Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików – program wychodzenia z alkoholizmu

Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików – program wychodzenia z alkoholizmu

Wspólnota Anonimowych Alkoholików powstała w 1935 roku w Stanach Zjednoczonych i została powołana do życia przez tzw. beznadziejnych alkoholików, którym ani medycyna ani religia nie mogły już pomóc. Fenomenem tej Wspólnoty stał się Program 12 Kroków – program zdrowienia z alkoholizmu - wypracowany w pierwszych czterech latach istnienia Wspólnoty AA. Został on opisany szczegółowo w książce „Anonimowi Alkoholicy” wydanej w 1939 roku. Jej podtytuł brzmiał: „Opowieść o tym, jak tysiące mężczyzn i kobiet wyzdrowiało z alkoholizmu”.

Na czym polega fenomen programu 12 Kroków AA? Dlaczego od tak wielu lat jest ciągle aktualny i inspiruje do zmiany życia miliony ludzi na świecie?

Program 12 Kroków Anonimowych Alkoholików jest programem zdrowienia z alkoholizmu, ale tak naprawdę stał się też uniwersalnym programem na przeprowadzenie dobrych zmian w życiu, na wyjście z wielu innych uzależnień, w które wpadają ludzie: narkotyków, leków, hazardu czy chorej miłości. Co ciekawe - skoro nie wiadomo jaki „mechanizm” w człowieku uzależnionym, Anonimowi Alkoholicy postanowili zmienić całe swoje dotychczasowe życie, a przez to usunąć też te wady, które nie pozwalały im normalnie żyć. Wnikliwi obserwatorzy od razu zauważą też, że program ten tylko w pierwszej części Pierwszego Kroku mówi o alkoholu, który jest sprawcą utraty kontroli nad  życiem osoby uzależnionej. Pozostałe kroki służą już tylko rozliczeniu się z przeszłością i podpowiadają jak żyć, aby korzystać w pełni z trzeźwego życia, aby się nim cieszyć.

Przejdźmy razem przez te Kroki:

Krok Pierwszy mówi o uznaniu całkowitej bezsilności wobec alkoholu, o tym że życie osoby uzależnionej stało się niekierowalne. Krok Drugi niesie jednak pewną nadzieję i mówi że osoba uzależniona jest w stanie uwierzyć, że istnieje jakaś Siła Większa od niej samej, która może przywrócić jej zdrowie psychiczne, zdrowy rozsądek. W Kroku Trzecim  osoba uzależniona postanawia powierzyć swoje życie i swoją wolę opiece Boga, jakkolwiek Go pojmuje. Jest to formuła uniwersalna, dzięki której każdy może znaleźć w tej wspólnocie swoje miejsce: dla jednych będzie to Bóg osobowy, utożsamiany z różnymi religiami, a dla innych siła Wspólnoty AA, w której ludzie znaleźli trzeźwość. Krok Czwarty zachęca do zrobienia gruntownego obrachunku moralnego, dzięki któremu będziemy mieli podstawę do dalszej pracy nad sobą. Krok Piąty wzywa nas do wyznania Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istoty naszych błędów. Krok Szósty wzywa nas do stanięcia w gotowości, aby Bóg uwolnił nas od wszelkich wad charakteru.  Krok Siódmy zachęca, abyśmy zwrócili się do Boga w pokorze, aby usunął nasze braki. Kroki Ósmy i Dziewiąty zachęcają do sporządzenia listy osób, które skrzywdziliśmy i do zadośćuczynienia im, jeśli to tylko będzie możliwe. Krok Dziesiąty Krok jest zachętą do uważnego życia, sugerując nam bieżące przyznawanie się do popełnianych błędów. Krok Jedenasty zachęca do rozwijania naszego świadomego kontaktu z Bogiem poprzez modlitwę i medytację, co będzie pozwalało na poznawanie jego woli wobec nas i winno nam dodawać sił do jej spełniania. Rezultatem realizacji tych Kroków w naszym życiu winno być przebudzenie duchowe, które w Kroku Dwunastym wzywa nas do niesienia dobrej nowiny o możliwości wyzdrowienia innym cierpiącym alkoholikom i do stosowania tych nowych zasad w swoim życiu.

Reasumując: Program Dwunastu Kroków jest programem zdrowego, dobrego, szczęśliwego życia bez alkoholu czy innych środków lub zachowań wpływających w sposób chory na nas.

Zrealizowanie go w naszym życiu pozwala nam na zahamowanie śmiertelnej, postępującej choroby i na życie o jakim zapewne wcześniej wielokrotnie tęskniliśmy.

Autor 

Michał Świerczek (Terapeuta uzależnień)

Posiada olbrzymie doświadczenie życiowe i zawodowe. Od 1986 roku brał udział w wielu projektach,   szkoleniach, warsztatach, związanych z tematyką uzależnień i z problemami współuzależnienia. Współtwórca   wielu inicjatyw trzeźwościowych i samopomocowychComments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-17/program-12-krokow-anonimowych-alkoholikow-program-wychodzenia-z-alkoholizmu.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-17/program-12-krokow-anonimowych-alkoholikow-program-wychodzenia-z-alkoholizmu.html