnej równowagi.

W ośrodkach leczenia uzależnień, po konsultacji z lekarzem psychiatrą, przez jakiś czas pacjent otrzymuje jeszcze leki tonizujące jego stany niepełnej równowagi organizmu, aż do czasu ustąpienia niepożądanych objawów somatycznych czy stanów psychicznych. Dopiero po tych interwencjach pacjent może przystąpić w sposób w pełni świadomy do terapi alokoholowej i zajęć terapeutycznych – indywidualnych czy grupowych. Można by pokusić się o stwierdzenie, że tym „lekarstwem” stosowanym w procesie leczenia są szeroko pojęte działania terapeutyczne.

Przypadki podwójnych diagnoz

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja pacjenta z tzw. podwójną diagnozą, gdzie poza stwierdzonym uzależnieniem alkoholowym, u pacjenta stwierdza się np. depresję, chorobę afektywną dwubiegunową czy schizofrenię. Tu stosowanie farmakoterapii jest wręcz wskazane, i choć często leki na te schorzenia zakłócają przebieg psychoterapii, są niezbędnym czynnikiem procesu leczenia. Powodują one jednak szereg komplikacji i opóźnień w tym procesie i tego typu terapia trwa często wielokrotnie dłużej i jest prowadzona w specjalistycznych placówkach medycznych, posiadających wyspecjalizowaną kadrę terapeutyczną i medyczną.

Często zdarza się, że kiedy na terapię trafiają osoby ze stwierdzonymi stanami depresyjnymi, okazuje się, że jeśli stany te były spowodowane uzależnieniem alkoholowym, po wejściu pacjenta na drogę trwałej abstynencji objawy te wycofują się. Jest to spowodowane mało znanym faktem, że alkohol jest silnym depresantem, i choć pity paradoksalnie dla poprawy nastroju, z czasem może prowadzić do  depresji alkoholowej.

Wspomaganie procesu zdrowienia

Czasem zdarza się, że w procesie zdrowienia podawane są środki zmniejszające łaknienie czy też tonizujące mocne napięcia emocjonalne. Zawsze jednak winny być one podawane pod ścisłą kontrolą lekarza i stosowane tylko w dawkach i okresach przez niego przepisanych.

Innymi sposobami wspomagania powrotu do zdrowia są rozliczne suplementy diety i różnego rodzaju kuracje witaminowe, wspomagające powrót organizmu do homeostazy, czyli naturalnej równowagi fizycznej.

Człowiek najlepszym lekarstwem

Reasumując – w leczeniu alkoholizmu, czyli zespołu uzależnienia alkoholowego najlepszym „lekarstwem” dla człowieka chorego jest drugi człowiek, który rozwiązał swój problem alkoholowy bądź jest profesjonalnie przygotowany do pomocy w jego rozwiązaniu. Nie do przecenienia w tym procesie są też działania grup terapeutycznych czy grup samopomocowych, takich jak grupy wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

Te ostatnie stanowią też doskonałe środowisko dla osoby, która kończy terapię profesjonalną, pomagając jej na drodze dalszego trzeźwienia. 

 

Autor 

Michał Świerczek (Terapeuta uzależnień)

Posiada olbrzymie doświadczenie życiowe i zawodowe. Od 1986 roku brał udział w wielu projektach,   szkoleniach, warsztatach, związanych z tematyką uzależnień i z problemami współuzależnienia. Współtwórca   wielu inicjatyw trzeźwościowych i samopomocowych.   Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-17/farmakoterapia-kiedy-nalezy-sie-na-nia-zdecydowac-w-procesie-leczenia-alkoholizmu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-17/farmakoterapia-kiedy-nalezy-sie-na-nia-zdecydowac-w-procesie-leczenia-alkoholizmu.html