Dopalacze - Leczenie uzależnienia

Powszechny jest pogląd, że najczęstszymi nałogami wśród młodzieży jest palenie papierosów, picie alkoholu (zwłaszcza piwa) oraz zażywanie narkotyków.

Niedawno pojawiło się kolejne, groźne zjawisko - stosowanie różnego rodzaju dopalaczy. Staje się ono coraz bardziej powszechne wśród nastolatków.

Właściwie nie istnieje naukowe wytłumaczenie terminu "dopalacze". Mianem tym określa się grupę różnych substancji o działaniu psychoaktywnym, które nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Efekty pobudzenia organizmu, jakie wywołuje spożycie tego typu środków przypominają te po zażyciu amfetaminy i innych narkotyków.

Lekarze i terapeuci ostrzegają, że do niedawna łatwo dostępne dopalacze działają podobnie jak narkotyki i mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Tymczasem ich popularność w ostatnim czasie nieustannie rośnie. Firmy przekonują, że dopalacze są legalną alternatywą dla niebezpiecznych substancji narkotycznych oraz zwykłym produktem kolekcjonerskim.

W zachęcających tekstach reklam można znaleźć produkt na każdą przykrą sytuację i dolegliwość. Takie sugestie zmiany samopoczucia po zażyciu stwarzają nadzieję lepszego życia bez wysiłku - wystarczy tylko kupić i zażyć.

Możliwość powstania uzależnienia oraz zagrożenie dla zdrowia płynące ze stosowania dopalaczy są przez zainteresowanych traktowane w sposób lekki i nieodpowiedzialny. Także poprzez fakt, iż sprzedaż dopalaczy była do niedawna całkowicie legalna. Młodzi wykorzystują preparaty niezgodnie z zalecanym przez producenta zastosowaniem, traktują je jako tańszą alternatywę dla klasycznych narkotyków.

Jak wynika z najnowszych badań, w większości preparatów, nie jest podawany faktyczny skład chemiczny.

Niektóre specyfiki zawierają kontrowersyjną substancję psychoaktywną zwaną BZP. Tak naprawdę substancje zawierające składnik BZP to specyfiki w działaniu zbliżone do amfetaminy, zawierające około 10% mocy tego groźnego narkotyku.

Ma ona właściwości pobudzające, wywołuje euforię, zwiększenie koncentracji oraz ogólne uczucie przyjemności. Jej przyjęcie intensyfikuje odbiór bodźców zewnętrznych, takich jak dotyk czy muzyka. Zagrożeniem jest fakt, że istnieje cały szereg skutków ubocznych związanych z jej przyjmowaniem. Do najczęściej występujących należą drgawki, podniesienie temperatury ciała, mdłości, uczucie zagubienia, psychozy, bóle głowy czy bezsenność trwająca nawet przez 3 doby po przyjęciu dawki.

Jest też faktem, że wielu młodych ludzi poniosło śmierć w wyniku zażywania lub przedawkowania tych specyfików a jeszcze więcej uległo zatruciu substancjami chemicznymi, które te produkty zawierają.

Faktem jest, że dopalacze uzależniają, a tym samym dają sprzedającym gwarancję stałego klienta. Ktoś, kto nauczył się w ten sposób zarabiać, łatwo z tego nie zrezygnuje i zakazy czy nakazy nie załatwią problemu raz na zawsze. Obecnie dostęp do dopalaczy jest znacznie utrudniony, ale też dla zainteresowanych wiadomym jest gdzie i co można kupić.

Leczenie polega na wzroście świadomości co do szkodliwości zażywanych specyfików zarówno na sferę psychiczną, fizyczną, jak i umysłową. U zdrowiejącego człowieka następuje wybór życia bez środka zmieniającego nastrój i uświadomienie sobie korzyści z takiej zmiany. Ten sposób pojmowania choroby jest podstawą do dobrych rokowań.

W naszym ośrodku przebywało już wielu młodych ludzi, którzy oprócz alkoholu uzależnili się również od innych substancji psychoaktywnych, zwanych "dopalaczami". Oprócz pomocy medycznej takim osobom potrzebna jest również pomoc terapeutyczna.

Uzależnienia od substancji psychoaktywnych wymagają terapii, a sama konieczność utrzymywania abstynencji to dopiero początek w procesie zdrowienia z uzależnień.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, komentować, zadawać pytania, spotkać innych ludzi z podobnymi problemami do twoich, wejdź na nasze forum: http://pomoc.terapie.net.pl/index.php?/forum/29-dopalacze/
 

printFrom: https://terapie.net.pl/dopalacze.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://terapie.net.pl/dopalacze.html