Nadużywanie i uzależnienie od leków uspokajających i nasennych - kiedy dochodzi do przedawkowania ?

Nadużywanie i uzależnienie od leków uspokajających

Leki uspokajające i nasenne mają sporą historię. W latach dwudziestych naszego wieku wprowadzono do leczenia  barbiturany. Po wielu latach zorientowano się, że są bardzo uzależniające / po zaprzestaniu brania występowały silne objawy odstawienne, często z drgawkami i majaczeniem/. Zauważono z biegiem czasu również konieczność przyjmowania coraz to większych dawek w celu osiągnięcia  snu czy uspokojenia. Wysoka toksyczność czyli trudność dobrania właściwej dawki terapeutycznej prowadziła do częstego przedawkowania i niejednokrotnie zgonu. Do dzisiaj lekarze przepisują barbituranany jednak zastąpiono je pozornie bezpiecznymi benzodiazepinami.

Leki na bazie  benzodiazepiny są cenione przez pacjentów i lekarzy, ponieważ – przynajmniej początkowo są skuteczne.  Efekt działania przeciw lękowego i nasennego jest szybki, a objawy niepożądane nie są nasilone. Niestety trudno jest stwierdzić, czy i kiedy pacjent się uzależni. Istniejące dane oparte o statystyki szpitalne czy z  przychodni są nierzetelne choćby tylko ze względu na bardzo rzadkie rozpoznanie uzależnienia.

Mamy doświadczenie, że zarówno młodzież jak i osoby dorosłe oraz starsze bardzo często np. w uzależnieniu alkoholowym czy narkotykowym stosują dla złagodzenia zespołu odstawiennego benzodiazepiny najczęściej w nadmiernej ilości.

Jednorazowe przedawkowanie leków uspokajających i nasennych zdarza się głównie z powodu automatyzmu zażywania leków /czy też niepamięci/ lub przy próbach samobójczych rzeczywistych lub demonstracyjnych. Zatrucie lekami uspokajającymi i nasennymi może stanowić zagrożenie dla życia m.in. poprzez zahamowanie działania ośrodka oddechowego, co grozi bezdechem. Tak więc przy czynnym uzależnieniu alkoholowym ryzyko przedawkowania znacznie się zwiększa, gdyż alkohol i opioidy wzmacniają działanie leków uspakajających i nasennych. Trudno jednoznacznie ocenić kto może je przedawkować, a kto nie niemniej ludzie mający osobowość skłonną do uzależnień powinni bardziej uważać, a lekarze mający taką wiedzę o pacjencie uprzedzić go o zagrożeniach.

Leki które uspokajają i pomagają nam zasnąć przynoszą niejako „automatycznie”-  równolegle ujemne działanie. Skutkami nadmiernego przyjmowania leków są spowolnienie, senność, zamazanie mowy, niezborność móżdżkowa, zmniejszone napięcie mięśniowe, zaburzenie równowagi. Powszechne jest również upośledzenie funkcji poznawczych, nierzadko imitujące otępienie, co jednak najczęściej ustępuje po odstawieniu leków. Nastrój charakteryzuje  drażliwość i płaczliwość i obniżenie nastroju. Zmieniają się cechy osobowości w zakresie realnej oceny sytuacji. Pojawia się zobojętnienie na sprawy uprzednio istotne, oraz charakterystyczna  naiwna kłamliwość często spowodowana faktem, że coraz trudniej jest wywiązywać się z pełnienia roli społecznych oraz zobowiązań. Coraz to większe dawki spowodowane wzmocnieniem tolerancji organizmu na lek stwarzają kolejne zagrożenie utraty życia.

Najczęściej przyczyną nieprzestrzegania przez lekarzy reguł stosowania pochodnych benzodiazepiny jest  niedocenianie potencjału uzależniającego tych leków. Dużym problemem jest też  trudność w opieraniu się wyłudzaniu recept przepisywania tych leków oraz  niedostateczna wiedza na temat alternatywnych metod leczenia zaburzeń lękowych i bezsenności.

