XANAX – uzależnienie od XANAXU

XANAX – uzależnienie od XANAXU

Uzależnienie od benzodiazepin w tym XANAXU stało się bardzo powszechnym zjawiskiem. Uzależnienie od benzodiazepin zajmuje czwarte miejsce częstości występowania po nikotynie, alkoholu i kannabinolach. Uzależnienie od Xanaxu i innych benzodiazepionach może rozwinąć się już po dwóch miesiącach systematycznego zażywania dawek terapeutycznych. Z tego powodu każdy przepisujący benzodiazepiny powinien być bardzo ostrożny, decydując się na przepisanie leków z grupy benzodiazepin.

Xanax - to lek psychotropowy z grupy benzodiazepin. Leczenie Xanaxem powinno trwać bardzo krótko, ponieważ bardzo szybko uzależnia. Powinien być stosowany tylko doraźnie i to pod opieką psychiatry.

Stosuje się w leczeniu ataków paniki, agorafobii, silnych stanów lękowych oraz depresji. Xanax po zażyciu powoduje natychmiastowe, dające wyraźną ulgę działanie. 

Xanax jest przepisywany jako doraźna pomoc w atakach lęku napadowego. Powinien być brany tylko w sytuacjach skrajnych, gdy pacjent ma trudności z codziennym funkcjonowaniem lub stało się ono dla niego całkowicie niemożliwe.

Niestety rzeczywistość wygląda przerażająco.  Zdarza się, że ten silny, uzależniający lek psychotropowy przepisują lekarze pierwszego kontaktu. Tak jedna z pacjentek opowiada o pierwszym kontakcie z Xanaxem:

„Poszłam do lekarza internisty ponieważ od kilku dni przeżywałam jakieś dziwne bóle w klatce piersiowej, byłam nimi przerażona, myślałam, że umieram. Po pierwszej wizycie lekarz zrobił mi USG, EKG, które nic nie wykazało. Na drugi dzień ból się powtórzył, więc wróciłam do swojego lekarza. On zalecił przejechanie się na SOR. I w tamtym miejscu podstawowe badania nic nie wykazały. Po 2 dniach byłam jeszcze bardziej spanikowana, wróciłam do swojego lekarza. Pan doktor stwierdził, że to może być na tle nerwowym i  zapytał wprost, czy chcę Xanax  i wymienił jeszcze kilka innych, Zapytałam, czy to pomorze ? Odpowiedź nie była jednoznaczna, ale dał mi do zrozumienia, że tak. Tak rozpoczęła się moja droga do bardzo szybkiego uzależnienia.

Dostępność Xanaxu sprawia, że zażywany jest przez osoby, które nie mają poważnych problemów lękowych. Często jest sosowany przez osoby, które chcą się zrelaksować lub szybciej zasypiać. Xanax jest bardzo niebezpiecznym lekiem i prowadzi do szybkiego uzależnienia.

Stosowanie Xanaxu

Xanax jest lekiem na receptę, może być przyjmowany tylko pod nadzorem lekarza psychiatry

 • w zespole lęku uogólnionego lub stanach lękowych - stosuje się dawki od 0,25 do 0,5 mg 3 razy na dobę;
 • w zespole lęku napadowego lub agorafobii - dawki wynoszą 0,5-1 mg raz na dobę przed snem
 • leczenie lekiem Xanax powinno trwać możliwie jak najkrócej, całkowity czas trwania leczenia nie powinien przekraczać 8-12 tygodni;
 • dawki zmniejsza się stopniowo zgodnie z wytycznymi lekarza, najczęściej nie szybciej niż o 0,5 mg co 3 dni;
 • zwiększenie zalecanej dawki dobowej nie zwiększa efektu terapeutycznego, może natomiast spowodować pojawienie się skutków ubocznych i sprzyjać rozwojowi uzależnienia.

Objawy uzależnienia od Xanaxu (benzodiazepin)

 • zwiększanie tolerancji - przyjmowanie coraz większych dawek leku w celu uzyskania oczekiwanego stanu

„Na początku wystarczyło mi pół tabletki Xanaxu po kilku dniach już potrzebowałam jednej a po kilku miesiącach brałam Xanax całymi listkami.”

