WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O UZALEŻNIENIU OD HAZARDU (LECZENIE)

Czym jest hazard ?

 
Słowo „hazard” pochodzi z języka arabskiego: az-zahr znaczy „kostka”, „gra w kości” W języku angielskim dosłownie przetłumaczona oznacza „ryzyko” i „niebezpieczeństwo”. 
 
Hazard jak wiele innych uzależnień zaczyna się bardzo niewinnie. Na początku hazard jest rozrywką i   formą na spędzenie wolnego czasu. Hazardowanie często rozpoczyna się przez przypadek, np. wielu ludzi np. z nudy przypadkowo trafia do kasyna, do salonu gier albo na portale bukmacherskie. Hazardowanie zaczyna się od dreszczyku emocji, który sprawia, że ludzie chętnie do niego. Często też zdarza się, że początek wchodzenia w uzależnienie zaczyna się po pierwszej niewielkiej wygranej, która rozbudza szubko fantazje o możliwości rozmnożenia swoich pieniędzy.

Objawy uzależnienia od hazardu

 
1. Narastająca potrzeba coraz większego angażowania się w hazard wraz ze zwiększeniem wydawanych na niego sum pieniędzy w celu osiągnięcia pożądanej satysfakcji – wzrasta tolerancja. „Od kiedy zacząłem grać na automatach, spędzam w salonie coraz więcej czasu. Dodatkowo przeznaczam coraz większe sumy pieniędzy na granie. To wszystko daje mi dreszczyk emocji i podekscytowanie.
 
2. Doświadczanie frustracji i zdenerwowania podczas przerwania lub prób ograniczenia gier hazardowych – symptomy odstawienia. „ Za każdym razem, kiedy próbuje przestać grać, robię się zły, szybko się irytuję. Zaczynam krzyczeć na wszystkich najbliższych. Uspokojenie przychodzi dopiero, kiedy wrócę do swojego grania. Gram przez internet i kiedy nie mam do niego dostępu bardzo się denerwuję lub odczuwam lęk.
 
3. Podejmowanie nieudanych prób kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania grania. „Próbowałem tyle razy ograniczyć swoją grę i wchodzenie na portale hazardowe, ale nigdy nie udało mi się wytrwać dłużej w tym postanowieniu. Dawniej udawało się mi zrobić tygodniową przerwę ale teraz gram już codziennie. Coś dziwnego ciągnie mnie do grania, nie umiem się powstrzymać mimo obietnic”.
 
4. Narastające zaabsorbowanie hazardem. „Myślę o zakładach bukmacherskich cały czas. Kiedy jestem w pracy, czy kiedy jestem w domu z rodziną. W mojej głowie ciągle są myśli związane z graniem, nie potrafię na niczym innym się skoncentrować. W myślach mam cały czas zakłady. Ostatnio kiedy byliśmy u rodziców w odwiedzinach, udałem, że źle się czuję, aby zamknąć się w pokoju i spokojnie grać.
 
5. Angażowanie się w gry hazardowe jako sposób na radzenie sobie ze stresem i na poprawę nastroju. „Moje życie jest bardzo ciężkie, tyle stresów, nerwów i niepokoju. Granie pomaga mi odreagować, te trudne emocje szybko znikają zaraz po rozpoczęciu hazardowania. Gdy coś silnie mnie zdenerwuję, myślę aby zagrać”
 
6. Po każdej stracie pieniędzy następują próby „odegrania się. ” Kilka dni temu przegrałem na automatach dużo pieniędzy. Pierwsze co pojawiło się w mojej głowie to, to że muszę się odegrać. Załatwiłem kolejną gotówkę od kolegi,  z myślą, że wygram to mu oddam i wyjdę mocno na plus. Niestety odegranie skończyło się kolejną przegraną. Nie wiem jak to się stało, wszystko w głowie miałem przeliczone, powinienem był wtedy wygrać, a jednak tak się nie stało.
 
„Wczoraj przegrałem sporo gotówki, miałem w portfelu jeszcze pieniądze na czynsz więc stwierdziłem, że ich użyję i odegram się za tą stratę. W kolejnym rozdaniu wygrałem, ale nie potrafiłem powiedzieć stop i odejść z tym co wygrałem. Postanowiłem odegrać się jeszcze za wcześniejsze przegrane. Niestety kolejnym razem przegrałem już wszystko co miałem w portfelu.
 