W naszym ośrodku uzależnień obserwujemy, że większość narkomanów /alkoholików, lekomanów/ równocześnie z alkoholem lub tuż po zaprzestaniu jego spożywania, używa pochodnych benzodiazepiny, ponieważ okazują się one skuteczne w łagodzeniu alkoholowych objawów abstynencyjnych takich jak bezsenność, lęk, drżenia mięśni. U sporej  części osób  leki te wywołują  podobne jak alkohol działanie euforyzujące.  W wielu przypadkach  mamy do czynienia z typowym uzależnieniem krzyżowym. Lekarze nie dostatecznie uważnie zalecają benzodiazepiny czynnym  narkomanom, lekomanom, alkoholikom.

Osoby uzależnione od leków utraciły umiejętność kontrolowania każdego narkotyku czy leku.  Zagrożeniem dla czynnych alkoholików używających równolegle leków jest to, że przy powrocie do picia nie kontrolują ilości spożywanych leków jak i alkoholu, co grozi przedawkowaniem i niestety bardzo często zgonem.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to nieumiejętność życia na trzeźwo bez substancji zmieniającej nastrój.  W uporaniu się z uzależnieniem pomaga terapia polegająca na poznaniu mechanizmów choroby, faz choroby czyli zgromadzeniu wiedzy i umiejętności na temat choroby co pomaga w uporządkowaniu swojego życia. Jest to wstęp do zaangażowania się w różnorodne  pasje i promowanie prozdrowotnego trybu życia.  Często kluczową jest  wiedza o zagrożeniach płynących z nadużywania leków i różnych substancji psychoaktywnych. 

Programy terapeutyczne lekomanii uczą uzależnionych jak radzić sobie z przeciwnościami życiowymi, stresem oraz niektórymi objawami psychopatologicznymi /lęk, przejściowa bezsenność/ bez sięgania po substancje psychoaktywne. Jest to możliwe i większości przypadków realne ale pod fachowym nadzorem i obowiązującą  do odzyskania zdrowia dyscypliną.

 Comments (0)


Leave A Comment

Required fields are marked *. Your email will not be published or shared.

KATAGORIE

 • Avatar

  cordelia sandra skomentował Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby posłuchał?

  Thank you Thank You Very much Doctor Otonokpo for making my ex boyfriend come back to me. I am Cordelia Sandra from Brazil and i am putting this testimony here too because i want to share my testimony of how i was helped by Doctor Otonokpo within 48 hours of contacting him. Yes, it was last week my ex boyfriend returned to me after i contacted Doctor Otonokpo. My boyfriend was always going back to meet his ex girlfriend because he never really left her. Her name was Sophie. I didn't know how it happened one day after breakfast that i saw him looking at his ex girlfriend's picture on Facebook and I flared at him that he doesn't care about him and he was with me and still thinking about his ex although we have been dating for 6 months. He stormed at me and left the house and never returned. I was heartbroken and wanted him to come back. I was in a nightclub with friend one evening that I saw him with Sophie there, I was humiliated that night and I regretted going there only to see him there. I went online after some days and found Doctor Otonokpo and read about him and I contacted him to help me get him back. I must say that within 48 hours, my boyfriend came back to me and pleaded for leaving me. Is this how spell works so fast? Please, if you want help, contact Doctor Otonokpo too to help you at otonokpotemple@gmail.com
  Call/WhatsApp +2348114129781

  Avatar

  Basta skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  3 lata po terapii nie pije i jestem bardzo szczesliwa.

  Avatar

  skomentował Ile trwa odwyk alkoholowy ?

  @Kate:

  Avatar

  Wojciech kukiela SW16 5RZ Sreatham comon skomentował XANAX – uzależnienie od XANAXU

  Jestem uzależniony od alprazolam i chyba tramadol prz
  Ypuszczam że do do dwóch miesiącach będę miał wymiane biodra potrzebuje ogromnej pomocy chce.normalnego
  Zycia rower marzy mi powrot do partnerki
  Próbowałem 4dni i 8 dni nie wytrzymałam
  Jestem zdesperowany proszę jakos mi pomóc PROSZE!!
  !

printFrom: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-11/naduzywanie-i-uzaleznienie-od-lekow-uspokajajacych-i-nasennych-kiedy-dochodzi-do-przedawkowania.html
Accessibility statementHome pageSite mapSearchContactUp
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/pomoc-dla-rodzin/2019-10-11/naduzywanie-i-uzaleznienie-od-lekow-uspokajajacych-i-nasennych-kiedy-dochodzi-do-przedawkowania.html