 • przedłużanie kuracji lekowej bez konsultacji z lekarzem

„zmieniałam lekarzy, by u każdego rozpocząć ponownie kurację 6 tygodni na Xanaxie od początku”

 • zmiany osobowości
 • koncentracja wokół leku - nadmierną koncentrację na zdobywaniu leku, tu znajdzie się poszukiwanie kolejnych źródeł zdobycia recepty na Xanax

„Gdy mój lekarz nie chciał mi już przepisywać recepty na Xanax, zapisywałam się do innych lekarzy. Z czasem okazało się, że w moim mieście nikt nie chce mi tego leku przepisywać, zaczęłam jeździć po całym województwie. W pracy zamiast zajmować się swoimi obowiązkami to szukałam kolejnych lekarzy od których mogę zdobyć receptę. Cała moja uwaga była skoncentrowana na lekach”

 • pojawienie się objawów zespołu abstynencyjnego

„Zespół odstawienny po Xanaxie to mój najgorszy horror. Pojawiała się większa niż wcześniej nerwowość, byłam zalękniona, wystraszona, nie mogłam spać, trzęsłam się jak galareta. To wszystko sprawiało, że gdy tylko widziałam, że tabletki zaczynają się kończyć wpadałam w panikę, musiałam jak najszybciej zdobyć kolejną receptę, by nie dopuścić do tych stanów. Niestety każde kolejne brane z recepty na receptę miało, gorsze w skutkach odstawianie”

Osoby uzależnione od benzodiazepin w tym Xanaxu demonstrują kilka wzorców zachowań mających na celu uzyskanie leku, wśród nich są:

 • prośby o przepisanie konkretnego leku, sugeruje, że zamienniki w ogóle nie działają
 • prośby a nawet błagania o konkretny lek, licząc na litość lekarza
 • prośby o przepisanie większej dawki leku, częste zgłaszanie się do przychodni i próby manipulacji, może twierdzić, że nie wykupił wcześniejszej recepty
 • wizyty u kilku specjalistów w celu zdobycia wielu recept
 • podaje objawy, które u niego nie występują, wylicza wszystkie z ulotki informacyjnej

„aby otrzymać Xanax, wyuczyłem się regułek na ulotce, czytałem informacje w internecie aby moje objawy były zgodne z zaleceniami leku”

 • wyolbrzymia objawy, które występują
 • mówi, że zgubił receptę i prosi o kolejną
 • mówi, że lek jest potrzebny dla babci, mamy itp.

„wstydziłem się tego, że biorę Xanax, chodząc do lekarzy mówiłem, że moja mama go bierze i nie jest w stanie sama przyjść”

 • próbuje przekupstwa
 • fałszuje recepty

„Przyszedł czas w moim uzależnieniu od Xanaxu, że nikt nie chciał mi już wypisywać recept na lek, kupiłem zatem najlepszy sprzęt, aby podrabiać recepty. Przez jakiś czas mi się udawało, niestety po kilkunastu razach zostałem złapanty. W efekcie norobiłem sobie sporo problemów ponieważ było to fałszerstwio”

 • stosuje groźby i szantaż
 • kradnie leki

 

 

Leki z grupy Xanaxu (benzodiazepin) silnie uzależniające:

 LEKI PRZECIWLĘKOWE

 • Bromazepan (Lexomil, Lexotan)
 • Chlordiazepoxide (Elenium)
 • Clobazam (Urbanyl)
 • Clorazepate dipotassium (Cloranxen, Tranxen, Tranxilium)
 • Diazepamn (Relanium)
 • Lorazepam (Lorafen, Temesta)
 • Medazepam (Rudotel)
 • Oxazepam (Noctazepam)
 • Prazepam (Demetrin)

LEKI NASENNE I USPOKAJAJĄCE

 • Estazolan, Flunitrazepam (Rohypnol)
 • Flurazepam, Loprazolam, Lormetazepam (Noctofer)
 • Midazolam (Dormicum), Nitrazepam (Mogadon), Temazepam (Signopam)

LEKI PRZECIWDRGAWKOWE

 • Clonazepam (Rivotril)

Benzodiazepiny dzielimy na gługo i krótko działające. Krótkie działanie mają: Alprazolam, Midazolm, Estazolam, Triazolam, Oxazepam, Temazepam, Lorazepam. Długi czas działania mają: Diazepam, Flurazepam, Flunitrazepam, Chlordiazepoxyd, Nitrazepam, Klonazepam.