7. Ukrywanie prawdy na temat grania, poziomu zaangażowania czy ilości straconych pieniędzy, okłamywanie bliskich, przemilczanie faktów itp. 
„Moi bliscy nie maja pojęcia o tym, że gram. Kilka razy prawie się zorientowali, że coś jest nie tak, ale udało mi się. Gdy traciłem pieniądze na grze, mówiłem, że pożyczyłem kumplowi. Niestety kiedyś moja żona zapytała kolegę kiedy odda i była niezła wtopa”
„Moja, żona zorientowała się, że gram w kasynie, dlatego po pracy muszę meldować się prosto w domu. Gram teraz z domu przez internet, zamykam się w pokoju i tłumaczę to ważnym projektem do zrobienia”.
 
8. Zagrożenie lub utrata z powodu hazardu ważnych relacji, pracy, możliwości kariery lub edukacji.
„Z powodu mojego grania rozstałem się z dziewczyną, odeszła po wielu prośbach i groźbach dotyczących mojego grania. Szukam pracy ponieważ, miesiąc temu, okazało się, że zamiast robić stronę internetową dla moich klientów, zacząłem grać online, nawet nie zacząłem jej tworzyć. Taka sytuacja w pracy powtórzyła się kilkukrotnie aż w końcu szef nie wytrzymał i mnie zwolnił. „
 
9. Szukanie u innych pomocy finansowej w celu spłacenia długów hazardowych. „Brałem pieniądze od najbliższej rodziny, potem tej dalszej, kolegów i innych znajomych. Zacząłem zaciągać kredytyw  celu odegrania się i spłacenia długów.”
 
Spełnienie czterech z powyższych kryteriów oznacza uzależnienie od hazardu.
 

Fazy uzależnienia od hazardu / Jak rozwija się uzależnienie od hazardu ?

 
1. FAZA ZAINTERESOWANIA HAZARDEM – dotyczy ona najczęściej dzieci i nastolatków. Zaczyna się od zafascynowania maszynami czy automatami, które są dla dzieci ciekawą zabawką.  Dzieci wrzucają monetę w automat by wylosować nagrodę lub biorą udział w loteriach.  Wielu hazardzistów opowiada, że zaczynało grać właśnie w okresie dzieciństwa. 
 
2. FAZA ZWYCIĘSTW – ta faza charakteryzuje się odczuwaniem dużej przyjemności z hazardowania oraz fantazjowaniem o dużej wygranej. Osobie grającej wydaje się na tym etapie, że to niegroźna zabawa, która pozwoli jej zarobić trochę pieniędzy. Kolejne mniejsze lub większe wygrane podsycają optymizm i wzbudzają przekonanie o tym, że hazard jest bezpieczną formą dorobienia. Osoba podatna na uzależnienie zaczyna obstawiać w zakładach coraz większe stawki dla osiągnięcia większej wygranej. Na tym etapie wzrasta częstotliwość grania.
 
 
3. Faza przegrywania i strat – osoba wkłada w hazard coraz większe stawki a za tym idą coraz większe straty. Osoba grająca bierze pożyczki na spłatę strat oraz na odegranie się po przegranych. Hazardzista gra kosztem rodziny, pracy, zainteresowań i domu. Kłamie i zaczyna ukrywać swoje uzależnienie. Cały czas wierzy, że niebawem nadejdzie kolejna wielka wygrana, która wyciągnie go z opresji i zmieni jego życie. Wielokrotnie rozpoczynając grę przyrzeka sobie, że jak tylko wygra zakończy hazardowanie. Gdy jednak to następuje w jego fantazji pojawia się myśl o pomnożeniu tej sumy.
 
4. Faza desperacji – w tej fazie następuje odseparowanie się od rodziny i znajomych, osoba uzależniona traci pracę. Długi cały czas narastają co budzi panikę. Osoba uzależniona posuwa się do przestępstw. Hazardzista jest coraz bardziej wyczerpany psychicznie. Pojawia się depresja, poczucie winy, wyrzuty sumienia i lęk. W parze z wyczerpaniem psychicznym pojawia się wyczerpanie fizyczne, trudności w racjonalnym myśleniu oraz bezsenność. Osoba uzależniona od hazardu mimo wielu strat dalej wierzy, że się odegra a wygrana wszystko naprawi.
 
5. Faza utraty nadziei – w tej fazie pojawiają się myśli i próby samobójcze. Osoba uzależniona od hazardu ma poczucie beznadziei. W głowie hazardzisty pojawiają się cztery wyjścia: ucieczka w uzależnienie np. od alkoholu albo narkotyków, więzienie, śmierć albo zwrócenie się o pomoc.
 
