Alkoholizm typu Beta

Zgodnie z typologią alkoholizmu przedstawioną w 1969 roku przez Elvina Mortona Jellinka – amerykańskiego biostatyka i fizjologa jednym z pięciu typów alkoholizmu jest Alkoholizm typu Beta.

 
Alkoholizm typu Beta - ten typ alkoholików charakteryzuje się uzależnieniem od alkoholu opartym na czynnikach społecznych.  Nie jest praktycznie związany z uzależnieniem psychologicznym lub fizjologicznym.
Ten typ alkoholizmu polega na społecznym i środowiskowym uzależnieniu od alkoholu. Picie alkoholu następuje pod wpływem spotkań towarzyskich, zwyczajów i norm obowiązujących w danej grupie. Alkoholik pije, ponieważ jest otoczony ludźmi, którzy piją, jest to dla niego normą społeczną. Ten typ picia jest charakterystyczny dla małych i hermetycznych środowisk. Najczęstsze problemy wynikające z alkoholizmu typu Beta dotyczą somatycznych konsekwencji nadmiernego picia alkoholu. Wśród nich najczęściej występuje: niedożywienie, marskość wątroby i uszkodzenia przewodu pokarmowego.
Osoby z typu Beta rzadko trafiają na terapię alkoholową, najczęściej leczą skutki picia u lekarzy internistów. Podjęcie terapii bardzo często następuje na skutek zagrożenia stanu zdrowia.

Zobacz również:

Leczenie alkoholizmu Alkoholizm typu Alfa Alkoholizm typu Gamma Alkoholizm typu Delta Alkoholizm typu Epsilon

printFrom: https://terapie.net.pl/alkoholizm-typu-beta.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactFirstPreviousNextLast
Telefon
Wiadomość
Adres: https://terapie.net.pl/alkoholizm-typu-beta.html