 

Leczenie uzależnienia od Xanaksu

Osoby, które popadną w nałóg mogą mieć problemy z odstawieniem przyjmowanych środków, ponieważ pojawią się u nich psychiczne i fizyczne objawy zespołu abstynencyjnego (ponowne sięgnięcie po lek łagodzi ich skutki), które nie pozwalają normalnie funkcjonować. Dla osoby uzależnionej jedynym ratunkiem może stać się detoks i terapia w specjalistycznym ośrodku.

Leczenie uzależnienia od Xanaxu i innych benzodiazepin przebiega bardzo podobnie jak leczenie uzależnienia od alkoholu i odbywa się w tych samych ośrodkach terapii uzależnień. Inaczej trochę wygląda przygotowanie się do podjęcia terapii uzależnienia od benzodiazepin – detoksykacja. Usunięcie z organizmu leków wymaga znacznie dłuższego czasu niż w przypadku alkoholu, i może trwać nawet kilka miesięcy.

JAK PRZESTAĆ ZAŻYWAĆ LEKI?

Uwolnienie się od uzależnienia od Xanaxu i innych benzodiazepin nie jest łatwe. W naszym ośrodku PCTU Koninki z lekarzem psychiatrą ustalamy długość procesu odstawiania leków.  Xanaksu i innych benzodiazepin nie należy odstawiać natychmiast, ponieważ zespół odstawienia benzodiazepin jest bardzo nieprzyjemny i pomimo chęci  sam uzależniony będzie miał spore trudności w samodzielnym zejściu z leku. Każdy uzależniony od Xanaxu nie raz próbował sam odstawić lek, niestety doświadczenia nieudanych prób utwierdzają go w tym, że nie jest to możliwe. 

W ośrodku PCTU Koninki odstawianie Xanaxu i innych benzodiazepin następuje stopniowo. Dodatkowo uzależniony w PCTU Koninki ma pod ręką psychologa, terapeutę, którzy wyjaśniają mu szczegółowo ten trudny proces przez który przechodzi.  Codzienne zajęcia, warsztaty i treningi dają szansę na podjęcie przez chorego wysiłku i wprowadzeniu zmian. Zmiany w przypadku uzależnienia od Xanaxu i innych benzodiazepin wprowadza się bardzo wolno z tego też powodu  terapia leczenia uzależnienia lekowego powinna trwać dłużej. Krótsze leczenie uzależnienia od Xanaxu nie przyniesie pożądanych efektów i nie uwolni pacjenta od przymusu brania Xanaksu.

Aby przestać zażywać Xanax i inne benzodiazepiny pacjent musi utrzymać abstynencję oraz musi odzyskać chęć życia a to jest możliwe tylko w wyniku terapii i kontakcie z innymi życzliwymi mu ludźmi. 

                                               

                                         Autor

        Anna Krakówka-Kowalska - specjalista Psychoterapii Uzależnień

Ukończyła Małopolski Ośrodek Szkolenia Terapeutów Uzależnień MOSTU. Magister Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej. Ukończyła Liczne szkolenia z zakresu uzależnień, warsztaty pomagania osobom uzależnionym, treningi umiejętności psychologicznych.

 

 

   
Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

  Avatar

  Kay skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Chce podziekowac dr Agbazara z AGBAZARA TEMPLE za sprowadzenie mojego meza, który zostawil mnie i dzieci na prawie 2 lata. Nigdy nie nauczylem, ze go odzyskam, dopóki nie zobaczylem w Internecie komentarza na temat dr. agbazary i skontaktowalem sie z nim, po wykonaniu wszystkich instrukcji udzielonych mi przez dr Agbazara, mój maz wrócil blagajac o przebaczenie w ciagu 48 godzin. Dzieki doktorze, twoje zaklecie jest naprawde swietne. Dla tych z Was, którzy maja problem z malzenstwem / zwiazkiem, powinni skontaktowac sie z nim za posrednictwem ( agbazara @ gmail. com ) LUB WhatsApp / zadzwon ( +234 810 410 2662 ). I przezyj to sam.

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-11-11/xanax-uzaleznienie-od-xanaxu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-11-11/xanax-uzaleznienie-od-xanaxu.html