6. Faza zdrowienia – dochodzi do niej wtedy jeśli osoba uzależniona podejmuje leczenie na terapii uzależnień od hazardu.
 

Gry o charakterze hazardowym / co jest hazardem ?

Hazard w znaczeniu podstawowym to gry, w których wynik zależny jest wyłącznie od przypadku, nie można go więc przewidzieć ani wcześniej obliczyć, a wygrana oznacza zdobycie czegoś materialnego, najczęściej pieniędzy.
 

Do hazardu zaliczymy:

 • zakłady bukmacherskie, 
 • konkursy sms-owe, 
 • loterie
 • zakłady Totalizatora Sportowego. 
 • kasyna (również te internetowe)
 • gry liczbowe i loterie
 • bingo i telebingo
 • gry karty, 
 • gry w kości
 • gry na automatach

 

Skutki uzależnienia od hazardu

 
Najczęstsze skutki uzależnienia od hazardu jakie są wymieniane przez naszych pacjentów to:
 
 • Duże straty finansowe, w tym bankructwa, niespłacone karty kredytowe, zadłużenia hipoteczne, długi wśród rodziny i znajomych.
 • Problemy zdrowotne i emocjonalne – Wśród zdrowotnych nadciśnienie, nadwaga, niedowaga, zawały, wylewy. Jeśli chodzi o konsekwencje emocjonalne często pojawia się depresja, niepokój, zaburzenia nastroju, bezsenność.
 • Problemy zawodowe – często z powodu mniejszej efektywności w pracy dochodzi do jej utraty.
 • Podwyższony poziom samobójstw – około 20% nałogowych hazardzistów popełnia samobójstwa. 
 • Trudności w relacjach z ludźmi w tym konflikty rodzinne a w efekcie rozpad więzi rodzinnych. Zerwanie relacji z otoczeniem często jest spowodowane niespłaconymi im długami.
 • Różnego rodzaju łamanie prawa w celu zdobycia pieniędzy na hazard.
 

Na czym polega leczenie uzależnienia od hazardu

 
Istnieje kilka różnych metod leczenia osoby uzależnionej od hazardu. Rodzaj leczenia powinien być dobierany indywidualnie do konkretnej osoby. Sposób i czas terapii zależy od rodzaju hazardowania, jak również  od tego, na jakim etapie zaawansowana jest jej uzależnienie. Dużo role odgrywa również osobista sytuacja w jakiej znajduje się osoba uzależniona.
 
Terapia może trwać od 6 do 8 tygodni. Taki rodzaj leczenia stosujemy w naszym ośrodku PCTU Koninki. Terapia jest skoncentrowana na przepracowaniu autorskiego programu ośrodka oraz na pracy własnej pacjenta uzależnionego od hazardu. Osoba biorąca udział w terapii uczestniczy w codziennych zajęciach grupowych, warsztatach i treningach. Procesowi grupowemu towarzyszą regularne sesje indywidualne.
 

JAK POMÓC HAZARDZIŚCIE?

 
Wielu bliskich zadaje  to pytanie w poszukiwaniu szybkiej i natychmiastowej recepty. Niestety takowej szybkiej i prostej nie ma. 
 
Uzależnienie od hazardu jest chorobą, a więc osoba jest uwikłana w mechanizmy, które utrudniają zaprzestanie hazardowania, oraz utrudniają uświadomienie sobie skutków i siły uzależnienia. Dlatego ze względu na te mechanizmy uzależnienia wszelkie próby zachęcania lub szantażowania ze strony rodziny nie skłaniają osoby uzależnionej do zmiany lub leczenia.
 
Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się uzależnieniami.
 

Dlaczego w PCTU Koninki jest odpowiednim miejscem do leczenia uzależnienia od hazardu ?

 
Jesteśmy ośrodkiem specjalizującym się w leczeniu uzależnienia od narkomanii, alkoholizmu, lekomanii i hazardu. Posiadamy autorski sprawdzony program leczenia uzależnień, którego efektywność jest widoczna po utrzymujących abstynencję i trzeźwiejących absolwentach ośrodka PCTU Koninki. W programie terapeutycznym wykorzystujemy nowoczesne techniki jak treningi wibracyjne czy biofeedback. Do potrzeb każdego pacjenta dobieramy indywidualne metody i techniki pracy.
 
Dodatkowym atutem ośrodka są bardzo wygodne i komfortowe warunki pobytu. Posiadamy własne spa i siłownie pomagające zrelaksować się naszym podopiecznym.

 

 

printFrom: https://terapie.net.pl/hazard.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://terapie.net.pl/hazard.html