Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa - zaburzenie pamięci typowe dla alkoholików

Zaburzenia pamięci obejmują również tak zwany zespół Korsakowa. Choroba ta jest bardzo powszechna u alkoholików i często nazywana jest alkoholowym zespołem amnestycznym. Podstawową cechą zespołu Korsaka jest niewydolność wspomnień, które dotknięta osoba zastępuje własnymi wymyślonymi przez nią wspomnieniami, ale są one uważane za prawdziwe. Jest to jednak złożona poważna choroba, która wymaga głębszej interpretacji. Przyjrzyjmy się bliżej zespołowi Korsakowa.

Zespół Korsakowa i jego historia

Nazwa tej psychozy pochodzi od rosyjskiego psychiatry i neurologa Siergieja Siergiejewicza Korsakowa (1854–1900), który próbował obalić dotychczasowe przekonanie, że zaburzenia pamięci są związane tylko z diagnozą demencji.

Jednak tego rodzaju zaburzenie pamięci odkrył amerykański neurolog James Jackson już w 1822 r., Kiedy powiązał tę chorobę z alkoholizmem. Zespół Korsakowa jest wciąż przedmiotem badań i jest ogólnie uważany za organiczny zespół amnestyczny, który jest bardzo trudny do wyleczenia. Niemniej jednak postęp od czasu odkrycia choroby jest zauważalny.

Zespół Korsakowa i jego przyczyny

Główną przyczyną zespołu Korsakowa jest złożone zaangażowanie mózgu, które często następuje po drżeniu alkoholowym u alkoholika. Chociaż psychoza występuje najczęściej u alkoholików , nie ma wyjątku u osób z demencją lub organicznym uszkodzeniem mózgu. Powoduje to uszkodzenie obwodu Papeza, co prowadzi do znacznego pogorszenia działania pamięci krótkotrwałej .

U alkoholików główną przyczyną choroby jest bezpośrednie uszkodzenie mózgu z powodu alkoholu, ale jest to również spowodowane brakiem witaminy B1 i składników odżywczych. Dlatego zespół Korsakowa objawia się głównie u osób cierpiących na niedożywienie. Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje również ciężkie choroby wątroby, które są bezpośrednio związane z uszkodzeniem mózgu.

Zespół Korsakowa i jego objawy

Zespół Korsakowa objawia się szeregiem objawów, które często są ściśle związane z pamięcią. Ważną manifestacją jest amnezja wsteczna , tj. niezdolność do tworzenia nowych wspomnień, a jednocześnie zapominania o wspomnieniach z przeszłości. Jest to często związane z konfabulacjami, co sprawia wrażenie że pacjent jest notorycznym kłamcą.

Pacjent lubi zarówno wspomnienia długowieczne, jak i aktualne. Uważa je za prawdziwe i nie zdaje sobie sprawy z tego założenia. Jednak w łagodnych przypadkach zespołu Korsaka wytwarzanie jest minimalne, a zatem trudne do rozpoznania.

Oprócz zaburzenia pamięci , zespół amnestyczny wiąże się z dezorientacją w czasie i przestrzeni. Często pacjentowi bardzo trudno jest rozpoznać aktualny czas i przestrzeń, w której się znajduje. Często ma nawet problem z identyfikacją bliskich . Te poważne objawy prowadzą następnie do głębokiej depresji, pogłębiania się alkoholizmu, lęku lub bezsenności.

Zespół Korsakowa i jego diagnoza

Rozpoznanie zespołu Korsakowa może nie być łatwe. Jeśli jednak lekarz wie o uzależnieniu pacjenta, może on być w stanie powiązać zaburzenia pamięci bezpośrednio z tym zespołem. Ważne jest jednak, aby odróżnić zespół Korsakowa od chorób o podobnym przebiegu, takich jak choroba Alzheimera lub zapomnienie o starości.

Te różne choroby można odróżnić we współczesnej medycynie za pomocą rezonansu magnetycznego, który w przypadku zespołu Korsaka wykazuje widoczne uszkodzenie ciał sutkowych. Wykonuje się również tomografię komputerową, testy psychologiczne i badania krwi. Na podstawie kompleksowego badania zespół amnestyczny można zdiagnozować z dużym sukcesem[1] .

Zespół Korsakowa i jego leczenie

Leczenie zespołu Korsaka, który jest związany z zaburzeniami pamięci , wciąż stanowi wyzwanie. Przede wszystkim wymaga dobrej współpracy z pacjentem i chęci leczenia. Aby leczenie zakończyło się przynajmniej częściowym sukcesem, alkohol należy odstawić, a inne uszkodzone części ciała związane z alkoholizmem powinny również zostać ukierunkowane. Dlatego należy unikać dalszego uszkodzenia mózgu z powodu złego funkcjonowania wątroby, dlatego leczenie wątroby jest najważniejsze .

Ponieważ zespół Korsakowa jest ściśle związany z niedożywieniem i niedoborem witaminy B1, witaminy te należy stopniowo uzupełniać, aby zapewnić wystarczające spożycie składników odżywczych. Ponieważ zaburzenia pamięci , a zwłaszcza zespół amnestyczny, są związane z zaburzeniami psychicznymi (lęk, depresja itp.), Konieczna jest poprawa ogólnego stanu psychicznego pacjenta. Pomocne mogą być leki psychiatryczne, zwłaszcza leki przeciwdepresyjne.

Podstawą leczenia jest jednak wyeliminowanie przyczyny, tj. alkoholizmu i związanego z nim uszkodzenia mózgu i innych części ciała. Należy zauważyć, że tego rodzaju zaburzenia pamięci są leczone powoli i pomimo wysiłków ekspertów stan często się nie poprawia. W wielu przypadkach konieczne jest ciągłe monitorowanie pacjenta i umieszczenie go w specjalistycznym ośrodku psychiatrycznym.

Zespół amnestyczny występuje najczęściej u mężczyzn powyżej 50 lat , a wady osobowości są widoczne nawet u 50 procent pacjentów. Należy jednak zaznaczyć, że inteligencja, osąd i świadomość pozostają nienaruszone. W zdecydowanej większości przypadków zespół Korsakowa jest wynikiem zatrucia alkoholem i długotrwałego alkoholizmu. Upośledzenie pamięci jest tylko jednym z wielu objawów alkoholizmu. Dlatego najważniejsze jest zapobieganie i maksymalny wysiłek osoby dotkniętej chorobą i otoczenia, aby zapobiec tak poważnemu etapowi alkoholizmu[2].

 [1] Adam Bilikiewicz, Włodzimierz Strzyżewski: Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1992. ISBN 83-200-1688-6.

[2]     Bilikiewicz A: 2.2. Organiczny zespół amnestyczny (zespół lub psychoza Korsakowa). W: Psychiatria. Tom II. Psychiatria kliniczna. Bilikiewicz A., Pużyński S., Rybakowski J., Wciórka J. (red.). Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2002, s. 100–105. ISBN 83-87944-72-6.

 

           Autor                                      

Dominik Muszyński  - Terapeuta Uzależnień, Artysta, Muzyk, Muzykoterapeuta, Nauczyciel, Menager, Animator Kultury Etnicznej, Piercer Ukończył szkołę Centrum Aktywnego Rozwoju i Edukacji - Szkoła Terapeutów Uzależnień "Brok" akredytowaną przez Państwową Agencje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych               

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-24/zespol-korsakowa.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2020-02-24/zespol-korsakowa.html